Przeprost kolana: na czym polega?

U starszych dzieci i dorosłych przeprost kolana może prowadzić do zerwania więzadeł, a w szczególności więzadła krzyżowego.
Przeprost kolana: na czym polega?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Przeprost kolana to kontuzja powodowana nadmiernym wypchnięciem stawu do tyłu, poza normalny zakres ruchu. Gdy tak się dzieje, kolano zostaje mocno obciążone.

Kontuzja ta może dotknąć każdego, gdyż zwykle powstaje na skutek nieprawidłowego lądowania po skoku. Jednak najczęściej dotyka ona sportowców. Kontuzja może uszkodzić więzadła, chrząstkę i inne struktury odpowiadające za stabilność stawu.

Co więcej, warto wspomnieć, że u małych dzieci uraz ten może doprowadzić do odprysku kości, jeśli więzadła zostaną nadwyrężone. Dzieje się tak, gdyż dzieci znajdują się w okresie wzrostu i mają bardziej miękkie kości.

Jeśli chodzi o starsze dzieci i dorosłych, przeprost kolana może doprowadzić do naderwania więzadła krzyżowego.

Przeprost kolana: przyczyny

Przeprost kolana powiązany jest z dużym obciążeniem stawu wskutek ruchu lub uderzenia.

Przeprost kolana to zwykle wynik urazu mechanicznego lub nieprawidłowego lądowania. Najczęstsze jego przyczyny to:

  • Dociśnięcie kości udowej lub rzepki do kości piszczelowej i nadmierne obciążenie jednego lub więcej więzadeł w stawie.
  • Nagły nacisk na przednią część kolana, co powoduje przemieszczenie stawu ku tyłowi. Dzieje się tak przy urazach.

Objawy kontuzji

Gdy dochodzi do urazu, kolano ulega przegięciu, pojawia się opuchlizna i uszkodzenie tkanek. W bardziej skomplikowanych przypadkach więzadła, zarówno krzyżowe przednie jak i tylne, mogą zostać uszkodzone lub przerwane.

Zależnie od stopnia urazu, objawy bywają różne. Zależą one także od jednostki i siły kolan. Typowe objawy powtarzające się u wszystkich pacjentów są następujące:

  • Ograniczenie stabilności kolana: gdy uraz jest lekki, kolano może stracić stabilność i pacjent będzie miał uczucie niepewności.
  • Ból: jak przy wszystkich urazach fizycznych, przeprost kolana powoduje ból. Obejmuje on konkretną strefę, zależnie od tego, które więzadło zostało uszkodzone.
  • Utrata ruchomości: po urazie ruchomość stawu zostaje zmieniona. Powiązane może to być z opuchlizną.
  • Krwiak i opuchlizna: po kontuzji może pojawić się stan zapalny. Czasami dzieje się to od razu, czasami dopiero po jakimś czasie. Krwiaki i siniaki wokół stawu są normalne – tak organizm reaguje na uszkodzenie tkanek.

Diagnostyka przeprostu kolana

Diagnostyki dokonuje się po ustaleniu objawów kontuzji.

Przy diagnostyce urazu ważna jest identyfikacja charakterystycznych objawów. Jak już wiemy, może on spowodować poważne uszkodzenia głównych więzadeł w kolanie. Badania obrazowe pomagają określić czy uszkodzone zostały także tkanki miękkie. Gdy doszło do poważnego urazu, pojawiają się następujące objawy:

  • Występuje strzykanie przy wyciąganiu kolana.
  • Kontuzjowana noga nie jest w stanie udźwignąć obciążenia.
  • Pojawia się opuchlizna.
  • Dochodzi do stanu zapalnego w obrębie stawu. Pojawia się zaczerwienienie wskutek krwawienia wewnętrznego.

Podsumowanie

Przeprost kolana to uraz stawu, do którego dochodzi, gdy kolano wyprostuje się poza zakres ruchu. W konsekwencji może dojść do zerwania więzadeł, co wiąże się z długą rehabilitacją. Gdy dojdzie do takiego urazu, trzeba natychmiast iść do lekarza, który ustali odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Capapé, D. L. (2003). Lesiones del ligamento cruzado anterior en el deportista. CARE Fisioterapia.
  • Rivera, J. A., Suquillo, G. M., & Páe, J. (2017). Características de las lesiones de rodilla en deportistas:hallazgos en los estudios de resonancia magnética. Revista de La Facultad de Ciencias Médicas (Quito).
  • Bressy, G., Lustig, S., Neyret, P., & Servien, E. (2016). Inestabilidades de la rodilla. EMC – Aparato Locomotor. https://doi.org/10.1016/s1286-935x(15)76112-5.
  • Fornalski, S., McGarry, M. H., Csintalan, R. P., Fithian, D. C., & Lee, T. Q. (2008). Biomechanical and anatomical assessment after knee hyperextension injury. American Journal of Sports Medicine36(1), 80–84. https://doi.org/10.1177/0363546507308189.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.