Przechowywanie leków - jak to robić i czego nie wolno lekceważyć
Prawidłowe przechowywanie leków jest niezbędne, aby utrzymać ich skuteczność, dlatego nie można ich po prostu trzymać w dowolnym miejscu. W rzeczywistości najbardziej odpowiednim miejscem jest chłodna i sucha przestrzeń.
Jak widać, musisz przestrzegać pewnych zasad przechowywania, aby leki zachowały swoje warunki bezpieczeństwa i skuteczności do dnia ich wygaśnięcia.
Co powinniśmy uwzględniać, jeśli chodzi o przechowywanie leków
Na stabilność leku mogą wpływać różne czynniki, między innymi:
Temperatura
Jest to jedna z rzeczy, które najbardziej wpływają na trwałość leku. Dlatego ważne jest, aby przechowywać je w chłodnych, suchych miejscach. Upewnij się, że temperatura w tych miejscach jest stabilna i nie ma nagłych zmian.
Postać leku
Podczas przechowywania farmaceutyków należy również wziąć pod uwagę postać leku. Formy płynne są na ogół bardziej niestabilne niż tabletki lub kapsułki. Ponadto ich właściwości zmieniają się łatwiej niż w przypadku stałych substancji.
Leki wielodawkowe
Są to te lekarstwa, które należy otwierać za każdym razem, gdy trzeba je zażyć – syropy, krople do oczu itp.. Kilkakrotne otwieranie ich może zmienić ich stabilność i stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Dlatego należy pamiętać, że o skuteczności leków wielodawkowych nie decyduje data ważności, ale moment ich pierwszego otwarcia. Ich okres przydatności do spożycia po otwarciu jest zwykle podany na ulotce dołączonej do opakowania i często jest krótszy niż data ważności.
Zapisz na paczce datę otwarcia, aby wiedzieć, jak długo możesz go używać, a tym samym uniknąć ewentualnych błędów. Oczywiście możesz uniknąć problemów, po prostu wyrzucając resztki leku po zakończeniu leczenia.
Dowiedz się: Jakie są przyczyny bólu żołądka?
Wskazówki dotyczące przechowywania leków
Zazwyczaj większość leków można przechowywać w temperaturze pokojowej, chociaż niektóre wymagają specjalnych warunków przechowywania. Niektóre zalecenia dotyczące ich konserwacji to:
- Przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu – takim, w którym nie dochodzi do nagłych zmian temperatury
- Nie umieszczaj ich w pobliżu urządzeń elektrycznych
- Zachowaj oryginalne opakowanie!
- Używaj mniejszych dozowników tabletek
- Nie przechowuj ich w łazience lub kuchni, ponieważ w tych miejscach zwykle panuje większa wilgotność i zmiany temperatury
- Trzymaj je poza zasięgiem dzieci
Inne zalecenia dotyczące przechowywania leków
Teraz już wiesz, że musisz wybrać najbardziej odpowiednie miejsce na przechowywanie leków. Ponadto szukaj sposobu na utrzymanie optymalnych warunków przechowywania leków w chłodni podczas podróży.
Podobnie, data ważności jest ważnym czynnikiem gwarantującym ich skuteczność. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków należy zawsze przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Nie należy jednak mylić daty ważności z okresem przydatności do spożycia po otwarciu — ten ostatni zaczyna się zaraz po otwarciu opakowania.
Czy wiedziałeś o tym? 6 zagrożeń związanych z rozgniataniem leków
Zachowaj opakowanie i ulotkę informacyjną
Jak już wspomnieliśmy powyżej, przeczytaj opakowanie i ulotkę każdego leku, którego używasz, aby poznać dokładne warunki jego przechowywania. Zanotuj też datę wygaśnięcia i sprawdź, czy musisz podjąć specjalne środki, aby o niej pamiętać. Może nie wiedziałeś, ale zawsze możesz przynieść przeterminowane lub niepotrzebne leki do punktu zbiórki w lokalnej aptece.
Zmiana wyglądu leku
Nie zażywaj żadnego leku poza okresemm wskazanym na jego opakowaniu lub jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w jego jakości lub wyglądzie. Jakiekolwiek zmętnienie, a także zmiana koloru wskazują, że stracił już swoją stabilność.
Wniosek
Pamiętaj na koniec, że wygląd leków zmieni się, jeśli nie będziesz ich odpowiednio przechowywać. W razie wątpliwości nie używaj go.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De La Rubia, A. (2006). Conservación de medicamentos termolábiles. Farmacia Hospitalaria. https://doi.org/10.1016/S1130-6343(06)73935-6
- Bucaramanga, U. A. de. (2009). Recepcion y almacenamiento de medicamentos y dispositivos medicos. Modulo Administracion de Servicios Farmaceuticos.
- Allegra, J. R., Brennan, J., Lanier, V., Lavery, R., & MacKenzie, B. (1999). Storage temperatures of out-of-hospital medications. Academic Emergency Medicine, 6(11), 1098–1103. https://doi.org/10.1111/j.1553-2712.1999.tb00110.x
- Ebrahim AJ, Teni FS, Yimenu DK. Unused and Expired Medications: Are They a Threat? A Facility-Based Cross-Sectional Study. J Prim Care Community Health. 2019;10:2150132719847857. doi:10.1177/2150132719847857
- Makki M, Hassali MA, Awaisu A, Hashmi F. The Prevalence of Unused Medications in Homes. Pharmacy (Basel). 2019;7(2):61. Published 2019 Jun 13. doi:10.3390/pharmacy7020061