Pozbądź się nadmiaru kwasu z organizmu!
Dla Twojego zdrowia niezbędne jest utrzymywanie prawidłowego pH w organizmie. Nadmiar kwasu może być bardzo niebezpieczny, dlatego też warto dbać, aby za pomocą odpowiedniej diety przywracać naturalną równowagę kwasowo-zasadową.
Skalą pH określamy stężenie jonów wodorowych w organizmie. Poziom kwasowości może wynosić od 1 do 14, przy czym 14 to odczyn zasadowy, 7 – neutralny, natomiast 1 – kwasowy. Nadmiar kwasu w organizmie może być wywołany przez złe nawyki żywieniowe, stres czy szkodliwe substancje zawarte w różnych produktach.
Na zmiany pH Twojego organizmu reaguje krew, która odbiera substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organów wewnętrznych, co sprawia, że osoba cierpiąca na nadmiar kwasu odczuwa bóle głowy, problemy z trawieniem i przemęczenie, zauważa też osłabienie włosów i paznokci.
Dlaczego równowaga kwasowo-zasadowa jest istotna?
Organizm, w którym panuje środowisko zasadowe, czyli powyżej 7 na skali pH, lepiej radzi sobie z ochroną przed infekcjami. Z kolei w przypadku nadmiaru kwasu częściej doskwierają takie dolegliwości jak migreny, alergie, cukrzyca, nadwaga, osteoporoza, zaćma, artretyzm lub nawet nowotwory.
Odżywianie a pH
Wszystko co jesz i pijesz ma wpływ na pH Twojego organizmu. Niektóre produkty zwiększają poziom kwasu, inne z kolei przywracają równowagę zasadową. Generalnie produkty pochodzenia zwierzęcego i produkty mleczne zakwaszają organizm, a owoce i warzywa obniżają poziom kwasu .
Właśnie dlatego należy urozmaicać swoją dietę w produkty z obydwu tych grup, aby równowaga pH została zachowana. Zdecydowanie jednak unikaj przetworzonej żywności i fast foodów, które są bardzo kwasotwórcze i ogólnie szkodliwe dla zdrowia.
Zobacz także: Soda oczyszczona reguluje pH organizmu. Zobacz jak!
Jak pozbyć się nadmiaru kwasu z organizmu?
Oprócz odżywiania istnieją także inne czynniki oddziałujące na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Właśnie dlatego należy unikać między innymi toksycznych kwaśnych artykułów czystości i wybierać te naturalne i nieszkodliwe. Zapamiętaj też kilka prostych sposób na pozbycie się nadmiaru kwasu:
- Zwiększ spożycie zielonych liściastych warzyw i jedz je lub pij w formie smoothie każdego dnia.
- Wyrób sobie nawyk picia letniej wody z cytryną codziennie na pusty żołądek. Kwas cytrynowy, mimo swojej kwasowości, ma także dobre właściwości alkalizujące.
- Wzbogać swoją dietę w warzywa i owoce, zwłaszcza świeże i zielone.
- Unikaj przetworzonej żywności i smażonych potraw.
- Unikaj rafinowanych cukrów i mąki.
- Pij jak najwięcej wody dobrej jakości.
- Do sprzątania używaj naturalnych produktów takich jak soda oczyszczona, ocet i cytryna.
- Kosmetyki i środki czystości wybieraj z rozwagą. Stosuj naturalne produkty o znanym i nietoksycznym składzie.
- Jedz więcej warzyw, a mięso spożywaj w małych porcjach, aby uniknąć tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
- Na nadmiar kwasu pomogą Ci takie produkty jak algi, pieprz cayenne, jęczmień czy spirulina.
- Pij codziennie szklankę wody z łyżeczką sody oczyszczonej.
Przeczytaj również: Dieta zasadowa – dlaczego jest taka modna?
Teraz, gdy znasz już wszystkie sposoby na pozbycie się nadmiaru kwasu z organizmu, nie ma na co czekać. Już od dziś zmień swoje nawyki na zdrowsze i przywróć równowagę kwasowo-zasadową w Twoim organizmie.
Wystarczą dobre chęci i kilka prostych rad, aby nadmiar kwasu przestał być dla Ciebie problemem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tannock, I. F., & Rotin, D. (1989). Acid pH in Tumors and Its Potential for Therapeutic Exploitation. Cancer Research.
- Pravasi, S. D. (2014). Acetic Acid. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00216-5
- Ali, S. M., & Yosipovitch, G. (2013). Skin pH: From basic science to basic skin care. Acta Dermato-Venereologica. https://doi.org/10.2340/00015555-1531
- Kaplan, L. J., & Kellum, J. A. (2010). Fluids, pH, ions and electrolytes. Current Opinion in Critical Care. https://doi.org/10.1097/MCC.0b013e32833c0957