Przemoc słowna ze strony partnera – nie toleruj!

Przemoc słowna może ranić bardziej, niż fizyczne znęcanie się. Wynika to z tego, że pozostawia ona głębsze ślady w ludzkiej psychice. Ponadto niszczy poczucie własnej wartości oraz sprawia, że czujesz się niepewnie i uzależniona od swojego partnera.
Przemoc słowna ze strony partnera – nie toleruj!

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2018

Nie musi dość do choćby jednego uderzenia, aby można było mówić o przemocy. Istnieje jeszcze coś takiego, jak przemoc słowna. Ogólnie rzec biorąc jest to po prostu nękanie ze strony drugiej osoby za pomocą słów lub postawy. Przemoc słowna także może znacznie zaszkodzić osobie, wobec której jest skierowana i osłabić jej dobre samopoczucie oraz pewność siebie.
Przemoc słowna może ranić bardziej, niż fizyczne znęcanie się. Wynika to z tego, że pozostawia ona głębsze ślady w ludzkiej psychice. Ponadto niszczy poczucie własnej wartości oraz sprawia, że czujesz się niepewnie i uzależniona od swojego partnera.

Tak, tematem naszego dzisiejszego artykułu będzie zatem przemoc słowna. Dziś skoncentrujemy się na wszelkiego rodzaju agresji słownej, której nie powinnyśmy tolerować z niczyich ust. A zwłaszcza ze strony naszego partnera. Ważne jest zatem to, aby nauczyć się ją rozpoznawać i jak najszybciej położyć jej kres.

Czym w ogóle jest tak naprawdę przemoc słowna?

Kiedy słyszymy słowa “przemoc” lub “nękanie“, często automatycznie kojarzymy je jednoznacznie z popychaniem lub ciosem pięścią. Istnieją jednak inne sposoby na zranienie uczuć drugiej osoby bez jej choćby dotknięcia. W jaki sposób się to odbywa? To proste.

Poprzez słowa.

Obelgi, upokorzenia i krzyki to jedne z najczęstszych form, jakimi objawia się przemoc słowna. Często nie uznajemy jednak tego rodzaju nękania werbalnego i emocjonalnego za coś poważnego. Wynika to z tego, że takie postępowanie nie pozostawia u ofiary żadnych widocznych śladów na ciele. Powoduje jednak trwałe uszkodzenie duszy, psychiki i obniżenie samooceny.

Przemoc słowna może być jeszcze bardziej bolesna niż fizyczne znęcanie się. Ponadto ma ona wręcz niszczycielskie konsekwencje dla osoby, która na co dzień musi ją znosić. Depresja, lęk, fobie, ataki paniki i brak poczucia własnej wartości to tylko niektóre z najbardziej widocznych jej skutków.

Ataki słowne

Możliwe jest także i to, że ta przemoc słowna powoduje wciąż rosnący dystans wobec rodziny i przyjaciół. A także pogorszenie lub wręcz utratę życia społecznego. Do tego dochodzi brak osobistych osiągnięć z powodu znacznie obniżonej pewności siebie.

Ludzie, którzy używają narzędzi takich jak przemoc słowna, nie zawsze wykorzystując dodatkowo “argumentów” natury fizycznej. To nie jest nawet konieczne w takim przypadku. Mają już kogoś po swojej stronie, kogoś, kto stał się od nich w pełni zależny. Dodatkowo ten ktoś nie ma już w ogóle pewności siebie i na dodatek obawia się, że agresor zrobi z ofiarą, co tylko zechce.

W pewnym momencie jednak każda osoba będąca w roli ofiary “ocknie się”. Uświadomi sobie dzięki temu wszystko to, przez co musiała przejść. I powinna w efekcie uciec jak najszybciej z tej sytuacji, zanim będzie za późno.

Przemoc słowna: jakie są jej rodzaje?

W rzeczywistości istnieje kilka sposobów na zaatakowanie danej osoby, nawet jej nie dotykając fizycznie. Przemoc niefizyczna jest bardziej powszechna niż wiele osób sądzi. Wynika to z tego, że po prostu często nie wiemy, jak ją zidentyfikować i gdzie leży granica.

Możemy sobie próbował wytłumaczyć, że on na nas krzyczał, ponieważ “był na krawędzi” lub dlatego, że “miał okropny dzień w pracy” … Potem następują przeprosiny, on kupuje nam czerwoną różę i wszystko staje się przeszłością. Jeśli zdarzy się tak tylko raz, być może rzeczywiście był to “wypadek przy pracy”. Ale jeśli zdarza się regularnie…

Stosowanie przemocy słownej

W rzeczywistości jest to zdecydowanie jeszcze jedna forma przemocy. A jeśli będziesz tolerowała to agresywne zachowanie, po prostu ranisz siebie bardziej i bardziej.

To prawda. Skoro wysłuchujesz z ust swojego partnera codzienną dawkę bolesnych lub obraźliwych określeń, Twoja samoocena zostanie poważnie zredukowana. Nie będziesz zdawać sobie jednocześnie nawet sprawy z tego, jaką cenę musisz zapłacić za tkwienie w tej toksycznej sytuacji. Niestety zawsze najtrudniejszym etapem jest uwierzenie w siebie po tym wszystkim, co usłyszałaś.

Najczęstsze formy, jakie przyjmuje przemoc słowna są następujące:

1. Poniżanie i redukowanie poczucia własnej wartości

Mamy tutaj na myśli te wszystkie słowa, które subtelnie każą nam myśleć, że nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić samodzielnie. Lub, że czegoś nie potrafimy.

