Psychologia - co łączy ją z filozofią?
Często toczą się dyskusje na temat zakresu i przydatności nauk, jakimi są filozofia i psychologia. Jednak ich założenia i sposób, w jaki każda z tych dziedzin nauki analizuje różne tematy, są odmienne. W tym celu konieczne jest zrozumienie podobieństw i różnic między nimi. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej.
Psychologia i filozofia
Psychologia już od dawna korzysta z filozofii jako ze źródła wiedzy. W rzeczywistości psychologia była zależna od filozofii, ponieważ do połowy XIX wieku była uważana za gałąź filozoficzną. Niemniej jednak obie pozwoliły na postęp wiedzy. Niektóre tematy poruszane przez filozofię, takie jak na przykład tożsamość, umysł i świadomość, są również interesujące dla psychologii.
Typowym podejściem koncepcyjnym podzielanym przez obie strony jest relacja umysł-ciało. Mają pewne koncepcje i pomysły, których używają do wspólnego podejścia do interesujących ich tematów.
Przeczytaj również: Psychoterapia – błędne założenia i rozpowszechnione mity
Psychologia i filozofia – różnice
Jak już wspomniano, filozofia i psychologia mają wspólne punkty. Jednak mają też wiele różnic. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.
Przedmiot studiów i orientacja tematyczna
Filozofia w swojej etymologii oznacza „umiłowanie mądrości”. Z drugiej strony psychologia reprezentuje „studium duszy”. Ogólnie rzecz biorąc, filozofia jest zorientowana na bardziej abstrakcyjne i szersze tematy niż psychologia. Na przykład interesuje się istnieniem, sensem życia, prawdą, wiedzą i moralnością.
Jeśli chodzi o psychologię, interesuje się badaniem ludzkiego zachowania oraz tego, jak zachodzą procesy umysłowe i wpływają na zachowanie. Na przykład osobowość, pamięć, poznanie i wola to niektóre z tematycznych osi zainteresowania tej nauki.
Sposób zdobywania wiedzy
Filozofia nie musi odwoływać się do naukowej metody i empirycznej weryfikacji, aby uznać ją za słuszną. Oznacza to, że może wytwarzać wiedzę poprzez analizę pojęciową, spekulacje, argumentację i krytyczne myślenie. Jednak psychologia, zorientowana na pracę z ludźmi, musi być niezawodna. Z tego powodu jej teorie i hipotezy muszą być przeciwstawiane i potwierdzane w sytuacjach eksperymentalnych zgodnie ze standardami etycznymi.
Aby zostać uznanym za naukę, psychologia musiała zdefiniować obserwowalny przedmiot badań, który można było poznać za pomocą metody eksperymentalnej.
Nawet odnosząc się do jego początków, wielu badaczy wspomina o jego sojuszu z fizjologią, gałęzią, która zapewniłaby obiektywność, której psychologia potrzebowała, by uwolnić się od filozoficznych uprzedzeń i wejść w pozytywistyczną tradycję naukową. Tak więc początki psychologii jako nauki są związane z postacią Wundta i stworzeniem jego eksperymentalnego laboratorium.
Z drugiej strony filozofia może wykorzystywać logikę i rozumowanie, podczas gdy psychologia może wykorzystywać na przykład statystyki, psychometrię i testy.
O ważności
Filozofia nie musi być poprawna ani sprawdzalna, ani nie wymaga konsensusu w różnych kwestiach, które podnosi. W rzeczywistości jest stale karmiona dyskusją, debatą i argumentacją o tym, co ją interesuje. Psychologia natomiast musi posługiwać się hipotezami, przeciwstawiać je i wyciągać wnioski. W praktyce klinicznej nie ma miejsca na spekulację.
Zastosowania, pochodne i gałęzie wiedzy
Niektóre gałęzie wywodzą się z filozofii, takie jak logika, epistemologia i metafizyka. Z kolei psychologia ma inne zastosowania, takie jak kliniczne, kryminologiczne, edukacyjne, eksperymentalne i społeczne.
O szkoleniu i jego zastosowaniu
Aby wejść w debaty filozoficzne, nie trzeba mieć specjalnego i formalnego wykształcenia filozoficznego. Możemy być zapalonymi czytelnikami i interesować się tematami. Psychologia wymaga jednak wykształcenia akademickiego, ponieważ czytanie i studiowanie jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym do praktyki jej praktyki.
Zobacz też: Psychoterapia online na wyciągnięcie ręki
Dogmatyzm zawsze kończy się ślepymi zaułkami
Jak twierdzi Bunge, psychologia nie powinna zaprzeczać swoim filozoficznym początkom. Filozofia dostarczyła mu wielu tematów i punktów widzenia na naturę umysłu i nauki. Jednak chociaż mogła pójść inną drogą, wiedza jest wzbogacana z odmiennych punktów widzenia. Żywi się nie tylko porozumieniami, ale przede wszystkim tymi punktami, które powodują nieporozumienia.
Dlatego w dzisiejszych czasach, zamiast wdawać się w dyskusje na temat sojuszu filozofii i psychologii w pewnych kwestiach, najlepiej docenić wkład każdego z tych elementów i zdecydować, jakie jest nasze stanowisko. Musimy to zrobić, otwierając się na fakt, że istnieje wiele różniących się od siebie opinii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lopez Calvo de Feijoo, A. M., & Moreira Protasio, M. (2014). Identidad y diferencia: de la Filosofía a la Psicología. Psicología desde el Caribe, 31(3), 531-556.
- Bunge, M., & Ardila, R. (2002). Filosofía de la psicología. Siglo XXI.
- López, Luis (2014). CONTRIBUCIÓN DE LA FILOSOFÍA PARA LA CONSTITUCIÓN DE LA PSICOLOGÍA COMO CIENCIA. Sophia, Colección de Filosofía de la Educación, (16),171-188.[fecha de Consulta 3 de Abril de 2022]. ISSN: 1390-3861. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=441846097008
- Canguilhem, G. (1998). ¿ Qué es la psicología?. Revista colombiana de psicología, 7(1), 7-14.
- Poseck, B. V. (2006). Psicología positiva: una nueva forma de entender la psicología. Papeles del psicólogo, 27(1), 3-8.