Jak pozbyć się wągrów - 7 peelingów domowej roboty
Wągry to nie tylko problem estetyczny. Niestety trudno jest pozbyć się wągrów raz na zawsze. Można jednak regularnie stosować eksfoliację, by usunąć zanieczyszczenia i zapobiec ich pojawianiu się.
A oto 7 naturalnych peelingów by pozbyć się wągrów i zyskać czystą, gładką cerę.
Co to są wągry?
Wągry pojawiają się w zatkanych porach w wyniku stresu oksydacyjnego.
Produkcja sebum skórnego i melaniny, szczególnie na nosie i podbródku, powoduje blokowanie porów. Zakłóca to oczyszczanie gruczołów łojowych. W rezultacie łój skórny, który blokuje pory, ulega zanieczyszczeniu i staje się czarny.
Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za powstawanie wągrów. Są to między innymi:
- Zanieczyszczenie środowiska
- Kurz
- Kosmetyki i środki pielęgnacji skóry
- Hormony
- Zbyt duża ilość wydzielanego łoju
- Niedostateczna higiena cery
- Dieta bogata w szkodliwe tłuszcze
Zobacz także: Toksyczne substancje w produktach kosmetycznych
7 naturalnych peelingów by pozbyć się wągrów
W tym artykule przedstawiamy 7 naturalnych peelingów, które można znaleźć w domu. Dzięki nim utrzymasz cerę w czystości.
1. Sól morska
Sól morska to peeling łatwo dostępny. Jest tani i bardzo skuteczny. Sól morska ma chropowatą strukturę oraz zawiera składniki oczyszczające skórę, a także dużą ilość minerałów o działaniu odkażającym.
- Peeling z soli morskiej świetnie nadaje się do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nie polecamy go jednak dla skóry wrażliwej, suchej lub bardzo dojrzałej.
2. Cukier
Cukier jest łagodniejszy niż sól morska. Może być używany do każdego rodzaju cery. Jeżeli masz bardzo delikatną skórę polecamy zmieszać cukier z olejem na przykład olejem kokosowym, migdałowym lub oliwą z oliwek.
- Peeling z cukru z olejem pomaga pozbyć się wągrów oraz głęboko oczyszcza skórę.
3. Fusy z kawy
Czy pijesz kawę codziennie rano i wyrzucasz fusy? Można ich użyć na wiele sposobów na przykład do czyszczenia zlewu lub jako dodatek do ziemi dla roślin.
Ponadto można użyć go także jako peeling, by pozbyć się wągrów.
- Fusy z kawy są szorstkie i doskonale nadają się na peeling. Głęboko oczyszczają skórę nie podrażniając jej.
- Zawarta w nich kofeina wpływa korzystnie na skórę zmęczoną i opuchniętą.
4. Soda oczyszczona
Kolejnym produktem, który doskonale nadaje się na peeling jest soda oczyszczona czyli wodorowęglan sodu. Posiada ona zarówno właściwości pielęgnacyjne jak i zdrowotne.
Jej szorstka struktura i silne działanie alkalizujące sprawiają, że świetnie nadaje się na peeling usuwający wągry.
- Polecamy używać jej raz w tygodniu.
- Dla wzmocnienia efektów można dodać odrobinę octu jabłkowego. To pomoże przywrócić odpowiednie pH skóry oraz wzmocni korzystne działanie peelingu.
5. Płatki owsiane
Jeżeli masz skórę delikatną i wrażliwą, a chcesz pozbyć się wągrów, peeling z płatków owsianych jest idealnym rozwiązaniem. Zawarte w nich substancje kleiste wytwarzają powłokę ochronną i nawilżającą, która zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Ponadto mają one delikatne właściwości ścierne i nie powodują podrażnień i zaczerwienienia skóry.
- Aby używać płatków owsianych jako peelingu, zmieszaj je z wodą i zetrzyj na papkę.
- Delikatnie masuj nią twarz a następnie pozostaw na 15 minut.
Polecamy także: Jak naturalnie usunąć wągry i zaskórniki?
6. Pomidory
Dwie ostanie z naszych propozycji na domowy peeling działają nie ze względu na ich właściwości ścierne, lecz na zawarte w nich enzymy. Oczyszczają one skórę szybko i skutecznie.
Pomidory są najłagodniejsze z naturalnych peelingów enzymatycznych.
- Ukrój plaster pomidora i natrzyj nim twarz, odczekaj kilka minut i wytrzyj.
- Po wysuszeniu umyj twarz dużą ilością wody.
7. Ananas
Ananas zawiera enzymy o silnych właściwościach złuszczających.
- Stosuj tak samo jak peeling z pomidorów.
- Pozostaw na skórze nie dłużej niż 5 minut.
Dzięki peelingowi z ananasa skóra staje się miękka i promienna. Nie martw się, jeżeli poczujesz lekkie pieczenie w trakcie stosowania tego peelingu. Po kilku minutach zmyjesz go i zobaczysz jego wspaniałe rezultaty.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Azcona, L. E. I. R. E. (2006). Exfoliación. Farmacia Profesional, 20(7). https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-exfoliacion-13091132
- Bernabéu, A. (2008). Acné: etiología y tratamiento. Offarm: farmacia y sociedad, 27(8), 76-80. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-acne-etiologia-tratamiento-13126071
- Muñoz, J. (2001). El acné y su tratamiento. Offarm, 20(8), 71-71. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-el-acne-su-tratamiento-13018369
- Omodamiro, O. D., & Amechi, U. (2013). The phytochemical content, antioxidant, antimicrobial and anti-inflammatory activities of Lycopersicon esculentum (Tomato). Asian Journal of Plant Science and Research, 3(5), 70-81. https://www.semanticscholar.org/paper/The-phytochemical-content%2C-antioxidant%2C-and-of-OmodamiroO.-Amechi/dbc30c73c811b9fdae21bc0cf22436d0a02bc3f6