Przebarwienia na powiekach: dlaczego powstają?
Przebarwienia na powiekach powstają z różnych przyczyn – od zaburzeń metabolicznych po alergie. Istnieją między nimi pewne różnice dotyczące zarówno rozmiaru jak i koloru i grubości. Ich pojawianie się ma bowiem związek z wieloma czynnikami.
Zasadniczo ich powstawanie to wynik zmian hormonalnych, stosowania leków, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i innych. Jakie są ich cechy i jak można je leczyć?
Przebarwienia na powiekach
Nie wszystkie przebarwienia na powiekach mają związek z niewyspaniem. Niektóre z nich są objawami wymagających leczenia zaburzeń. Dowiedz się więcej na ten temat.
Kępki żółte
Kępki żółte czy żółtaki to żółtawe grudki spowodowaną nagromadzeniem tłuszczów w danym miejscu. Występują często na powiekach i w połowie przypadków są oznaką zaburzeń w obrębie lipidów plazmatycznych.
Powinno się je poddać badaniu, by poznać przyczyny. To niezłośliwe i bezobjawowe zjawisko, które nie skutkuje komplikacjami. Jednak niektórzy wolą je leczyć ze względów estetycznych. Chirurgiczne usunięcie to najczęściej stosowana metoda pozbywania się ich.
Zmiany hormonalne w ciąży
Zmiany hormonalne w ciąży wpływają także na wygląd skóry. Najczęściej występuje melazma, która powoduje hiperpigmentację i pojawianie się symetrycznych plam na twarzy, szyi a czasem także na górnych kończynach.
Czynniki ryzyka to promieniowanie ultrafioletowa (UV), zmiany hormonalne, choroby tarczycy, a także stosowanie antykoncepcji doustnej. W przypadku wystąpienia plam na powiekach możliwe są następujące możliwości leczenia:
- Środki przeciwko hiperpigmentacji stosowane miejscowo.
- Peelingi chemiczne.
- Terapia laserem.
- Mikrodermabrazja.
Analogi prostaglandyn przeciwko zaćmie
Analogi prostaglandyn stosowane są w leczeniu zaćmy. Niektóre z nich, na przykład latanoprost i bimatoprost, mogą powodować ciemne przebarwienie po 3 do 6 miesięcy od zastosowania.
Publikacja w American Journal of Dermatology podaje, że po jakimś czasie od odstawienia bimatoprostu, przebarwienia znikają całkowicie.
Czytaj dalej: Opuchnięte powieki? Oto 5 skutecznych metod
Melanocytoza
Przy melanocytozie na skórze pojawiają się przebarwienia. Osoby na nią cierpiące mają szare lub niebieskawe plamy na powiekach. Dolegliwość ta może być wrodzona lub nabyta.
Jak podaje raport Journal of the American Academy of Dermatology, pojawienie się przebarwień ma związek z ekspozycją na słońce, zmianami hormonalnymi w ciąży i przewlekłym atopowym zapaleniem skóry.
Bielactwo
Przy bielactwie dochodzi do selektywnego niszczenia melanocytów. W konsekwencji, pojawiają się na skórze plamy bez pigmentu. Objęte tą chorobą brwi, powieki i genitalia stanowią dylemat terapeutyczny, szczególnie u dzieci.
Bielactwo występuje najczęściej razem z zaburzeniami wzroku, jak podaje badanie opublikowane w Journal of the Indian Medical Association. Wówczas stosuje się najczęściej leczenie pimekrolimusem.
Hiperpigmentacja pozapalna
Chroniczna egzema i alergiczne zapalenie oczu mogą powodować hiperpigmentację i ciemnienie powiek. Czasami można wywołać je przez pocieranie i drapanie skóry wokół oczu. Może to być także skutek nagromadzenia się płynów w wyniku alergii.
Amyloidoza
Amyloidoza to rzadkie zaburzenie powstające w wyniku gromadzenia się białka zwanego amyloidem w organach. Jest to nieuleczalna choroba, a jej leczenie zorientowane jest na kontrolę objawów i ograniczenie produkcji amyloidu.
Pojawianie się purpurowych plam na powiekach i szyi może być objawem amyloidozy. W takim przypadku należy się udać do lekarza.
Pomarańczowe przebarwienia na powiekach
Przebarwienia o pomarańczowym zabarwieniu to zmiany zlokalizowane na wewnętrznej stronie powiek, odmienne od kępek żółtych. Przyczyny ich powstawania nie są całkowicie jasne, ale podejrzewa się, że gromadzi się w nich lipofuscyna.
Czytaj teraz: Jędrne powieki – 4 naturalne remedia
Leczenie przebarwień na powiekach w celu poprawy wyglądu
Przebarwienia na powiekach to powszechny problem, który zwykle nie jest objawem żadnej poważnej dolegliwości. Jednak czasami podejmuje się leczenie z powodów estetycznych.
Na szczęście nie brak kremów i procedur minimalizowania ich w celu poprawy wyglądu skóry. Warto jednak skonsultować się z dermatologiem w celu doboru najlepszej z opcji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hori Y, Kawashima M, Oohara K, Kukita A. Acquired, bilateral nevus of Ota-like macules. J Am Acad Dermatol. 1984;10(6):961-964. doi:10.1016/s0190-9622(84)80313-8
- Sodhi PK, Verma L, Ratan SK. Increased periocular pigmentation with ocular hypotensive lipid use in African Americans. Am J Ophthalmol. 2004;137(4):783. doi:10.1016/j.ajo.2003.11.073
- Ing EB, Buncic JR, Weiser BA, de Nanassy J, Boxall L. Periorbital hyperpigmentation and erythema dyschromicum perstans. Can J Ophthalmol. 1992;27(7):353-355.
- Cho S, Lee SJ, Chung WS, Kang JM, Kim YK, Cho SB. Acquired bilateral nevus of Ota-like macules mimicking dark circles under the eyes. J Cosmet Laser Ther. 2010;12(3):143-144. doi:10.3109/14764172.2010.487912
- Lee HY, Jin US, Minn KW, Park YO. Outcomes of surgical management of xanthelasma palpebrarum. Arch Plast Surg. 2013;40(4):380-386. doi:10.5999/aps.2013.40.4.380
- Biswas G, Barbhuiya JN, Biswas MC, Islam MN, Dutta S. Clinical pattern of ocular manifestations in vitiligo. J Indian Med Assoc. 2003;101(8):478-480.
- Assouly P, Cavelier-Balloy B, Dupré T. Orange palpebral spots. Dermatology. 2008;216(2):166-170. doi:10.1159/000111516