Profilaktyka osteoporozy – 2 koktajle bogate w wapń
Osteoporoza to choroba polegająca na stopniowym, postępującym ubytku masy kostnej. Stąd tak ważna jest odpowiednia profilaktyka osteoporozy. Przypadłość ta rozwija się bowiem po cichu i często nie jesteśmy w stanie wykryć jej na czas.
Wywołane osteoporozą zmiany w obrębie struktur kości mogą być nieodwracalne. Im szybciej więc zmienisz swoje codzienne nawyki i lepiej zadbasz o zdrowie swojego szkieletu, tym będziesz miał większe szanse na zachowanie mocnych kości przez długie lata.
Na szczęście istnieje szereg produktów żywnościowych, z którymi profilaktyka osteoporozy jest bardzo łatwa do wdrożenia do codziennego życia. Są one cennym źródłem wapnia, czyli podstawowego budulca kości.
Włączając je do swojej diety, masz pewność, że prawidłowo troszczysz się o zdrowie układu szkieletowego. Poznaj dwa przepisy na naturalne remedia obfitujące w wapń i inne cenne dla zdrowia kości witaminy!
Profilaktyka osteoporozy – dlaczego jest tak ważna?
Jak wspomnieliśmy powyżej, osteoporoza jest chorobą polegającą na postępującym zmniejszeniu gęstości masy kostnej. Krótko mówiąc, kości stają się porowate, kruche i lekkie, a w konsekwencji – podatne na złamania i urazy. Dlatego warto zrobić wszystko, aby w odpowiednim czasie wzmocnić układ szkieletowy i zapobiec “uciekaniu” z niego minerałów.
Ponieważ choroba ta rozwija się po cichu i bezobjawowo, w większości przypadków diagnoza pada, kiedy jest już za późno i nasze kości są już na tyle słabe, że łamią się nawet przy najmniejszym upadku.
Złamania powiązane z osteoporozą występują zazwyczaj w okolicach stawu biodrowego – i te właśnie są najgroźniejsze, ponieważ wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Co więcej, mogą one przynieść pacjentowi poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie z ograniczeniem swobody ruchów.
Jakie są podstawowe przyczyny osteoporozy?
Istnieje wiele rozmaitych czynników, które prowadzą do powstania osteoporozy. Najczęstszym z nich jest bez wątpienia naturalny proces starzenia się organizmu. Wraz z upływem lat nasze kości słabną, „uciekają” z nich składniki mineralne i zaczynają tracić na wadze.
Inne przyczyny osłabienia kości to:
- Grupą szczególnie narażoną na rozwój osteoporozy są kobiety po 50. roku życia, czyli w okresie menopauzy. Choroba ta występuje u nich cztery razy częściej niż u mężczyzn. U panów pojawia się ona w późniejszym wieku.
- Nadwaga i otyłość, które są bezpośrednio powiązane z demineralizacją kości.
- Czynniki genetyczne. Wielu z nas ma skłonność do osteoporozy po prostu zapisaną w genach. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie zmagali się z osteoporozą, jest wielce prawdopodobne, że choroba ta rozwinie się także u ciebie. Stosując zdrowe nawyki na co dzień, można jednak z powodzeniem opóźnić jej rozwój.
- Stosowanie niezdrowej, ubogiej w substancje odżywcze diety jest niemalże skazaniem się na choroby w starszym wieku. Kluczowym elementem profilaktyki osteoporozy są dwa składniki – wapń i witamina D.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Niedobór wapnia w organizmie – 9 niepokojących objawów
Profilaktyka osteoporozy
Pamiętajmy, że osteoporozy nie można wyleczyć, ale można jej zapobiec poprzez codzienną dietę. Nie powinno w niej zabraknąć produktów bogatych w wapń ani witaminy D (suszonych owoców, ryb morskich, mleka i jego przetworów itp.).
Dodatkowo należy zadbać o regularną aktywność fizyczną, a także nauczyć się panować nad stresem. Ruch znakomicie wzmacnia nie tylko mięśnie, ale także i kości. Ponadto zapobiega otyłości i innym związanym z nią dolegliwościom zdrowotnych i chorobom.
Istnieje wiele zestawów ćwiczeń opracowanych specjalnie dla osób z osteoporozą, które pozytywnie wpływają na układ szkieletowy.
Naturalny koktajl na wzmocnienie kości – poznaj przepis
Jak już powiedziano, kluczem do zachowania zdrowych i mocnych kości i zębów jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dziennej dawki wapnia. Co więcej, pierwiastek ten bierze czynny udział w ochronie mięśni oraz zapobiega przepuszczalności błon komórkowych.
