Rak jelita grubego - jak sprawnie go wykryć?
Rak jelita grubego to w ostatnim czasie najczęściej diagnozowany przypadek nowotworu wśród ludzi na całym świecie. Tego typu nowotwór jako miejsce swojego występowania wybiera części przewodu pokarmowego.
Najczęściej jest to okrężnica lub odbytnica i może rozwijać się tam, nawet przez 10 lat zanim zaatakuje. Zaczyna się niewinnie od małego zgrubienia tkanki, która z czasem obrasta komórkami, które budują ściany jelita grubego.
Na dalszym etapie narośl ta przybiera postać nowotworu. Rak jelita grubego jest już faktem, a leczenie bywa naprawdę trudne.
Rak jelita grubego – bardzo niebezpieczny nowotwór!
Gdy mowa o raku tej części ciała, trzeba pamiętać, że musimy stać zawsze na baczności, ponieważ jest on podstępny i rozwija się w ukryciu, nie dając właściwie żadnych konkretnych objawów.
Z tego powodu, gdy pacjent trafia do specjalisty z widocznymi objawami, niejednokrotnie jest już za późno na odpowiednią interwencję medyczną. To tylko kolejny powód, dla którego należy pamiętać o regularnej kontroli lekarskiej i badaniach, które potwierdzą, że wszystkie nasze organy funkcjonują prawidłowo.
Trzeba również odpowiednio szybko reagować, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek zmiany w kale, ponieważ to może być pierwszy sygnał świadczący o początkach tej choroby. W artykule znajdziesz kilka istotnych informacji dzięki którym, rak jelita grubego Cię nie zaskoczy!
Przeczytaj także artykuł: Rak okrężnicy – co musi wiedzieć kobieta?
Gdy rak atakuje, a organizm bije na alarm!
Podstawowe niebezpieczeństwo związane z nowotworem jelita grubego to fakt, że choroba nie daje wyraźnych symptomów, które mogłyby wzbudzić podejrzenia.
Początkowe sygnały często mylone są z innymi chorobami dotykającymi układ pokarmowy. Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza specjalisty przy zaobserwowaniu choćby najmniejszych zmian w kale, jego kolorze lub pojawienie się w nim krwi.
Istnieje również szereg innych objawów świadczących o początkach nowotworu w tej części ciała:
- krwawienie z odbytnicy przy oddawaniu stolca
- zmiany w rytmie wypróżniania się
- ból w dolnej części brzucha
- biegunki, zaparcia, uczucie niepełnego wypróżniania się
- kał bardziej lub mniej płynny niż zwykle
- silne bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności i gazy
- ostra niedrożność jelit
- przewlekła anemia z powodu niedoboru żelaza (spowodowanego wewnętrznymi krwotokami)
- ciągłe zmęczenie i osłabienie
- utrata apetytu i spadek wagi ciała bez wyraźnej przyczyny
- gorączka i złe samopoczucie
Rak jelita grubego – Profilaktyka
Rak jelita grubego – czy możemy zapobiec chorobie?
Jak najbardziej możemy zapobiec wystąpieniu raka jelita grubego, ale wiele zależy od nas samych. W związku z tym, przybliżymy kilka czynności i rad, które pomogą chronić przed nim Twój układ pokarmowy.
- Ważnym czynnikiem, mogącym mieć wpływ na zachorowanie są wcześniejsze przypadki nowotworu w rodzinie. Jeśli miały miejsce, powinniśmy pamiętać o regularnej kontroli lekarskiej i w ten sposób w razie jakichkolwiek nieprawidłowości możliwe jest wykrycie ich dostatecznie wcześnie i interweniowanie na czas.
- Jeżeli doskwiera Ci któreś z objawów i podejrzewasz początki nowotworu, nie zwlekaj – zgłoś się jak najszybciej do specjalisty, który wykona potrzebne badania, i jeżeli będzie to konieczne, również kolonoskopię.
- Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, dlatego jeżeli przekroczyłeś granicę 50 lat, powinieneś badać się częściej niż osoby młodsze.
- Światowy fundusz badań nad rakiem potwierdza, że spożywanie alkoholu i palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pogromcami raka!
- Zbilansowana i zdrowa dieta jest bardzo ważna w profilaktyce nowotworu jelita grubego, jak i innych chorób. To, co jemy ma bardzo duży wpływ na stan naszego zdrowia, a nawet może wyleczyć nas z niektórych dolegliwości.
- Aby uniknąć tej konkretnej choroby, należy zredukować spożycie czerwonego mięsa i zamienić je na ryby lub mięso drobiowe. Zalecane jest również, spożywanie produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów, warzyw i produktów bogatych w wapń.
- Włącz do dziennej diety produkty bogate w witaminę D i sole mineralne.
- Pamiętaj o piciu wody. Jest ona niezbędna nie tylko w procesie zapobiegania występowaniu nowotworów, ale i do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Zrezygnuj ze słodyczy i unikaj cukru, szczególnie jeżeli, jest rafinowany. Zamiast tego, możesz używać miodu lub brązowego cukru
- Unikaj siedzącego trybu życia, zwłaszcza jeśli borykasz się z nadwagą, która znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
- Wprowadź w życie zdrowe nawyki. Zwiększ swoją aktywność fizyczną (przynajmniej 30 minut, cztery razy w tygodniu). Znajdź sport dla siebie – w ten sposób utrzymasz ciało w dobrej kondycji, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.