Praktyka jogi - czy wiesz, że pozwala spalić kalorie?
Praktyka jogi staje się coraz bardziej popularną dyscypliną zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Uprawiają ją osoby, które starają się zadbać o swoje zdrowie i odnaleźć równowagę między ciałem i umysłem. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie czy joga pozwala nam schudnąć?
W tym artykule odkryjesz związek między jogą a spalaniem kalorii. Znajdziesz tu wskazówki, klucze do rozwiązania tej zagadki: czy joga i spalanie kalorii idą w parze?
Praktyka jogi – dlaczego warto wybrać tę sportową dyscyplinę?
Joga jest metodą naturalnego opanowania niepokoju myśli, który nie pozwala przebłysnąć prawdziwej naturze człowieka.
-Paramahamsa Jogananda-
Wielu nie traktuje jej jako poważnej dyscypliny sportowej, jednak praktyka jogi może stanowić doskonałą aktywność fizyczną. Sport ten (i filozofia życia) nie tylko traktuje z szacunkiem ograniczenia naszego ciała, ale nie obciąża też mięśni i stawów. Co najważniejsze jednak – pozwala zrzucić zbędne kilogramy.
Nie bez powodu odnajdziesz miliony osób, które praktykują jogę w każdym wieku. Oprócz równowagi emocjonalnej i psychicznej, którą bez wątpienia wnosi do życia: pozwala też wzmocnić mięśnie i stawy.
Szczególnie pomocna jest dla osób z problemami z kręgosłupem.
Co uzyskamy dzięki jodze? Elastyczność ciała, siłę fizyczną, równowagę (także emocjonalną), wzmocnimy koncentrację oraz naszą wytrzymałość. Ponadto zaszczepimy w sobie energię i niezbędny relaks.
To nie koniec: praktyka jogi pozwoli nam uniknąć wszelkich urazów, bowiem jest to technika oparta na elastyczności, w której nie wykonuje się nagłych i niebezpiecznych ruchów.
Właśnie dlatego praktykowanie jogi jest skuteczną i wolną od ryzyka opcją na zrzucenie zbędnych kilogramów. Pozwala nam schudnąć, wzmacniając nasze fizyczne zdolności i rozwijając wewnętrzną siłę, a także potrzebny w życiu spokój.
Rodzaje jogi i ich wpływ na spalanie kalorii
Jak każda aktywność fizyczna: joga pociąga za sobą korzystne rezultaty dla naszej wagi: spala kalorie. Jednak warto pamiętać, że występuje wiele rodzajów jogi i niezwykle się od siebie różnią.
Niektóre z nich koncentrują się bardziej na relaksacji, medytacji i oddychaniu. Inne natomiast są bardziej dynamiczne i skupiają się na wzmożeniu elastyczności ciała poprzez poprawną postawę i odpowiednie ruchy.
Jeżeli szukamy sportu z większym nakładem wysiłku i energii, powinniśmy wybrać bardziej aktywny rodzaj jogi. Jeśli natomiast potrzebujemy chwili odprężenia i marzy nam się zwalczenie wewnętrznego niepokoju lub nerwowości: wybierzmy spokojną jogę skupioną na oddechu.
Joga Bikram a spalanie kalorii
W kontekście utraty zbędnych kilogramów musimy odnaleźć czynnik, który blokuje w nas zbędne kalorie i dostosować do niego rodzaj uprawianej jogi.Chcielibyśmy podkreślić specyficzną odmianę tej dyscypliny jaką jest joga Birkam.
Praktykowana jest w pomieszczeniach o temperaturze 42 °C.
Celem oczywiście jest zwiększenie procesu pocenia się i przyspieszenie akcji serca, po to właśnie aby spalić więcej kalorii. Naturalnie, przed rozpoczęciem przygody z jogą Birkam: należy skonsultować się z lekarzem.
Lekcje jogi birkam powinny trwać około 90 minut i składają się z cyklu 26 asan. Praktykowanie tego rodzaju jogi znacznie wpływa na system krążenia krwi w organizmie, głównie za sprawą dwóch procesów: rozciągania i kompresji.
Fundamentalne znaczenie diety
Marząc o utracie wagi musimy pamiętać, że oprócz uprawiania sportu kilka razy w tygodniu – należy też zwrócić uwagę na naszą dietę. Liczenie kalorii jest już przestarzałą metodą, która nie zawsze się sprawdza, ponadto jest frustrująca i męcząca. Jak postępować?
Dietetycy nawołują do zdrowego rozsądku i proponują zdrową i naturalną dietę, tak aby uniknąć efektu jojo. W tym celu zamiast skupiać się na kaloriach, powinniśmy uwzględnić w życiu następujące wskazówki:
- Jedz więcej warzyw i owoców: sałatki, zdrowe smoothie, naturalne soki i gotowane warzywa.
- Zawsze wybieraj produkty bogate w błonnik i unikaj żywności przetworzonej.
- Wyeliminuj cukier z diety i zastąp go zdrowymi substancjami słodzącymi: miodem czy stewią.
- Ogranicz jak tylko to możliwe spożycie “gotowych” produktów i fast food.
- Nie usuwaj tłuszczy ze swojej diety. Musisz po prostu wybrać te, które są dobrej jakości, np.: oliwę z oliwek, orzechy, tłuste ryby, ghee.
Spalanie kalorii i wydatek kaloryczny
Na sam koniec przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, które pozwolą przyspieszyć metabolizm i spalić więcej kalorii.
- Pij tyle wody, ile to możliwe.
- Unikaj zbyt długiego siedzenia i wstawaj przynajmniej raz na godzinę. (Dotyczy to szczególnie osób pracujących na siedząco.)
- Włącz do swojej diety pikantne przyprawy, takie jak pieprz cayenne czy imbir.
- Odpoczywaj w nocy – nie zaniedbuj porządku dnia.
- Zwalcz panujący w Twoim życiu stres i niepokój – w tym może pomóc praktyka jogi i medytacja.
- Nigdy nie opuszczaj żadnego z posiłków a już szczególnie śniadania. Zadbaj przynajmniej o najważniejszą trójkę: śniadanie, obiad i kolację.
- Zwiększ spożycie białka. Pamiętaj o równowadze między roślinnym a zwierzęcym białkiem.
- Ćwicz, aby wzmocnić mięśnie.
- Pij dużo zielonej herbaty i czasami pozwól sobie na filiżankę kawy.
Jak widzisz, aby stracić zbędne kilogramy wcale nie musimy spędzić kilkunastu godzin dziennie na siłowni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Field, T. (2016). Yoga research review. Complementary Therapies in Clinical Practice. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2016.06.005
- Garfinkel, M., & Schumacher, H. R. (2000). Yoga. Rheumatic Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-857X(05)70126-5