Posiłek potreningowy - nie jedz tych 5 produktów
Powodem złego odżywiania jest często brak wiedzy jak odpowiednio ułożyć zdrową dietę. Jeśli masz zamiar ćwiczyć i starasz się dostarczać swojemu organizmowi wszystkich substancji odżywczych, musisz tę wiedzę uzupełnić. Powinieneś wiedzieć, że istnieje szereg produktów, których nie należy jeść jako posiłek potreningowy. Z tego artykułu dowiesz się, czego powinieneś unikać, a co powinieneś uwzględnić w swoim planie żywieniowym.
Posiłek potreningowy – jakich produktów nie należy jeść?
1. Czerwone mięso
Trening zwiększa wydajność intelektualną, ale tylko wtedy, jeśli po ćwiczeniach nie zjesz czerwonego mięsa.
- Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Georgii, wystarczy tylko 20 minut ćwiczeń dziennie, aby poprawić swoją zdolność uczenia się i zapamiętywania.
- Nie jest to jednak możliwe, jeśli natychmiast po treningu zjesz czerwone mięso. Jego spożycie może mieć niekorzystne efekty dla mózgu, ponieważ spowalnia procesy poznawcze.
Wiąże się to z ilością nasyconych tłuszczów znajdujących się w czerwonym mięsie i spowalniających metabolizm. Jeżeli zależy Ci na przyspieszeniu przemiany materii, nie jedz czerwonego mięsa, zwłaszcza jako posiłek potreningowy.
Polecamy również: Odchudzanie – 5 prostych zasad przyspieszających metabolizm
2. Sklepowe koktajle
Gotowe koktajle sprzedawane w sklepach to nienajlepszy wybór dla zdrowia, dlatego że często są dosładzane białym cukrem i są wysoko przetworzone.
Może Ci się wydawać, że koktajle to idealny napój uzupełniający składniki mineralne utracone podczas intensywnych treningów, jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie koktajle są zalecane.
Koktajle, które mają wysoką zawartość cukru, podwajają ilość kalorii spalonych podczas ćwiczeń. Uważaj na nie!
Jeśli chcesz po treningu wypić koktajl, wybierz naturalne produkty. Najlepsze są te przygotowywane na bazie warzywnej. Takie koktajle mają dużo cennego błonnika i bardzo mało cukrów.
3. Smażone produkty spożywcze
Smażone jedzenie i fast food zawierają ogromne ilości tłuszczów nasyconych. Tego rodzaju jedzenia nie zaleca się w żadnej diecie, a w szczególności tuż po treningu.
Twój posiłek po treningu nie powinien dostarczać Ci więcej kalorii niż spaliłeś.
- Pamiętaj, że organizm potrzebuje 9 gramów energii do strawienia 1 grama tłuszczu.
- Ponadto, ten rodzaj pożywienia odpowiada za spowolnienie metabolizmu, nad którego przyspieszeniem tak ciężko pracujesz podczas treningów.
4. Orzechy rosnące na drzewach
Chociaż orzechy rosnące na drzewach są zdrowe, lepiej nie spożywać ich po treningu. Są nie tylko bogate w białko, lecz także w tłuszcz. Co więcej, orzechy spowalniają metabolizm, dlatego nie zaleca się spożywania ich jako posiłek potreningowy.
5. Kawa
Kawa to napój, który ma właściwości odwadniające, przez co nie jest zalecany po treningu. Zamiast kawy wybierz zwykłą wodę,dzięki której zaspokoisz swoje pragnienie oraz nawilżysz organizm.
Co warto włączyć do posiłku po treningu?
Białko
Po każdym treningu powinieneś jeść białko. Najbardziej wartościowe białko pochodzi z białego mięsa, takiego jak kurczak, indyk i ryby
Zaleca się również spożywanie zielonych warzyw, ponieważ są doskonałym źródłem białka. Dobrą opcją jest też wybór roślin strączkowych, soi i nasion, które także są bogate w proteiny.
Przeczytaj również: Niedobór białka – 7 oznak, że organizm się go domaga!
Banany
Chociaż nie zaleca się spożywania pokarmów bogatych w cukier, a banan do nich należy, to po treningu, jeśli masz ochotę na coś słodkiego, możesz sięgnąć po banana.
Dzięki potasowi i węglowodanom obecnym w tym owocu, banan to najlepszy wybór spośród słodkich produktów, ponieważ dzięki potasowi i węglowodanom nie zaprzepaści efektów treningu.
Ziemniaki i inne produkty skrobiowe
Najlepszą przystawką, jaką możesz wybrać po treningu, są pokarmy bogate w skrobie, dzięki którym dostarczysz organizmowi łatwo przyswajane węglowodany znane z tego, że przyczyniają się do lepszego trawienia białek.
Spróbuj na przykład gotowanych lub pieczonych ziemniaków z odrobiną ryżu.
Pamiętaj o tych wskazówkach, gdy następnym razem będziesz szykował sobie posiłek potreningowy!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Van Itallie, T. B., Sinisterra, L., & Stare, F. J. (1956). Nutrition and athletic performance. Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.1956.02970290016006
- Van Kleef, E., Shimizu, M., & Wansink, B. (2011). Food compensation: Do exercise ads change food intake? International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. https://doi.org/10.1186/1479-5868-8-6
- Aragon, A. A., & Schoenfeld, B. J. (2013). Nutrient timing revisited: Is there a post-exercise anabolic window? In Functional Foods: The Connection Between Nutrition, Health, and Food Science. https://doi.org/10.1201/b16307