Przestęp biały i jego zastosowania

Przestęp biały to roślina lecznicza stosowana do łagodzenia stanów zapalnych i problemów trawiennych. przypisuje się jej też inne właściwości. Poznaj je!
Przestęp biały i jego zastosowania

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przestęp biały to znany środek homeopatyczny na bazie rośliny bytującej w Europie środkowej, południowej i wschodniej.

Roślina ta należy do rodziny dyniowatych i charakteryzuje się pnącymi lub wiszącymi pędami. Można ją rozpoznać po pięciokątnych, ząbkowanych liściach, biało-zielonkawych kwiatach i mięsistych łodygach o ciemnym kolorze.

Mimo że owoce przestępu białego są toksyczne, w medycynie tradycyjnej jego korzeń stosuje się w celach terapeutycznych. Jakie są jego główne zastosowania? Poniżej przybliżamy je i wyjaśniamy, jakie efekty uboczne może wywoływać.

Przestęp biały i jego zalety

Związki aktywne zawarte w przestępie białym mają różne właściwości lecznicze. Przyjrzyjmy się im oraz ich wpływowi na zdrowie.

Zaparcia i zatrzymywanie płynów

Przestęp to roślina, która jest w stanie wywołać wymioty. Może być stosowana też jako diuretyk, gdyż stymuluje usuwanie wody i elektrolitów z organizmu wraz z moczem.

Mimo braku naukowych dowodów, literatura popularna podaje, że pomaga on na następujące dolegliwości:

  • Zaparcia.
  • Bóle brzucha.
  • Zatrzymywanie płynów
Mówi się, że roślina ta łagodzi bóle brzucha i problemy trawienne.

Stany zapalne

Wiele osób stosuje przestęp biały ze względu na jego potencjalne działanie przeciwzapalne. Zwykle stosuje się go, by złagodzić ból stawów – znajduje się w wielu lekach na reumatoidalne zapalenie stawów i bóle głowy.

Jego mechanizm działania polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, których obkurczenie powoduje migreny i inne dolegliwości. Jednak brak dowodów naukowych na faktyczne posiadanie takich właściwości.

Esej publikowany w czasopiśmie  British Journal of Clinical Pharmacology podaje, że ekstrakt z przestępu i arniki nie miał żadnego wpływu na zapalenie i krwawienie występujące po zabiegu na sercu.

Działanie antynowotworowe

Związki aktywne zawarte w przestępie białym wykazują działanie wspomagające przy kuracjach antynowotworowych. Badanie opublikowane w czasopiśmie  Journal of Natural Products podaje, że ekstrakt z korzenia przestępu białego  ma właściwości antynowotworowe. 

Dlatego też nie tylko obniża ryzyko pojawienia się guza, ale także hamuje namnażanie się komórek rakowych.

Co więcej, badanie in vitro, które wyniki opublikowano w Avicenna Journal of Phytomedicine wykazało, że roślina ta ma działanie cytotoksyczne, czyli blokuje podział i wzrost komórek, w tym komórek nowotworowych.

Badania wskazują na to, że te wspomniane właściwości okazały się skuteczne wobec nowotworu płaskonabłonkowego głowy i szyi jak również raka szyjki macicy. Potrzeba jednak więcej badań na ludziach, by potwierdzić klinicznie tę teorię.

Inne zalety przestępu białego

Przestęp uważa się za środek homeopatyczny. W kulturze popularnej przypisuje się mu także wiele innych zalet. Oto niektóre z nich:

  • Łagodzi objawy grypy.
  • Pomaga przy śwince.
  • Łagodzi zapalenie tchawicy, płuc i oskrzeli.
  • Pomaga przy suchości oczu.
  • Zmniejsza zawroty głowy.

Przeciwwskazania i efekty uboczne

Pierwsze co musisz wiedzieć o tej roślinie, to że nie należy spożywać jej łodyg. Są one mocno toksyczne i mogą powodować przewlekłe choroby, a nawet śmierć.

