Punkty spustowe: czym one są i jak są traktowane?

Punkty spustowe: czym one są i jak są traktowane?
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czym są punkty spustowe? Wchodzą w skład zespołu mięśniowo-powięziowego i coraz częściej są wykrywane. W skrajnych przypadkach nie pozwalają nam normalnie funkcjonować.

Ból mięśni to częsty problem wśród dorosłych, zarówno na izbie przyjęć, jak i w gabinecie lekarskim. Zobaczmy, czym jest zespół mięśniowo-powięziowy, jakie są punkty spustowe i jakie są obecne możliwości leczenia.

Mięśnie szkieletowe stanowią prawie 50% masy ciała osoby dorosłej, dlatego często bóle mięśniowe są przyczyną częstych dolegliwości. Punkty spustowe są podstawową częścią wyjaśnienia zespołu mięśniowo-powięziowego i odnoszą się do bolesnych obszarów punktowych mięśni.

Czym są punkty spustowe?

Punkt spustowy to mały obszar ogniskowej drażliwości w mięśniu. Oznacza to, że jest to malutki obszar w porównaniu z resztą mięśnia, który jest szczególnie bolesny pod naciskiem.

Zespół mięśniowo-powięziowy to w konsekwencji zespół bólu mięśni wywołany punktami spustowymi i ich stymulacją. Innymi słowy, nie możemy rozpatrywać zespołu bez zidentyfikowania, gdzie znajdują się te bolesne obszary i na co reagują.

W zespole mięśniowo-powięziowym badanie mięśnia ujawnia punktowy, ograniczony ból, który jest częścią większego wyczuwalnego obszaru. Ten obszar jest zwykle napięty, jak w przypadku przykurczu włókien mięśniowych.

Wyznaczony obszar bólu to punkty spustowe. Opisano co najmniej 255 punktów spustowych rozmieszczonych w różnych mięśniach ciała. Żadna część ciała nie jest od nich wolna.

Sam pacjent może odnieść się do miejsca, w którym znajduje się ten mały bolesny obszar pod wpływem ucisku, lub też samoistnie odczuwa ból. Nikt nie zna Twojego ciała lepiej niż Ty i to jedna z zasad postępowania w przypadku przewlekłych dolegliwości.

Mięśnie nóg

Punkty spustowe mogą być zlokalizowane w prawie każdym mięśniu ciała.

Jakie są objawy punktów spustowych?

Punkty spustowe znajdują się na całym ciele i prawie we wszystkich mięśniach. Jednak istnieją obszary bardziej podatne na ból mięśniowo-powięziowy. Wśród nich są:

  • Mięśnie szyi
  • Obręcz barkowa: obszar mięśnia czworobocznego
  • Obręcz miednicy: obszar miednicy
  • Mięśnie żucia

Objawy stymulacji punktu spustowego to przede wszystkim ból i przykurcz. Zwiększa się napięcie mięśniowe, a włókna napinają się skracając ogólny rozmiar dotkniętego mięśnia.

Prowadzi to do osłabienia i zmniejszenia siły, a także mniejszej tolerancji na wysiłek. Osoby z zespołem mięśniowo-powięziowym skarżą się na to, że nie są w stanie ukończyć ćwiczeń na przykład na siłowni lub muszą przerywać długie spacery.

Jeśli mowa o aktywnym punkcie spustowym, ból jest spontaniczny i nie trzeba wywierać na niego presji, aby wywołać objawy. Z drugiej strony punkty ukryte to te, które reagują tylko na bodźce zewnętrzne.

Jeśli u pacjenta zaatakowane zostały mięśnie twarzy towarzyszą temu objawy związane z układem słuchowym, takie jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi i dzwonienie w uszach. Najpoważniejsze przypadki obejmują spontaniczne omdlenia i wymioty.

Jak traktowane są punkty spustowe?

Na szczęście punkty spustowe mogą zniknąć bez potrzeby leczenia, o ile zapewniony zostanie odpowiedni odpoczynek, a przyczyny źródłowe zostaną zlikwidowane. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje, a czasami konieczne jest przeprowadzenie określonego rodzaju leczenia.

Istnieją różne techniki usuwania punktów spustowych, niektóre inwazyjne, a inne oparte na ogólnych środkach. Wśród nieinwazyjnych metod wyróżniamy:

  • Punktowy nacisk.
  • Masaż dekontraktacyjny.
  • Relaksacja izometryczna.
  • Krioterapia: zastosowanie miejscowego zimna.

Ciężkie przypadki mogą wymagać bardziej drastycznych i inwazyjnych środków, takich jak nakłucie suchą igłą, elektroterapia lub infiltracja. Używa się rownież ultradźwięków, które przynoszą dobre wyniki.

Zastosowanie proloterapii zyskało popularność w terapii mięśniowo-powięziowej. Polega na aplikacji substancji drażniących bezpośrednio na dotknięte ścięgna i tkanki. Podstawowym celem jest przywrócenie utraconej mobilności.

Ból dłoni

Przewlekły ból z punktów spustowych ma zróżnicowane możliwości leczenia. Można stosować techniki masażu i infiltracje.

Zespół mięśniowo-powięziowy jest przewlekły i wymaga obserwacji

Na długiej liście możliwych rozpoznań różnicowych konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu przygotowania kolejnych kroków. Jednocześnie bardzo ważna będzie modyfikacja nawyków lub zachowań utrwalających nieprawidłowe postawy.

Chociaż prawdą jest, że punkty spustowe mogą same zniknąć zespoły bólowe mięśniowo-powięziowe należy leczyć, aby uniknąć ich przewlekłości. Dlatego zawsze wskazane będą regularne konsultacje z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.