Niektóre typowe zwroty, jakie możemy usłyszeć w takiej sytuacji obejmują na przykład:

Poniżanie
  • “Nie wiesz nic o pieniądzach, ponieważ jesteś tylko kobietą.”
  • “Po prostu skup się tylko na gotowaniu i sprzątaniu.”
  • “Jesteś moją żoną, więc zrób mi w końcu kanapkę.”
  • “Nie umiesz tego zrobić we właściwy sposób.”
  • “Jesteś zupełnie bezużyteczna.”

A powyżej zamieszczamy jedynie kilka typowych przykładów.

Poniżanie może również objawiać się w postaci szyderstwa lub upokorzenia. Wyśmiewanie na przykład sposobu, w jaki się ubierasz, czegoś, o czym mówisz, marzeń, które masz, jest częścią tego całego procesu.

2. Oskarżanie i obwinianie o wszystko, co idzie nie po myśli agresora

Wszystko, co dzieje się w domu, jest uważane za Twoją winę. Jeśli on jest zmęczony, głodny, coś nie działa prawidłowo, jeśli nie macie wystarczająco dużo pieniędzy, jeśli coś się zepsuje, jeśli nie możesz mieć dzieci…

Bez względu na to, jaka jest tego rzeczywista przyczyna, nawet jeśli nie popełnisz żadnego błędu lub nie zrobisz niczego, co mogłoby spowodować niekorzystny przebieg wydarzeń, on i tak będzie Cię zawsze obwiniał.

3. Nieustanna krytyka

Jest to bardzo podobna sytuacja do tej, jaką opisaliśmy w pierwszym punkcie. A konkretnie do poniżania i redukowania Twojego poziomu samooceny. Nieustanna krytyka wszystkiego i wszędzie powoduje, że zawsze wydaje się, że rzeczywiście robisz coś złego.

Obrażanie drugiej osoby

W tym przypadku on lekceważy i ośmiesza wszystkie rzeczy, które kochasz. Do tego porównuje Cię nieustannie do swoich byłych partnerek lub do matki. Wskazuje nieustannie na Twoje wady i wydaje Ci się, że po prostu ocenia każdy Twój ruch.

Naucz się w tym momencie odróżniać szkodliwą krytykę od konstruktywnej. Pierwsza z nich wykorzystuje wyłącznie bolesne słowa reakcje. One zawsze sprawiają, że czujesz się źle i nie dajesz sobie rady z codziennością. Tymczasem konstruktywna krytyka odbywa się na bazie miłości i bezwarunkowego wsparcia.

4. Próby szantażu i wymuszania różnych rzeczy i zachowań

Zazwyczaj przemoc słowna pojawia się parę kroków przed fizycznym znęcaniem się. Pokazuje ona jednocześnie, że jesteś w związku z naprawdę agresywnym partnerem, który również jest w pełni zależny od Ciebie. Do tego dochodzą jeszcze próby szantażu. Mogą przyjmować one na przykład postać taką jak:

  • “Jeśli odejdziesz ode mnie, zabiję się.”
  • “Zapomnij o tym, że jeśli kiedykolwiek jeszcze ujrzysz nasze dzieci, jeśli odejdziesz ode mnie.”
  • “Jeśli komuś o tym powiesz, zostawię Cię bez grosza przy duszy. “

I tak dalej.

W tym konkretnym przypadku wszelkiego rodzaju manipulacja emocjonalna zdecydowanie powstrzymuje Cię przed podjęciem jakichkolwiek działań. Jednocześnie sprawca trzyma Cię ze wszystkich sił przy swoim boku, niezależnie od tego, jak traktuje Cię na co dzień.

Zagrożenia nie zawsze zmieniają się w coś rzeczywistego, ale zawsze jednak przestrzegasz poleceń sprawcy przemocy, ponieważ nie chcesz zaryzykować, że coś się wydarzy.

5. Polecenia i rozkazy

Jedną z najbardziej poniżających form, jaką może przyjąć przemoc słowna, jest osoba traktująca Cię, jak niewolnika. Może to dotyczyć dowolnych sytuacji i odbywać się wszędzie, w tym także i w sypialni.

Zachowaj ostrożność w odniesieniu do różnego rodzaju rozkazów i poleceń, które wydaje Ci Twój partner. A zwłaszcza weź pod uwagę w sposób, w jaki są one wydawane, a także to, jak je realizujesz. Jest różnica między osobą, która zwraca się do Ciebie słowami “Przynieś mi proszę szklankę wody” i “Daj mi zaraz szklankę wody, po to tu jesteś”.

6. Niezwracanie uwagi na Twoje zdanie i opinię

I na koniec należy opisać jeszcze jeden przypadek. Chodzi w nim konkretnie o to, że sprawca przemocy słownej, nie pozwala Ci wypowiedzieć tego, co myślisz lub co czujesz na dany temat. Lub kiedy to robisz, odrzuca i lekceważy Twoje opinie.

Niektóre typowe zwroty, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • “Nie wiesz, o czym mówisz kobieto.”
  • “Kim jesteś, żeby to komentować?”
  • “Od kiedy jesteś ekspertem w tym temacie?”
  • “Zamknij się, nie prosiłem o Twoją opinię.”

Jeśli któryś z opisanych powyżej scenariuszy brzmi dla Ciebie znajomo, poszukaj pomocy z zewnątrz i zakończ ten związek. Nie ma sensu tego dalej ciągnąć. Zasługujesz na coś o wiele lepszego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.