Przestrzeń coworkingowa - sposoby na dekorację

Biura coworkingowe mają szczególne cechy, które odróżniają je od innych przestrzeni roboczych. Aby osiągnąć efektywny coworking, należy zwrócić uwagę na szczegóły.
Przestrzeń coworkingowa - sposoby na dekorację

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 15 września, 2022

Coraz więcej firm i samodzielnych pracowników wykorzystuje w swojej działalności zalety, jakie daje przestrzeń coworkingowa. Zapewnia ona klientom narzędzia i udogodnienia do wykonywania zadań w pracy, ale także sprzyja relacjom i wymianie pomysłów.

Z tego powodu ważne jest, aby przestrzeń coworkingowa była odpowiednio udekorowana. Możesz wybrać projekt skoncentrowany na określonej dziedzinie lub bardziej ogólny. Ważne jest, aby stworzyć wygodną przestrzeń do pracy i spotkań z innymi. Oznacza to dobre oświetlenie, stałe sprzątanie i wygodny układ mebli.

Czym jest przestrzeń coworkingowa?

Coworking to sposób na wykonywanie zadań roboczych we wspólnej przestrzeni bez ponoszenia kosztów prywatnego biura. Przestrzenie te są szeroko wykorzystywane przez freelancerów, małe firmy oraz wszelkiego rodzaju profesjonalistów, którzy szukają nowych kontaktów w przygotowanym do tego środowisku.

Ogólnie rzecz biorąc, przestrzeń coworkingowa zapewnia klientom wszystkie niezbędne narzędzia do wykonywania ich zadań. Oznacza to odpowiednie meble, dostęp do Internetu, sale konferencyjne i dobrą klimatyzację.

Celem biura coworkingowego jest zachęcanie do wymiany między ludźmi z różnych sektorów. Jednocześnie korzysta z bardziej ekonomicznego miejsca niż wynajmowanie biura ze względu na wspólne użytkowanie materiałów i narzędzi.

Zalety przestrzeni coworkingowej

Ten rodzaj biura jest coraz bardziej potrzebny na zróżnicowanym rynku pracy. Zakłócenie telepracy w ostatniej dekadzie i skutki kwarantanny zmusiły tysiące firm do zmiany swojej dynamiki.

W tym kontekście coworking przedstawiany jest jako alternatywa z licznymi zaletami:

  • Wspólna przestrzeń. To miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami z różnych dziedzin.
  • Bardziej ekonomiczne. Reprezentuje znacznie niższe koszty w porównaniu z wynajmem biur. Z tego powodu małe firmy i niezależni profesjonaliści często decydują się na wynajem przestrzeni coworkingowej.
  • Elastyczność. To koncepcja, która w przestrzeni coworkingowej dotyczy zarówno godzin pracy, jak i kosztów. Możliwe jest ustawienie stawki w zależności od ilości czasu i używanych narzędzi.
  • Zdrowe środowisko pracy. Przestrzenie coworkingowe są przygotowane do generowania środowiska pracy zgodnie z potrzebami swoich klientów.
  • Tematyczne. Coraz więcej przestrzeni koncentruje swoje wysiłki na konkretnych działaniach, aby generować wymianę między pracownikami tego samego sektora. W tym celu rodzaj dekoracji ma podstawowe znaczenie.
Kobieta przed komputerem
Telepraca przeżywa teraz boom, a witryny do współdzielenia kosztów stają się coraz większą koniecznością.

Przestrzeń coworkingowa – funkcjonalność

Osiągnięcie przestrzeni, w której firmy i pracownicy czują się komfortowo w wykonywaniu swoich zadań, to główny cel coworkingu. Z tego powodu ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka aspektów, jeśli chodzi o dekorację. Te szczegóły tworzą przyjemne środowisko pracy, zachęcając do koncentracji i tworzenia wspólnych pomysłów.

Meble

Podstawowym wyborem, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, są meble. Wysiłki muszą być skoncentrowane na zapewnieniu komfortu i jak najefektywniejszemu wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Krzesła muszą być wygodne, a stoły muszą być wystarczająco duże, aby wszyscy klienci mogli umieścić swoje narzędzia pracy.

W tym aspekcie niektóre przestrzenie szukają innowacji zarówno w meblu, jak i w jego aranżacji. Można znaleźć od klasycznych biurek i dużych prostokątnych stołów po okrągłe stoły lub poszczególne sektory.

Wydziel swoją przestrzeń, aby udekorować przestrzeń coworkingową

Ważne jest, aby przydzielić mały sektor do biura lub bardziej zrelaksowanego miejsca. W tym celu zaleca się ustawienie ławek lub foteli, ponieważ są to meble, które podczas spotkań sprzyjają relaksowi. Wiele firm wybiera również te narzędzia, aby zachęcić do kreatywności.

Oświetlenie

Transcendentalną charakterystyką w godzinach pracy jest lekka. Ważne jest, aby przestrzeń coworkingowa była dobrze oświetlona, ale również bardzo ważne jest szukanie sposobów na zbalansowanie swojego widzenia, jeśli chodzi o ekrany.

