Poprawa wzroku - spożywaj te 4 produkty

Czy wiesz, że marchew bogata jest w przeciwutleniacze, witaminę A i luteinę? Wszystkie te składniki odżywcze mogą poprawić jakość Twojego wzroku i zdrowie oczu. 
Poprawa wzroku - spożywaj te 4 produkty
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Wielu z nas spotyka się z problemami ze wzrokiem, które narastają z czasem. Przemęczenie wzroku, krótkowzroczność czy zaćma. Owszem, w wielu przypadkach schorzenia uzasadnione są naturalnym procesem starzenia. Czy poprawa wzroku jest możliwa?

Istnieją pewne szkodliwe nawyki, których należy unikać i naturalne sposoby, które mogą wzmocnić Twój wzrok. Możliwość patrzenia jest dla nas tak naturalna, że zapominamy o odpowiedniej kontroli i wizytach u lekarza pod tym kątem.

Na szczęście klucz do dobrego wzroku znajduje się w diecie. Poprawa wzroku jest możliwa, jeśli rutynowa dieta zawiera szereg składników odżywczych, takich jak:

  • Witaminy A i C.
  • Flawonoidy
  • Karotenoidy
  • Kwasy tłuszczowe omega 3
  • Minerały
  • Przeciwutleniacze

Poprawa wzroku – co jeść, żeby wzmocnić nasze oczy?

Zielone warzywa liściaste

Mowa tu o szpinaku, jarmużu, boćwinie czy brokułach, które bezsprzecznie przyczyniają się zdrowiu naszych oczu. Zawarte w nich witaminy A chronią naszą rogówkę.

Szpinak na poprawę wzroku

Ponadto towarzyszą im inne składniki odżywcze, takie jak luteina, która chroni wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zawierają też zeaksantyne, wzmacniającą wzrok. Poprawa wzroku jest możliwa, szczególnie jeśli uwzględnimy w diecie te zielone warzywa liściaste.

Marchew a poprawa wzroku

Twardówka, rogówka, plamka oczna, siatkówka – to znane nam elementy budowy oka kręgowców. Niektóre z budulców zewnętrznych narażone są na problemy, kiedy organizm wykazuje niedobór witaminy A.

marchew poprawa wzroku

Duke University przeprowadziło jednak badania i udowodniło, że niedobór ten i złą jakość wzroku możemy załagodzić. Jak?

Poprzez kompensowanie niskiego poziomu witaminy A, dostarczając organizmowi beta-karotenów, promujących syntezę tej witaminy. Jednym z produktów, które może w tym pomóc jest właśnie marchew. 

Należy jednak pamiętać, że dostarczenie składników odżywczych z marchewki pomoże, w przypadku kiedy niedobór witaminy A wynika tylko z naszej złej diety.

Papryka na dobry wzrok

Innym sposobem, który pozwoli Ci zadbać o oczy jest włączenie do diety papryki. Warzywo to jest doskonałym źródłem witamin A i C. Tak jak już wspomnieliśmy, to właśnie witamina A pozwala utrzymać komórki oczu w pełnym zdrowiu.

Ponadto zawarta w nich witamina C zapobiega infekcjom oczu i jest silnym przeciwutleniaczem, zatrzymującym przedwczesne starzenie się komórek oczu.

papryka

Luteina to barwnik, który znajduje się w dużych ilościach w warstwie siatkówki, która odpowiedzialna jest za ochronę oka przed nadmiernym natężeniem światła.  Co więcej, papryka zawiera witaminę B6, luteinę i zeaksantynę. Oprócz tego wykazuje beta-karoten i likopen. Wszystkie te składniki odżywcze są niezbędne dla naszego wzroku.

Poprawa wzroku – truskawka

Truskawka wykazuje znaczną ilość witaminy C; przeciwutleniacza, którego nasz organizm potrzebuje do utrzymania dobrego wzroku i eliminacji stanów zapalnych, czy przedwczesnego starzenia się. 

truskawki 1

Dlatego też, przeciwutleniacze zawarte w truskawkach mogą pomóc w uniknięciu problemów z oczami: uczucia suchych oczu, zwyrodnień plamki żółtej czy wady wzroku.

Spożywanie truskawek zmniejsza prawdopodobieństwo problemów ze wzrokiem, nawet tych związanych z wiekiem.

Co szkodzi naszym oczom?

Weź pod uwagę szkodliwe czynniki, na które narażeni jesteśmy każdego dnia.

  • Twoim oczom może zaszkodzić nieodpowiednie oświetlenie, czy długie wytężanie wzroku np. przy czytaniu zbyt małego druku.
  • Nie powinniśmy też czytać w pozycji leżącej, zbyt długo przebywać przed komputerem bez odpowiedniej ochrony, ani oglądać TV w ciemności. To tyczy się też niebieskiego światła naszych smartphonów.
  • Dla wzroku szkodliwe są też małe odległości od ekranów, suche powietrze i przebywanie na słońcu bez odpowiednich ochronnych okularów z filtrem.

Podsumowanie

Niewielkie zmiany w diecie pomogą utrzymać oczy w dobrej kondycji a nam zapewnią sokoli wzrok. Ponadto, jak można zauważyć, są to produkty smaczne i zazwyczaj lubiane.

Co interesujące istnieją też pożyteczne ćwiczenia dla wzroku, które pomagają utrzymać go w dobrej formie. Skorzystać możemy chociażby z metody Batesa, która polega na przykrywaniu oczu, tzw. palmowaniu; poruszaniu gałkami i technikach opartych o wizualizację.

Są to ćwiczenia rozluźniające, bowiem jak zauważył Bates – największym wrogiem naszego wzroku jest napięcie.

Wystarczy, że uwzględnisz kilka małych zmian w diecie, od czasu do czasu pozwolisz oczom odpocząć i przeprowadzisz kilka ćwiczeń relaksujących Batesa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.
  • Shaw G., Lee Barthel A., Ross ML., Wang B., et al., Vitamin C enriched gelatin supplementaion before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 136-143.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.