Próchnica – zwalcz ją w 100% naturalnym remedium
Próchnica jest wynikiem utraty minerałów oraz zniszczenia tkanek zęba. Mowa tu o trwałych uszkodzeniach na powierzchni zębów, które z czasem przekształcają się w niewielkie otworki i czarne plamy.
Za rozwój próchnicy są odpowiedzialne przede wszystkim kwasy wytwarzane w dużych ilościach przez gromadzące się w jamie ustnej bakterie. Te z kolei atakują zęby, zwłaszcza jeśli pomiędzy nimi i na ich powierzchni znajdują się rozkładające się resztki jedzenia.
Próchnica to bardzo powszechny problem nie tylko wśród dzieci i nastolatków, ale także i dorosłych. Coraz częściej stwierdza się również ten problem nawet u bardzo małych dzieci.
Wczesne wykrycie próchnicy oraz jej prawidłowe leczenie to bez wątpienia klucz do odzyskania zdrowia jamy ustnej. Pamiętajmy, że jeśli infekcja pogłębi się, może dojść do wystąpienia stanu zapalnego nerwu i przyległych do zęba naczyń krwionośnych. Stąd już krótka droga do wielkiego bólu, a w konsekwencji nawet do utraty zęba.
Próchnica zębów – poznaj jej przyczyny
Próchnica zębów to choroba, która rozwija się powoli. Jej pierwszym sygnałem jest odkładający się na szkliwie zębów kamień. Szkliwo, które do tej pory miało chronić nasze zęby, zostaje zaatakowane przez coraz to nowsze pokłady tworzącej się płytki nazębnej – czyli mieszaniny resztek pokarmów i żerujących na nich bakterii.
Przy braku prawidłowej higieny jamy ustnej płytka szybko przekształca się w kamień nazębny.
- Kwasy, uwalniane przez żerujące na szkliwie zęba bakterie, powodują stopniową utratę cennych minerałów z tkanek zębów. A to z kolei prowadzi do trwałego uszkodzenia szkliwa. Na jego powierzchni pojawiają się niewielkie otworki, które przybierają nieestetyczny, czarny kolor.
- Na kolejnym etapie rozwoju próchnicy bakterie i wydzielane przez nie kwasy wnikają coraz głębiej w zębinę (tkankę leżącą pod szkliwem w obrębie korony zęba), powodując coraz poważniejsze uszkodzenia.
- Wczesne wykrycie problemu i zastosowanie odpowiedniego leczenia pomogą zapobiec utracie objętego próchnicą zęba lub zębów.
Jeśli infekcja zostanie zaniedbana, próchnica i związany z nią stan zapalny mogą dotrzeć aż do miazgi zębowej, objąć nerwy i naczynia krwionośne, a nawet doprowadzić do martwicy zęba.
Czynniki ryzyka
W rzeczywistości każdy z nas jest narażony na działanie czynników powodujących powstawanie próchnicy. Wśród najczęstszych przyczyn tego problemu znajdują się między innymi:
- Częste spożywanie produktów bogatych w cukier, a także skrobię
- Częste spożywanie słodkich i gazowanych napojów
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej (nieprawidłowe szczotkowanie)
- Niedobór fluoru w diecie
- Nadmierna suchość w jamie ustnej
- Refluks żołądkowo-przełykowy
- Nałogowe palenie tytoniu
- Zaburzenia łaknienia
Przeczytaj koniecznie artykuł: Zapobiegnij dolegliwościom jamy ustnej!
Najczęstsze objawy próchnicy
Objawy próchnicy mogą być zmienne w zależności od zdrowia i stanu jamy ustnej danej osoby. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich przypadków na pewno jest to, że z początku próchnica rozwija się praktycznie bezobjawowo. Można ją zauważyć jedynie wizualnie w postaci gromadzącego się na zębach kamienia.
