Pustka emocjonalna - przestrzeń, której nie umiem wypełnić

A co jeśli nie potrzebujesz nikogo więcej, by wypełnić pustkę, jaką czujesz w swoim wnętrzu? Może czas przestać poszukiwać na zewnątrz czegoś, czym wypełnisz emocjonalną przestrzeń? Na pewno jesteś w stanie zrobić to bez niczyjej pomocy.
Pustka emocjonalna - przestrzeń, której nie umiem wypełnić

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pustka emocjonalna, którą czasem odczuwamy ma wiele wspólnego z samotnością i uczuciem odrzucenia. Bycie samemu to coś, czego staramy się unikać jak ognia, ponieważ większość ludzi demonizuje samotność. Niektórzy stroją żarty z samotników i krytykują. Jeżeli ktoś lubi spędzać czas sam na sam ze sobą, jest z góry skazany na bycie dziwakiem.

Ludzie są istotami stadnymi, więc zazwyczaj starają się dopasować do reszty, nieważne jak silne mieliby poczucie własnej wartości. Większość osób kieruje się poczuciem większości i pozwala wpoić sobie przekonanie, że samotność to coś dla przegranych życiowo.

Z tego powodu, gdy przychodzi nam zostać sam na sam ze sobą, pojawia się w nas pustka emocjonalna. A co jeśli zwyczajnie nie jesteś taki, jak wszyscy? Co złego jest w byciu samemu?

Pustka emocjonalna i niekończące się próby zapełnienia jej

Pierwszym błędem, jaki robimy, gdy w naszym życiu pojawia się pustka emocjonalna, jest pielęgnowanie przekonania, że czegoś nam brakuje. Jesteśmy przekonani, że to powalające uczucie, drążące dziurę w naszym żołądku pojawia się, bo jesteśmy niekompletni i musimy tę przestrzeń jakoś wypełnić.

Być może ma to duży związek z jakimiś wydarzeniami z dzieciństwa.

Dysfunkcyjny, toksyczny związek rodziców, w połączeniu ze stereotypem poszukiwania księcia z bajki sprawiły, że czujesz, że potrzebujesz drugiej połówki, aby być kompletną osobą.

pocałunek dwojga ludzi

Co osiągamy, żywiąc takie przekonanie? Zupełnie nic. Zwiększa się jedynie nasze emocjonalne uzależnienie od innych osób i pogłębia złe samopoczucie, podsycane ciągłym szukaniem “tej drugiej osoby”.

Gdy już ją jednak odnajdziemy, okazuje się, że i tak nasza pustka emocjonalna się nie wypełniła – i pozostajemy z niczym. Dlaczego tak jest? Otóż szukamy na zewnątrz tego, czego brakuje w naszym wnętrzu.

Jest to całkiem ironiczny schemat zachowania. Jeżeli naszą wewnętrzną pustkę są w stanie zapełnić tylko inni, jeżeli potrzebujemy ich, aby czuć się szczęśliwi i zadowoleni, to w pewien sposób się im oddajemy i uzależniamy od nich nasze życie.

pustka emocjonalna

Okazuje się jednak, że nieważne, jak bardzo byśmy szukali, ile zapału i wysiłku byśmy w to wkładali i jak bardzo staralibyśmy się oszukiwać samych siebie, to znów znajdziemy się w punkcie wyjścia.

Będzie nam towarzyszył ból, rozczarowanie i pustka emocjonalna, przed którą tak bardzo staraliśmy się uciec.

Jak uniknąć tego, by inni zapełniali naszą pustkę emocjonalną?

Pamiętaj, że nie wszystko, co inni uważają za słuszne, rzeczywiście takie jest.

Gdy jesteś zmęczony byciem kimś innym, wszyscy się z Ciebie naśmiewają, wytykają palcami i zaznaczają, że nie pasujesz do większości, i że jedyne, co Cię czeka to samotność, przestań starać się dopasować do większości.

Przestań usilnie dopasowywać swoje życie do tego, co mówią Ci inni i do tego, jak oni chcieliby je widzieć.