Inne części tej rośliny także mogą okazać się toksyczne, ale nie prowadzą do śmierci. Zależnie od przyjętej dawki, mogą pojawić się następujące objawy:

  • Nudności.
  • Wymioty.
  • Zawroty głowy.
  • Zmęczenie.
  • Kłopoty z oddychaniem.
  • Biegunka.
  • Nadmierne oddawanie moczu.

Brak danych naukowych na temat wpływu tej rośliny na kobiety w ciąży i matki karmiące, więc zaleca się ograniczyć jej spożywanie o ile specjalista nie zaleci inaczej.

Dawkowanie i wskazania

Homeopatia wskazuje następujące dawki, zależnie od przypadłości, jaką chce się wyleczyć.

  • W przypadku gorączki, której towarzyszy pocenie się, silne pragnienie i bóle mięśniowe, zaleca się spożywanie 5 granulek środka zawierającego przestęp biały w potencji setnej 9 CH co 4 godziny.
  • W przypadku zapalenia stawów podaje się 5 granulek w roztworze o potencji setnej 5 CH w dwóch dawkach dziennie przez dziesięć dni. Przy ostrym zapaleniu błony maziowej zaleca się przyjmowanie roztworu co 2 godziny.
  • Na suchość oczu zaleca się pić roztwór o potencji setnej 5 CH 6 razy dziennie przez 3 miesiące.

Uwaga! Dawki mogą różnić się zależnie od producenta środka. Dlatego powinno się weryfikować informacje na etykiecie. Co więcej, w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w homeopatii lub zielarzem. Nie powinno się przyjmować tego środka w połączeniu z innymi lekami ze względu na ryzyko interakcji.

Dawkowanie i wskazania suplementów na bazie przestępu zależą od producenta.

Przestęp biały: co warto pamiętać?

Przestęp biały to lek homeopatyczny wytwarzany z rośliny o tej samej nazwie. Ta roślina z rodziny dyniowatych pochodząca z kontynentu europejskiego wyróżnia się pięciokątnymi, ząbkowanymi liśćmi, biało-zielonkawymi kwiatami i trującymi łodygami czarnego koloru.

Jeśli chodzi o jej właściwości lecznicze, mówi się, że działa przeciwzapalnie i antynowotworowo. Co więcej, wspomaga leczenie biegunek, świnki, zapalenia stawów i suchości oczu.

Stosowanie tego środka powinno odbywać się pod nadzorem ze względu na wysoką toksyczność tej rośliny. Spożycie łodyg może doprowadzić nawet do śmierci, a inne, mniej toksyczne części mogą wywołać inne dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • ornu C, Joseph P, Gaillard S, Bauer C, Vedrinne C, Bissery A et al. No effect of a homoeopathic combination of Arnica montana and Bryonia alba on bleeding, inflammation, and ischaemia after aortic valve surgery. British Journal of Clinical Pharmacology. 2010;69(2):136-142.
  • Ukiya M, Akihisa T, Yasukawa K, Tokuda H, Toriumi M, Koike K et al. Anti-Inflammatory and Anti-Tumor-Promoting Effects of Cucurbitane Glycosides from the Roots of Bryonia dioica. Journal of Natural Products. 2002;65(2):179-183.
  • Pourgonabadi S, Amiri MS, Mousavi SH. Cytotoxic and apoptogenic effects of Bryonia aspera root extract against Hela and HN-5 cancer cell lines. Avicenna J Phytomed. 2017 Jan-Feb;7(1):66-72.
  • Kujawska M, Svanberg I. From medicinal plant to noxious weed: Bryonia alba L. (Cucurbitaceae) in northern and eastern Europe. J Ethnobiol Ethnomed. 2019 May 9;15(1):22.
  • Ielciu I, Frédérich M, Hanganu D, Angenot L, Olah NK, Ledoux A, Crișan G, Păltinean R. Flavonoid Analysis and Antioxidant Activities of the Bryonia alba L. Aerial Parts. Antioxidants (Basel). 2019 Apr 20;8(4):108.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.