Jeśli światło naturalne jest mocne, zaleca się umieszczenie na oknach samoprzylepnych rodzajów winylu, aby zmniejszyć odbicie światła na komputerach. Z drugiej strony często sztuczne oświetlenie jest generowane przez lampy sufitowe.

Elastyczność

Tego typu miejsce musi być przystosowane do różnych potrzeb, jakie mogą mieć członkowie firmy. Na przykład może zostać przekształcony w zwykłe biuro, przestrzeń do burzy mózgów, a nawet salę konferencyjną. Do tego celu idealnie nadają się panele i konstrukcje modułowe.

Użyj kolorów do dekoracji przestrzeni coworkingowej

Wybór palety kolorów powinien podlegać logo i tonacji marki, co jest aspektem wzmacniającym tożsamość korporacyjną. Jednak zbyt mocne kolory nie są zalecane do środowisk coworkingowych. Ogólnie akceptowane opcje to biały, szary lub jasnobrązowy.

Prywatność

Poza przestrzeniami do spotkań wspólnymi pokojami, czy wymianą doświadczeń, ważne jest, aby przestrzeń coworkingowa posiadała strefę prywatną. To detal, który sprzyja skupieniu i momentom konkretnych spotkań.

Zrównoważony rozwój

Jednym z aspektów, który zyskuje na znaczeniu, jest tworzenie przestrzeni bardziej przyjaznych dla środowiska. Ekologiczne materiały na biurka, krzesła i inne meble to dobra opcja, aby zaoferować przestrzeń coworkingową nastawioną na zrównoważony rozwój.

Dobra kondycja

Zarówno klasyczne biura, jak i miejsca coworkingowe coraz częściej skupiają się na generowaniu terenów rekreacyjnych sprzyjających relaksowi i zdrowiu. Ma to pozytywny wpływ na kreatywność i ogólne samopoczucie.

Niektóre projekty mają pomieszczenia na sesje jogi, siłownię i inne zajęcia fizyczne.

Przestrzeń coworkingowa ozdobiona pufami
Przestrzenie coworkingowe muszą mieć miejsca na spotkania grupowe.

Ważne szczegóły

Poza kwestiami ogólnymi, w biurze coworkingowym powinno się znaleźć szereg szczegółów. Są to aspekty, które różnią się od innych środowisk, takich jak innowacyjność, organizacja i roślinność.

  • Strefa obiadowa: Jak każde biuro, coworking wymaga również miejsca na lunch. Jeśli zmiany są w pełnym wymiarze godzin, tym bardziej jest tego powód!
  • Roślinność: Rośliny są niezbędne w każdej przestrzeni coworkingowej. To detal, który wnosi witalność i dobre samopoczucie.
  • Oryginalna dekoracja: Projekt można podporządkować konkretnej czynności, którą pracownicy będą w niej wykonywać. Warto jednak poszukać innowacyjnej i integracyjnej dekoracji, aby zapewnić komfort pracownikom z różnych dziedzin.
  • Czystość i porządek: to transcendentalny aspekt każdej przestrzeni roboczej. Źle oczyszczona lub zorganizowana przestrzeń coworkingowa raczej nie będzie dobrym miejscem do wykonywania pracy.

Przestrzeń coworkingowa – styl

Jedną z możliwości udekorowania przestrzeni coworkingowej jest skupienie się na określonym uniwersum działań. Pomyśl na przykład o firmach technologicznych, które często korzystają z tych biur. W takim przypadku polecane są meble nowoczesne przy jednoczesnym zachowaniu minimalistycznego stylu.

Z drugiej strony, jeśli marka chce pozycjonować się w sposób zrównoważony, kluczowe znaczenie będzie mieć dekoracja roślinna. W tej alternatywie należy również wziąć pod uwagę drewno.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Melo Costa, Danilo, de Oliveira Junior, Luiz,  AMBIENTES DE COWORKING COMO POTENCIALIZADORES DA INOVAÇÃO. Revista Pensamento Contemporâneo em Administração [Internet]. 2021;15(3):67-89. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=441769583006
  • Borsani, Maria Silvia. “Materiales Ecológicos: Estrategias, Alcance Y Aplicación de Los Materiales Ecológicos Como Generadores de Hábitats Urbanos Sostenibles.” Mar. 2011. Web. 8 July 2022. Disponible en: https://upcommons.upc.edu/handle/2099.1/13759
  • Martín García, Alberto, Buitrago, Álex, Torres Ortiz, Lidia,  Trabajemos juntos: Coworking online y sincrónico en Twitch como muestra del potencial colaborativo del live-streaming. Revista de Comunicación [Internet]. 2022;21(1):49-65. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=589470678004
  • Spinuzzi, Clay, et al. “‘Coworking Is About Community’: But What Is ‘Community’ in Coworking?” Journal of Business and Technical Communication, vol. 33, no. 2, Apr. 2019, pp. 112–140, doi:10.1177/1050651918816357

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.