Bywa, że trzeba zacząć kwestionować wszystko, w co dotychczas wierzyliśmy. Czasami trzeba przestać uważać za pewnik wszystko, co do czego dotychczas byliśmy święcie przekonani, ponieważ dzięki temu zaczniemy postrzegać sprawy inaczej oraz przeżywać je w sposób świeży, jakby na nowo.

kobieta czująca pustkę emocjonalną

Jeżeli próbujemy żyć tak, jak wszyscy inni i dopasować się do sztywnego schematu, będziemy wycieńczeni i nie będziemy mieli na nic sił.

Nie trzeba mieć partnera, męża, żony, dzieci, domu ani psa, żeby czuć się szczęśliwym i być człowiekiem spełnionym.

Życie według sztywnego schematu unieszczęśliwiło już całe mnóstwo osób. Narzuca się je jako “ścieżkę życia, którą należy podążać”, przez co tak niewiele osób decyduje się na coś innego.

Kochaj siebie, szanuj siebie i bądź dla siebie źródłem rozpieszczania

Fakt, że bez partnera czujemy się niekompletni sprawia, że zapominamy o sobie. To drugi człowiek staje się dla nas najważniejszy i sądzimy, że to właśnie dzięki niemu zaczynamy być kompletni.

Efektem takiego myślenia i wynikającego z niego zachowania będzie tylko i wyłącznie to, że powiększy się nasza pustka emocjonalna. Będziemy starali się zapełnić ją, szukając u innych ciepłych słów, objawów czułości i miłości, którą tak naprawdę powinniśmy podarować sami sobie.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeśli chcemy raz na zawsze sprawić, by pustka emocjonalna zniknęła, musimy zakochać się w samych sobie. Musimy pokochać siebie i sprawić, by był to romans na całe życie.

Zamiast na siłę decydować się na związek z kimś, innym, pokochajmy najpierw samych siebie. Obiecajmy sobie miłość dozgonną. Rozpieszczajmy siebie, bądźmy sami dla siebie najważniejsi i trzymajmy się tego.

Gdy w końcu nam się to uda, nie będziemy od nikogo zależni. Będziemy ludźmi wolnymi.

Jeżeli w takim stanie nie wyjdzie nam z partnerem, związek nie spełni naszych oczekiwań, pustka emocjonalna się nie pojawi. Dlaczego? Ponieważ nie będziemy potrzebować nikogo ani niczego, aby ją wypełnić.

To takie proste: wystarczy tylko skupić soczewkę naszego życiowego aparatu fotograficznego na nas samych.

pustka emocjonalna zniknie, gdy pokochamy samych siebie

Zapomnij czym jest pustka emocjonalna i działaj

Przestań myśleć, że kogoś potrzebujesz. Przestań uważać, że pustka emocjonalna to przestrzeń, którą możesz wypełnić cudzą obecnością. Myślenie to zostało zbudowane na błędnych fundamentach zaprzeczających temu, że jesteśmy istotami kompletnymi i niezależnymi.

Nadszedł czas na zmiany. Trzeba zacząć kochać siebie, dawać sobie pierwszeństwo i dbać o swoje potrzeby oraz zachcianki. Nawet, jeśli w oczach innych byłby to coś złego i uchodziłoby za egoizm, to tak naprawdę wcale nim nie jest.

Nie pozwól sobie na myślenie, że jedyna prawda to ta, którą słyszysz dookoła siebie. Ludzie się mylą, nie zawsze mają racje i nie zawsze należy im ją przyznawać.

Naucz się wszystko kwestionować, wszystkiemu nie dowierzać i szukać własnych rozwiązań, zupełnie innych od tych utartych. Niektóre z nich bowiem – zupełnie bez Twojej wiedzy – sprawiają, że wypełniająca Cię pustka emocjonalna tylko się powiększa.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López Doblas, J., Díaz Conde, M. D. P., & Conde, M. del P. D. (2018). El sentimiento de soledad en la vejez. Revista Internacional de Sociología. https://doi.org/10.3989/ris.2018.76.1.16.164

  • OMS. (2017). OMS | Depresión. OMS. https://doi.org/epd.2008.0216 [pii]r10.1684/epd.2008.0216

  • Álvarez Ariza, M., Atienza Merino, G., Ávila González, M., González García, A., Guitián Rodríguez, D., De las Heras, E., … Triñanes, Y. (2014). Guía de práctica clínica sobre el manejo de la depresión en el adulto. Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad. https://doi.org/10.1249/mss.0b013e3180616b27


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.