
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych. W reakcji na czynniki endogenne (wewnętrzne) lub egzogenne (zewnętrzne) dochodzi do obkurczania oskrzelików, a to z kolei prowadzi do zwężania oskrzeli i ograniczenia przepływu powietrza do płuc.
Przyczyny astmy są bardzo złożone i składają się na nie podrażnienia, zapalenia, czasowe blokady, nadmierna wrażliwość oskrzeli lub też nadmierna kurczliwość dróg oddechowych.
Wielu pacjentów z astmą wykazuje jedynie łagodne lub sporadyczne objawy. Jednak u wielu osób pojawiają się bardziej poważne komplikacje zwane „atakami astmy”, które są kłopotliwe i trwają dłużej. W rezultacie oddychanie jest utrudnione.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (angielski skrót: WHO -World Health Organization) około 235 milionów ludzi choruje na astmę – jest to 5% światowej populacji.
Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że niezależnie od stopnia rozwoju ekonomicznego danego kraju, 80% zgonów z powodu astmy występuje w krajach ze słabym systemem opieki zdrowotnej.
Astma występuje we wszystkich krajach i we wszystkich grupach wiekowych, jest jednak najbardziej powszechna u dzieci. Na tym etapie choroby, astma jest najczęściej kojarzona z alergiami.
Przeczytaj także: Nietolerancja laktozy – Objawy, które wcześniej ignorowałaś
Przyczyny astmy nie zostały dotąd dokładnie poznane. Ważne jest jednak rozróżnienie pomiędzy etiologią choroby (jak przyczyny genetyczne), a czynnikami które nie są bezpośrednią przyczyną choroby lecz odpowiadają za niektóre z jej objawów.
Najważniejsze z nich to:
Przyczyny wywołujące występowanie objawów to zazwyczaj czynniki środowiskowe. Niektóre z nich to:
Zależnie od pacjenta, choroba może przebiegać łagodnie lub mieć charakter przewlekły. Intensywność i częstotliwość objawów zależy od jego systemu immunologicznego. Objawy zależą od konkretnego typu choroby, ogólnie rzecz biorąc, u wszystkich chorych na astmę występują:
Inne objawy, o których należy wspomnieć to:
Zobacz także: Stany lękowe – 5 naturalnych sposobów
Pierwszym krokiem przy stawianiu diagnozy jest analiza historii rodzinnej pod kątem występowania astmy, a także inne możliwe przyczyny i czynniki ryzyka. Jeżeli pacjent jest już zdiagnozowany, poprzednie symptomy choroby zostaną poddane wnikliwej analizie.
W wielu przypadkach astma jest spowodowana alergiami, więc gdy u pacjenta stwierdza się nieżyt nosa lub wypryski skórne lekarz może podejrzewać astmę.
Ponadto, w wielu przypadkach w celu postawienia trafnej diagnozy lekarz może zlecić dodatkowe badania:
Niestety nie istnieje skuteczne lekarstwo na astmę, są jednak terapie, dzięki którym choroba będzie przebiegać w sposób kontrolowany. Celem leczenia jest przede wszystkim łagodzenie objawów choroby i zmniejszenie częstotliwości ich występowania.
Ważne jest także mieć ustalony plan działania i następujące środki zapobiegawcze: