Przerzuty nowotworowe do kości - objawy i leczenie
Przerzuty nowotworowe do kości są jedną z możliwych komplikacji przy przebiegu poważnych nowotworów i powikłań, które wpływają na stadium choroby. Zasadniczo wszystko wiąże się z przeniesieniem komórek nowotworowych z guza w inne obszary, w tym przypadku do kości.
Stanowią one znaczny odsetek ogólnej liczby nowotworów kości. Przerzuty do kości najczęściej dają nowotwory prostaty, nerek, sutka, tarczycy, żołądka oraz oskrzeli.
Przerzuty nowotworowe do kości – najważniejsze informacje
Należy zauważyć, że przerzuty nowotworowe do kości nie są obecnością pierwotnego nowotworu. Oznacza to, że choroba nie zaczęła się w tkance kostnej, ale w innym narządzie. Tu wymienić możemy piersi czy płuca.
Można powiedzieć, że wszystkie tkanki kostne mogą być odbiorcami przerzutów. Jednakże częściej rejestrujemy je w kręgosłupie.
Innymi obszarami układu kostnego, w których lokalizują się ogniska przerzutowe raka są: miednica, żebra, mostek, kość udowa, ramienna i kość czaszki.
Ma to związek ze sposobem, w jaki krew i krążenie limfatyczne odprowadzają swoje płyny.
Po przerzucie do kości komórki nowotworowej innego pochodzenia, w tym nowym miejscu rozpoczyna się proces replikacji. Przerzuty do kości zazwyczaj produkują substancje, które stymulują komórki tkanki kostnej: osteoblasty i osteoklasty. Stymulacja ta jest nadmierna, a jej konsekwencje dotykają tkankę.
Wokół przerzutów kostnych tkanka staje się słaba z powodu działania osteoklastów lub twardnieje z powodu nadmiernego działania osteoblastów. Każdy z tych procesów jest dla nas szkodliwy.
Większość nowotworów może wywołać przerzuty do kości. Jednaj najczęściej występują przy raku piersi i prostaty. Po przerzucie, objawy mieszają wie więc z tymi wytwarzanymi przez pierwotny nowotwór i nowymi powodowanymi przerzutami.
Przerzuty nowotworowe do kości – częste objawy
Przede wszystkim możemy wyróżnić kilka powtarzających się objawów, niezależnie od występującego w organizmie guza pierwotnego i jego charakterystyki. Wspólnymi objawami dla przerzutów do układu kostnego będą między innymi poniższe symptomy.
- Ból jest charakterystycznym objawem przerzutów kostnych. Może być przewlekły i ostry, ale nie musi. U niektórych pacjentów zaostrza się przez ruch, a u innych jest obecny przez cały czas, nawet w spoczynku, co znacznie utrudnia leczenie.
- Złamania: jak już wspomnieliśmy, przerzuty w tkance kostnej osłabiają kość. Słaba kość jest bardziej narażona na złamanie, nawet takie przy minimalnym obciążeniu. U pacjentów onkologicznych konieczne jest więc leczenie urazów, aby zapobiec kolejnym złamaniom.
- Hiperkalcemia: uraz, który powoduje przerzuty do tkanki kostnej, powoduje uwolnienie wapnia do krwi. Wraz ze wzrostem ich poziomu, pojawiają się objawy takie jak zaparcia, brak apetytu i wielomocz. Bez apetytu i nadmiernej ilości moczu może dojść do odwodnienia.
- Dyskopatia: jednym z typowych miejsc przerzutów kości jest kręgosłup. Uszkodzone kręgi mogą się kurczyć, zachodzić na siebie i zmieniać pozycję. W trakcie tych procesów nerwy lub sam rdzeń kręgowy są bardziej narażone.
Leczenie przerzutów do kości
Istnieją dwa sposoby podejścia do leczenia przerzutów kostnych. Można zastosować podejście holistyczne (wielodyscyplinarne) lub bardziej lokalne – skojarzone.
Wybór będzie zależał od początkowego typu nowotworu, stanu klinicznego pacjenta oraz dostępności tych zabiegów w danym miejscu. Spójrzmy na niektóre wspólnie.
Przeczytaj również:
Podejścia wielodyscyplinarne
- Chemioterapia: jest to stosowanie leków, które przerywają niektóre procesy w komórkach nowotworowych. To chyba terapia z wyboru.
- Terapia radiacyjna: Promieniowanie ze specjalnego urządzenia jest dostarczane do organizmu w celu zabicia komórek nowotworowych. Liczba sesji i dawka radioterapii różni się w zależności od pacjenta. Jest on zazwyczaj dość skuteczny w kontrolowaniu bólu przerzutów kostnych. Wystąpienie przerzutów nowotworowych do układu kostnego wskazują do zastosowania radioterapii na określoną okolicę układu kostnego zajęta przez zmiany nowotworowe.
- Terapia hormonalna: Stosowanie leków blokujących poszczególne hormony. Są one terapią stosowaną w leczeniu raka piersi i prostaty.
- Immunoterapia: również przy użyciu leków. Ale w tym przypadku leki te wytwarza się w celu naśladowania funkcji układu odpornościowego.
- Radiofarmaceutyki: w tym przypadku napromieniowanie jest emitowane z wnętrza ciała, a nie z urządzenia z zewnątrz. Radiofarmaceutyki są wstrzykiwane do ciała pacjenta, przemieszczają się do przerzutów kostnych, a tam napromieniowują pobliskie komórki nowotworowe.
W przypadku wykrycia przerzutów kostnych istnieje kilka możliwości terapeutycznych, które można zastosować.
Leczenie adiuwantowe i lokalne
- Bisfosfoniany: blokują one działanie osteoklastów, aby zapobiec ich dalszemu niszczeniu zdrowej kości.
- Denozumab (prolina): jest to przeciwciało monoklonalne ukierunkowane przeciw cząsteczce RANKL. Działają podobnie jak bisfosfoniany, prolina blokuje również osteoklasty. Jego ostateczny mechanizm działania różni się od pozostałych, ale efekt końcowy jest podobny.
- Wertebroplastyka: jest to metoda leczenia kompresyjnych złamań kręgosłupa. Gdy przerzuty do kości znajdują się w kręgosłupie, istnieje alternatywa dla szybko działającego, bezpośredniego wtrysku kleju kostnego. Zabieg ten nazywamy wertebroplastyką i jest dość skuteczny w uśmierzaniu bólu.
- Chirurgia onkologiczna: wreszcie, leczenie chirurgiczne jest dostępne, gdy spełnione są pewne warunki. Zabiegi operacyjne wykonuje się w skojarzeniu z innymi sposobami leczenia inwazyjnego.
Monitorowanie przerzutów kostnych
Leczenie przyczynowe guzów przerzutowych opiera się na chemoterapii, hormonoterapii lub terapii celowanej molekularnie.
Pojawienie się przerzutów do kości jest istotnym i poważnym powikłaniem w przebiegu patologii onkologicznej. Istotne jest, aby pacjent monitorowali świetni i wiarygodni specjaliści, którzy oferują najlepsze dostępne środki i umiejętności.
Co więcej, dzięki nowym dostępnym opcjom terapeutycznym możliwa jest poprawa jakości życia osób z nowotworami przerzutowymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vicent, S., et al. “Las metástasis óseas del cáncer.” Anales del Sistema Sanitario de Navarra. Vol. 29. No. 2. Gobierno de Navarra. Departamento de Salud, 2006.
- García, F. BAIXAULI, et al. “Estado actual de las metástasis óseas.” Revista española de cirugía osteoarticular 49.257 (2014).
- Centeno, C., et al. “Metástasis óseas: manifestaciones clínicas y complicaciones. Un tratamiento multidisciplinar.” Med Pal 8 (2001): 100-108.
- Durand, J-P., et al. “Metástasis óseas: manejo multidisciplinario, conducta diagnóstica y terapéutica.” EMC-Aparato locomotor 46.1 (2013): 1-16.
- Salazar Pacheco, Rudy, et al. “Metástasis óseas en tumores malignos de la mama. Breve informe epidemiológico.” Acta Ortopédica Mexicana 16.2 (2002): 51-55.