Przestęp biały i jego zastosowania

Przestęp biały to roślina lecznicza stosowana do łagodzenia stanów zapalnych i problemów trawiennych. przypisuje się jej też inne właściwości. Poznaj je!
Przestęp biały i jego zastosowania

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2021

Przestęp biały to znany środek homeopatyczny na bazie rośliny bytującej w Europie środkowej, południowej i wschodniej.

Roślina ta należy do rodziny dyniowatych i charakteryzuje się pnącymi lub wiszącymi pędami. Można ją rozpoznać po pięciokątnych, ząbkowanych liściach, biało-zielonkawych kwiatach i mięsistych łodygach o ciemnym kolorze.

Mimo że owoce przestępu białego są toksyczne, w medycynie tradycyjnej jego korzeń stosuje się w celach terapeutycznych. Jakie są jego główne zastosowania? Poniżej przybliżamy je i wyjaśniamy, jakie efekty uboczne może wywoływać.

Przestęp biały i jego zalety

Związki aktywne zawarte w przestępie białym mają różne właściwości lecznicze. Przyjrzyjmy się im oraz ich wpływowi na zdrowie.

Zaparcia i zatrzymywanie płynów

Przestęp to roślina, która jest w stanie wywołać wymioty. Może być stosowana też jako diuretyk, gdyż stymuluje usuwanie wody i elektrolitów z organizmu wraz z moczem.

Mimo braku naukowych dowodów, literatura popularna podaje, że pomaga on na następujące dolegliwości:

 • Zaparcia.
 • Bóle brzucha.
 • Zatrzymywanie płynów
Mówi się, że roślina ta łagodzi bóle brzucha i problemy trawienne.

Stany zapalne

Wiele osób stosuje przestęp biały ze względu na jego potencjalne działanie przeciwzapalne. Zwykle stosuje się go, by złagodzić ból stawów – znajduje się w wielu lekach na reumatoidalne zapalenie stawów i bóle głowy.

Jego mechanizm działania polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, których obkurczenie powoduje migreny i inne dolegliwości. Jednak brak dowodów naukowych na faktyczne posiadanie takich właściwości.

Esej publikowany w czasopiśmie  British Journal of Clinical Pharmacology podaje, że ekstrakt z przestępu i arniki nie miał żadnego wpływu na zapalenie i krwawienie występujące po zabiegu na sercu.

Działanie antynowotworowe

Związki aktywne zawarte w przestępie białym wykazują działanie wspomagające przy kuracjach antynowotworowych. Badanie opublikowane w czasopiśmie  Journal of Natural Products podaje, że ekstrakt z korzenia przestępu białego ma właściwości antynowotworowe. 

Dlatego też nie tylko obniża ryzyko pojawienia się guza, ale także hamuje namnażanie się komórek rakowych.

Co więcej, badanie in vitro, które wyniki opublikowano w Avicenna Journal of Phytomedicine wykazało, że roślina ta ma działanie cytotoksyczne, czyli blokuje podział i wzrost komórek, w tym komórek nowotworowych.

Badania wskazują na to, że te wspomniane właściwości okazały się skuteczne wobec nowotworu płaskonabłonkowego głowy i szyi jak również raka szyjki macicy. Potrzeba jednak więcej badań na ludziach, by potwierdzić klinicznie tę teorię.

Inne zalety przestępu białego

Przestęp uważa się za środek homeopatyczny. W kulturze popularnej przypisuje się mu także wiele innych zalet. Oto niektóre z nich:

 • Łagodzi objawy grypy.
 • Pomaga przy śwince.
 • Łagodzi zapalenie tchawicy, płuc i oskrzeli.
 • Pomaga przy suchości oczu.
 • Zmniejsza zawroty głowy.

Przeciwwskazania i efekty uboczne

Pierwsze co musisz wiedzieć o tej roślinie, to że nie należy spożywać jej łodyg. Są one mocno toksyczne i mogą powodować przewlekłe choroby, a nawet śmierć.

