Rak skóry – 7 rzeczy, jakie należy o nim wiedzieć
Rak skóry dotyka głównie ludzi będących w wieku powyżej 50 lat. Jednakże nie jest wykluczone zachorowanie na niego także w przypadku osób młodszych, zwłaszcza jeśli są one narażone na intensywne, długotrwałe działanie promieni słonecznych przy jednoczesnym braku odzieży ochronnej.
Najbardziej rozpowszechnioną formą tego nowotworu jest podstawnokomórkowy rak skóry. Jego nazwa wynika między innego z uwagi na brak cech typowych dla czerniaka złośliwego wynikających z obecności melanocytów.
Rak skóry – jak się rozwija?
Dwa czynniki są w stanie znacznie wpłynąć na jego powstanie oraz dalszy rozwój. Są to promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce oraz mutacje DNA w komórkach nabłonkowych.
Jednak mimo tego, że rak skóry jest jedną z najbardziej powszechnych form tego nowotworu, umieralność na niego jest na szczęście bardzo niska.
Ponadto rozwój nauki oferuje obecnie wciąż rosnące możliwości odpowiednio wczesnego rozpoznania tego rodzaju choroby.
Z tego też powodu niezwykle ważne jest dysponowanie odpowiednimi podstawami wiedzy na temat choroby. Co więcej, warto nauczyć się rozpoznawać niektóre z jego objawów. Lepiej przecież dmuchać na zimne, nieprawdaż?
W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zatem zaprezentować Ci siedem najważniejszych faktów na temat tego typu nowotworu oraz tego, w jaki sposób się on rozwija.
1. Rak skóry może być wywołany nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne
Wielu ludzi uważa, że stałe wystawienie na działanie promieni słonecznych jest zupełnie nieszkodliwe. Wierzą oni w to, że jedyną konsekwencją opalania się jest zwyczajne oparzenie słoneczne, które bezproblemowo da się wyleczyć po kilku dniach.
Jednak tym, co większość ludzi ignoruje, jest negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę.
Jest ono w stanie zmienić procesy życiowe jej komórek, co przekłada się na znacznie zwiększone ryzyko tego, że w bliższej lub dalszej przyszłości może u Ciebie rozwinąć się rak skóry.
Przeczytaj również: Choroby skóry – co należy o nich wiedzieć?
2. Ochrona przeciw promieniom słonecznym a rak skóry
Wprawdzie stosowanie kremów z filtrem UV na skórę minimalizuje negatywne skutki działania promieni słonecznych.
Jednakże nawet jego regularne stosowanie nie gwarantuje tego, że nowotwór się nie rozwinie. Tak naprawdę to słońce jest tylko jednym z czynników związanych z rozwojem tej choroby.
Innymi przyczynami rozwoju raka skóry są – obok promieniowania ultrafioletowego – wystawienie na działanie toksycznych substancji, palenie papierosów oraz stosowanie niezdrowej diety.
3. Każdy pieprzyk może rozwinąć się do postaci złośliwej
Większość przypadków chorób takich, jak rak skóry ma swój początek w miejscach, które zwiemy potocznie pieprzykami, a które nagle zaczynają w sposób anormalny rosnąć.
Jednakże w wielu innych przypadkach początek choroby może wynikać z wcześniej istniejących niegroźnych znamion lub pieprzyków, które zostały zaatakowane przez komórki nowotworowe.
Ta odmiana zaatakowanych pieprzyków nosi nazwę czerniaków, które nie są na szczęście zbyt często spotykane. Niestety czerniaki należą do najbardziej agresywnego rodzaju nowotworów skóry.
4. Im większe pieprzyki, tym większe ryzyko zachorowania na raka skóry
Ryzyko wystąpienia złośliwej postaci nowotworu wzrasta znacząco, gdy pieprzyk jest duży. Te rodzaje pieprzyków nazywane są przez specjalistów od chorób skórnych “wrodzonymi znamionami melanocytowymi”.
Tego typu znamiona są obecne na Twoim ciele już w momencie przyjścia na świat. Typowym zjawiskiem jest ich wzrost w późniejszych latach.
5. Solarium a rak skóry
Regularne korzystanie z lamp opalających lub kabin w solarium jest czynnikiem podwyższonego ryzyka, którego nie powinniśmy ignorować.
I chociaż może z pozoru wydawać się, że solarium stanowi dobrą alternatywę dla opalania się w pełnym słońcu, to jednak prawdą jest, że te typy urządzeń opalających podczas pracy emitują również spore ilości promieniowania ultrafioletowego.
Solarium, tak jak prawdziwe promienie słoneczne także może być przyczyną rozwoju raka skóry.
6. Infekcja skórna i stany zapalne mogą powodować nowotwory skóry
Inne możliwe przyczyny choroby takiej, jak rak skóry to przewlekłe urazy i opuchlizna. Mogą się one pojawić się na skutek poważnych oparzeń i infekcji.
Jeżeli w głębokich warstwach naskórka rozwinął się poważny stan zapalny, to ryzyko pojawienia się w niej komórek nowotworowych wzrasta naprawdę znacząco.
Przeczytaj również: Okulary przeciwsłoneczne – 9 konsekwencji dla zdrowia
7. Reguła “ABCDE” pozwalająca zidentyfikować raka skóry
Nagłe pojawienie się plam na skórze i nieprawidłowości na jej powierzchni w postaci pieprzyków jest najbardziej oczywistym znakiem wskazującym na to, że może rozwijać się u Ciebie rak skóry.
Specjaliści zajmujący się tą konkretną dziedziną medycyny opracowali pewną prostą metodę. Umożliwia ona rozpoznanie, czy pieprzyki lub znamiona występujące na Twojej skórze mogą zostać uznane za nowotwór.
Opisywana metoda nosi nazwę “ABCDE od pierwszych liter każdego z jej etapów. Poniżej prezentujemy krótki opis znaczenia poszczególnych liter:
- A – Asymetria: jedna z połówek pieprzyka lub znamienia nie pasuje do drugiej.
- B – Brzegi: krawędzie pieprzyka są nierówne, poszarpane, mają zgrubienia i, ogólnie rzecz biorąc, wyglądają anormalnie.
- C – Czerwony lub czarny kolor: pieprzyk zawiera fragmenty w czerwonawym, brązowym lub czarnym odcieniu. Jednak pieprzyki mogą czasem stać się także białe, niebieskie, a także jaskrawo czerwone.
- D – Duży rozmiar: pieprzyk ma średnicę przekraczającą ćwierć cala (6 milimetrów).
- E – Ewolucja: czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu. Z biegiem czasu jesteś w stanie zauważyć zmiany w kształcie, wielkości bądź koloru pieprzyka.
Pamiętaj, że jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania rozwojowi choroby takiej jak rak skóry są regularne wizyty u dermatologa.
Ale nie musisz się tym tak bardzo przejmować, kontrola raz do roku powinna być w pełni wystarczająca.
Zwróć jednak uwagę na wszelkie znamiona, plamki, czy inne ślady na Twojej skórze. Jeśli uważasz je za nienormalne, poproś o wykonanie odpowiednich badań.
Pozwoli Ci to uzyskać pewność co do tego, czy są one szkodliwe. Jak również rozpocząć leczenie, które na wczesnym etapie jest szybkie i proste. Może okazać się również, że są one zupełnie niegroźne – więc nie będziesz mieć już powodów do zmartwień.