Jakie są powody, dla których czujesz się zmęczona
Powody, dla których czujesz się zmęczona, mogą być różne. Na ogół to uczucie jest zwykle wywołane brakiem odpoczynku lub stresem dnia codziennego. Jednak w innych przypadkach może wskazywać na coś poważniejszego.
Ważne jest, aby ocenić, co sprawia, że czujesz się w ten sposób i spróbować znaleźć rozwiązanie. To zmęczenie może przeszkadzać w codziennych czynnościach i zmniejszać wydajność pracy.
Przyjrzyjmy się bliżej.
Powody, dla których czujesz się zmęczona
1. Czujesz się zmęczona, bo…wstajesz bardzo późno
Wiele osób uważa, że późne wstawanie jest równoznaczne z dłuższym odpoczynkiem, ale tak nie jest. Badanie przeprowadzone w 2009 roku przez Uniwersytet w Lipsku (Niemcy) wskazuje, że ludzie, którzy wstają wcześniej, są bardziej aktywni niż ci, którzy tego nie robią.
Co więcej, badania przeprowadzone przez zespół z Instytutu Biologii Molekularnej i Biofizyki Rosyjskiej Akademii Nauk ujawniają, że istnieją trzy typy ludzi w zależności od dynamiki ich zegara biologicznego.
To badanie podkreśla, że powinniśmy odkryć godziny szczytu energetycznego i „wyrabiać” nasze nawyki, aby wykorzystać godziny, w których jesteśmy bardziej aktywni. Nazywa się to identyfikacją naszego „chronotypu”.
Zobacz też: Wyczerpanie emocjonalne: jak odzyskać energię
2. Zła dieta
Innym powodem, dla którego czujesz się zmęczona, może być zła dieta. Według Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do uczucia męczenia.
W takim przypadku ważne jest przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, która zawiera niezbędne składniki odżywcze. Równie wskazane jest wyeliminowanie z diety przetworzonej żywności i ciast przemysłowych.
3. Prowadzisz siedzący tryb życia i dlatego czujesz się zmęczona
“Nicnierobienie powoduje duże zmęczenie”. Zgadza się! Skrajnie siedzący tryb życia nie relaksuje, wręcz przeciwnie, powoduje większe zmęczenie. Dlatego zaleca się codzienne ćwiczenia.
Badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu San Buenaventura (Kolumbia) twierdzi, że sport zwiększa poziom energii, zmniejsza stres i poprawia nastrój.
Możesz więc spróbować codziennie 30-minutowego spaceru. Zajęcia na świeżym powietrzu doskonale polepszają nastrój i samopoczucie. A jeśli zapiszesz się na jakiś grupowy sport, możesz to wykorzystać, aby poznać przyjaciół.
Jeśli pogoda nie pozwala wyjść na zewnątrz lub uprawiać sport na świeżym powietrzu, zawsze istnieje możliwość zapisania się na zajęcia jogi, pilatesu lub pływania.
4. Słaba jakość snu
Jedną z głównych przyczyn zmęczenia jest niewystarczająca ilość godzin spokojnego snu. Według National Sleep Foundation osoba dorosła powinna spać od 7 do 9 godzin.
Pozwala to mózgowi i innym narządom na prawidłowe wykonywanie swoich funkcji. Jeśli więc cierpisz na bezsenność lub nie śpisz dobrze, wskazane jest, aby skontaktować się z lekarzem rodzinnym i powiedzieć mu, co się z Tobą dzieje.
Ponadto należy unikać korzystania z telefonu komórkowego lub komputera na kilka godzin przed pójściem spać. W tym czasie najlepiej się zrelaksować, starać się o niczym nie myśleć i co najwyżej posłuchać delikatnej muzyki.
Sprawdź też: Konsekwencje wysoko przetworzonej diety
5. Przewlekły stres lub niepokój
Kiedy dana osoba ma do czynienia z trudnymi sytuacjami, na które nie ma wpływu, to normalne, że czuje się przygnębiona. Ciągłe sytuacje stresu i niepokoju mogą być wyniszczające i powodować duże zmęczenie psychiczne.
Dlatego jeśli zauważysz, że coś Cię dręczy, a wiesz, że może to mieć związek z samopoczuciem, warto udać się do psychologa. Jeśli stawką jest twoje zdrowie emocjonalne, to normalne, że będzie miało wpływ również na twoje zdrowie fizyczne.
Odwiedź swojego lekarza
Powody, dla których czujesz się zmęczona, mogą być niezliczone. Pamiętaj jednak, że okres dyskomfortu związanego z konkretną sytuacją (egzaminy, problem rodzinny) to nie to samo, co chroniczne uczucie.
W takim przypadku bardzo ważne jest, aby udać się do lekarza i pozwolić mu zdecydować, do którego specjalisty cię skierować. Być może będziesz musiała po prostu zastosować leczenie pewnym minerałem (takim jak żelazo) lub skorzystać z terapii, ale ważne jest przestrzeganie wszystkich jego zaleceń. Im bardziej jesteś wypoczęta, tym będziesz szczęśliwsza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003088.htm
- VV.AA. (2004). El impacto de la actividad física y el deporte sobre la salud, la cognición, la socialización y el rendimiento académico: una revisión teórica. http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s0123-885×2004000200008
- Asociación Argentina de Medicina del Sueño. http://www.amsue.org/recomendaciones/
- Saklofske, Donald.Personality and Individual Differences. https://www.journals.elsevier.com/personality-and-individual-differences/
- Randler, Christoph. (2009).Proactive People Are Morning People. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1559-1816.2009.00549.x