Inne części tej rośliny także mogą okazać się toksyczne, ale nie prowadzą do śmierci. Zależnie od przyjętej dawki, mogą pojawić się następujące objawy:

 • Nudności.
 • Wymioty.
 • Zawroty głowy.
 • Zmęczenie.
 • Kłopoty z oddychaniem.
 • Biegunka.
 • Nadmierne oddawanie moczu.

Brak danych naukowych na temat wpływu tej rośliny na kobiety w ciąży i matki karmiące, więc zaleca się ograniczyć jej spożywanie o ile specjalista nie zaleci inaczej.

Dawkowanie i wskazania

Homeopatia wskazuje następujące dawki, zależnie od przypadłości, jaką chce się wyleczyć.

 • W przypadku gorączki, której towarzyszy pocenie się, silne pragnienie i bóle mięśniowe, zaleca się spożywanie 5 granulek środka zawierającego przestęp biały w potencji setnej 9 CH co 4 godziny.
 • W przypadku zapalenia stawów podaje się 5 granulek w roztworze o potencji setnej 5 CH w dwóch dawkach dziennie przez dziesięć dni. Przy ostrym zapaleniu błony maziowej zaleca się przyjmowanie roztworu co 2 godziny.
 • Na suchość oczu zaleca się pić roztwór o potencji setnej 5 CH 6 razy dziennie przez 3 miesiące.

Uwaga! Dawki mogą różnić się zależnie od producenta środka. Dlatego powinno się weryfikować informacje na etykiecie. Co więcej, w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w homeopatii lub zielarzem. Nie powinno się przyjmować tego środka w połączeniu z innymi lekami ze względu na ryzyko interakcji.

Dawkowanie i wskazania suplementów na bazie przestępu zależą od producenta.

Przestęp biały: co warto pamiętać?

Przestęp biały to lek homeopatyczny wytwarzany z rośliny o tej samej nazwie. Ta roślina z rodziny dyniowatych pochodząca z kontynentu europejskiego wyróżnia się pięciokątnymi, ząbkowanymi liśćmi, biało-zielonkawymi kwiatami i trującymi łodygami czarnego koloru.

Jeśli chodzi o jej właściwości lecznicze, mówi się, że działa przeciwzapalnie i antynowotworowo. Co więcej, wspomaga leczenie biegunek, świnki, zapalenia stawów i suchości oczu.

Stosowanie tego środka powinno odbywać się pod nadzorem ze względu na wysoką toksyczność tej rośliny. Spożycie łodyg może doprowadzić nawet do śmierci, a inne, mniej toksyczne części mogą wywołać inne dolegliwości.

To może Cię zainteresować ...
Rośliny lecznicze – jak je uprawiać?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rośliny lecznicze – jak je uprawiać?

Czy nigdy nie marzyłeś o własnym ogrodzie? Aloes, mięta czy rumianek to niewymagające i łatwe w uprawie rośliny lecznicze, dobroczynne dla naszego ... • Cornu, C., Joseph, P., Gaillard, S., Bauer, C., Vedrinne, C., Bissery, A., Melot, G., Bossard, N., Belon, P., & Lehot, J. J. (2010). No effect of a homoeopathic combination of Arnica montana and Bryonia alba on bleeding, inflammation, and ischaemia after aortic valve surgery. British journal of clinical pharmacology, 69(2), 136–142. https://doi.org/10.1111/j.1365-2125.2009.03574.x
 • Ukiya, M., Akihisa, T., Yasukawa, K., Tokuda, H., Toriumi, M., Koike, K., Kimura, Y., Nikaido, T., Aoi, W., Nishino, H., & Takido, M. (2002). Anti-inflammatory and anti-tumor-promoting effects of cucurbitane glycosides from the roots of Bryonia dioica. Journal of natural products, 65(2), 179–183. https://doi.org/10.1021/np010423u
 • Pourgonabadi, S., Amiri, M. S., & Mousavi, S. H. (2017). Cytotoxic and apoptogenic effects of Bryonia aspera root extract against Hela and HN-5 cancer cell lines. Avicenna journal of phytomedicine, 7(1), 66–72.