Jaka jest zalecana dzienna dawka wapnia?
- W przypadku osób dorosłych: 800 mg.
- Młodzi ludzie pomiędzy 11 a 24 rokiem życia oraz kobiety w ciąży powinny spożywać około 1200 mg wapnia dziennie.
Aby profilaktyka osteoporozy była skuteczna i łatwa do wdrożenia, polecamy włączenie do codziennej diety poniższych koktajli. Doskonale zadbają one o zdrowie twoich kości!
1. Sok z brokułów, marchwi i sałaty – znakomita profilaktyka osteoporozy
Brokuły to warzywa, które wiodą prym jeśli chodzi o zawartość wapnia. W połączeniu z sałatą tworzą bardzo zdrowy duet.
Z kolei sok z marchwi wykazuje silne właściwości moczopędne, a także jest olbrzymim źródłem przeciwutleniaczy, które świetnie oczyszczają organizm oraz ułatwiają absorpcję wapnia do kości.
Sok z tych trzech warzyw to świetny sposób na efektywną profilaktykę osteoporozy.
Składniki
- 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z marchwi (250 ml)
- 3 liście sałaty
- 1 główka brokułów
Sposób przygotowania
- Umieść wszystkie składniki w kielichu blendera i zmiksuj na jednolity koktajl. Nie dodawaj cukru!
- W celach leczniczych zaleca się spożywanie jednej szklanki soku co trzy dni. Z czasem możesz zwiększyć częstotliwość przyjmowania tego naturalnego remedium.
Przeczytaj również: Brokuły i ich niesamowite korzyści dla zdrowia
2. Koktajl jogurtowo-jabłkowy z migdałami
Jogurt jest naturalnym źródłem wapnia. Bez wątpienia nie powinno zabraknąć go w żadnej zdrowej diecie. Z kolei 100 gramów migdałów zawiera aż 240 mg wapnia. Jabłko też obfituje w ten pierwiastek i fantastycznie wpływa nie tylko na stan kości, ale i na zdrowie całego organizmu.
Poniższy koktajl to znakomita profilaktyka osteoporozy i sposób na zachowanie mocnego i zdrowego układu szkieletowego na długie lata. Poza tym, napój ten jest pyszny i z chęcią będziesz często po niego sięgał.
Składniki
- 1 szklanka jogurtu naturalnego (250 ml)
- 1 obrane ze skórki jabłko, bez pestek
- Świeżo starty cynamon (do smaku)
Sposób przygotowania
- Przelej jogurt do kielicha blendera i dodaj do niego pokrojone na kawałki jabłko. Miksuj przez kilkanaście sekund.
- Następnie dodaj migdały i dalej miksuj (tym razem 1-2 minuty, w zależności od mocy sprzętu).
- Przelej koktajl do szklanki i oprósz świeżo startym cynamonem.
- Pij jogurtowy koktajl przeciw osteoporozie raz na trzy dni.
- Ab wzmocnić działanie koktajlu, powinieneś codziennie usiąść na chwilę na słońcu.
Profilaktyka osteoporozy – o czym należy pamiętać?
Pamiętaj, że nie zawsze trzeba sięgać po leki. Natura dostarcza nam wielu zdrowych i przyjaznych naszemu organizmowi remediów, które w wielu przypadkach są równie skuteczne jak syntetyczne lekarstwa.
Jeśli chodzi o osteoporozę należy rozpocząć profilaktykę wcześnie, jeszcze w latach młodzieńczych. Nie czekaj na objawy! Choroba ta nie daje bowiem żadnych symptomów, a kiedy rzeczywiście przydarzy ci się uraz lub złamanie, może być już zbyt późno, by cofnąć zmiany chorobowe.
Odżywiaj się zdrowo, pokochaj słońce, często sięgaj po produkty o wysokiej zawartości wapnia, a także codziennie się ruszaj – prosty przepis na zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dodington, D. W., & Ward, W. E. (2014). Osteoporosis. In Diet, Exercise, and Chronic Disease: The Biological Basis of Prevention. https://doi.org/10.1201/b16783
- NIH Consensus Development Panel on Osteoporosis Prevention, Diagnosis, and Therapy. (2001). Osteoporosis Prevention, Diagnosis, and Therapy. JAMA: The Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.285.6.785
- Weaver, C. M. (2003). Calcio. In Conocimientos Actuales sobre Nutrición.