Z czasem jednak sprawa zaczyna się komplikować i pojawiają się konkretne objawy, wskazujące na zaawansowane stadium problemu. Należą do nich między innymi:
- Nagły ból zęba bez widocznej przyczyny
- Nadmierna wrażliwość zębów i to nie tylko przy zetknięciu z ciepłymi lub zimnymi potrawami, lecz przez cały dzień
- Delikatny ból podczas jedzenia słodyczy oraz spożywania ciepłych lub zimnych potraw i napojów
- Widoczne gołym okiem dziury w zębach
- Ciemne plamy na szkliwie zębów w brązowym, czarnym lub pożółkłym kolorze
- Ból podczas gryzienia pewnych produktów
- Nieświeży oddech
Komplikacje
Brak specjalistycznego leczenia próchnicy może prowadzić do poważnych komplikacji w obrębie jamy ustnej. Do najczęstszych następstw próchnicy należą:
- Ropień zęba
- Silny ból zębów
- Stan zapalny, a także gromadząca się w obrębie zęba ropa
- Zwiększona łamliwość zębów oraz ich trwałe uszkodzenie
- Zmiany w ułożeniu uzębienia
- Trudności podczas przeżuwania pokarmów
Próchnica – zapobiegaj jej i lecz ją tym naturalnym remedium
Pamiętaj, że nawet najmniejszy ubytek i podejrzenie próchnicy powinny zostać wyleczone przez stomatologa. Aby wspomóc leczenie i zapobiec dalszemu pojawianiu się próchnicy, sięgnij po naturalne remedium, które świetnie zadba o zdrowie twojej jamy ustnej.
Poniżej znajdziesz recepturę na silny i niezwykle skuteczny naturalny lek przeciw próchnicy, który w bezpieczny dla organizmu sposób pomaga zwalczyć infekcję bez podrażniania zębów ani dziąseł.
Składniki
- 1 łyżka wody (15 ml)
- ½ łyżki oleju kokosowego (7 g)
- ¼ łyżki olejku miętowego (3 g)
- ½ łyżki chlorofilu w proszku (7 g)
- 3 łyżki spożywczej ziemi okrzemkowej (45 g)
- ¼ łyżki sody oczyszczonej (3 g)
Potrzebne narzędzia i przybory
- Niewielkie plastikowe naczynie
- Łyżka lub widelec
- Szczoteczka do zębów
Sposób przygotowania
- Umieść wszystkie składniki w plastikowym naczyniu, a następnie dokładnie ze sobą zmieszaj za pomocą widelca lub łyżki.
- Mieszaj tak długo, aż otrzymasz jednolitą pastę o teksturze przypominającej tradycyjną pastę do zębów.
Jak stosować?
- Nanieś niewielką ilość produktu na szczoteczkę do zębów, a następnie wyczyść zęby jak zwykle.
- Szczotkuj zęby przygotowanym środkiem trzy razy dziennie, po każdym posiłku.
- Aby zauważyć pierwsze rezultaty, należy stosować kurację przynajmniej przez 30 dni z rzędu.
Przeczytaj również: Olej kokosowy – oto przepis na pastę do zębów
Inne sposoby na walkę z próchnicą
Oprócz systematycznego stosowania powyższego remedium na próchnicę, warto również mieć na względzie kilka innych zaleceń, dzięki którym lepiej zadbasz o zęby i unikniesz nowych ubytków w przyszłości.
- Ogranicz spożycie produktów bogatych w cukier, głównie ciast, ciasteczek i innych wypieków z cukierni.
- Zastąp słodkie gazowane napoje wodą i innymi naturalnymi napojami (na przykład naparami ziołowymi).
- Dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej: myj zęby po każdym posiłku (3-4 razy dziennie).
- Codziennie stosuj nić dentystyczną do oczyszczania przestrzeni między zębami, do których szczoteczka nie dociera. Tam bowiem gromadzi się najwięcej bakterii.
- Rób regularne przeglądy dentystyczne. W razie jakichkolwiek zmian niezwłocznie umów się na wizytę u stomatologa.
Zauważyłeś ostatnio niepokojące zmiany na zębach, które mogłyby świadczyć o rozwijającej się próchnicy? Jeśli tak, pójdź do dentysty i dodatkowo przygotuj swój naturalny, domowy środek pielęgnujący zęby.