Pomiar pulsu - jak należy to robić?

Pomiar pulsu może pomóc w wczesnym diagnozowaniu patologii sercowo-naczyniowych. Ponadto jest to prosta procedura, którą można wykonać na różnych częściach ciała. Jak się to robi prawidłowo?
Pomiar pulsu - jak należy to robić?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pomiar pulsu jest bardzo przydatną umiejętnością, która pozwala nam poznać rytm naszego serca i pomaga nam w wyregulowaniu jego częstotliwości. Jest to bardzo prosty pomiar, który daje nam podstawowe informacje na temat funkcjonowania naszego układu sercowo-naczyniowego.

Pomiar pulsu odnosi się do szeregu pulsacji, które można zaobserwować w niektórych częściach naszego ciała. Są one spowodowane skurczem i rozszerzeniem zarówno serca, jak i tętnic.

Puls oznacza tętno i jest zwykle wyrażany w uderzeniach na minutę. Na przykład, jeśli podczas pomiaru pulsu danej osoby przez 60 sekund liczymy 70 uderzeń, oznacza to, że serce bije 70 razy w ciągu minuty.

Chociaż jest to niezbędna umiejętność, aby szybko zdiagnozować możliwy problem z sercem, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo pożytku to przynosi i jak to zrobić. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy Ci to.

Jaki pożytek przynosi pomiar pulsu?

Pomiar pulsu ma wiele przydatnych funkcji, ponieważ informuje o liczbie uderzeń serca wykonywanych w jednostce czasu (zwykle na minutę). Normalny puls wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Po pierwsze, pomiar pulsu może pomóc nam wykryć tachykardię lub bradykardię. Tachykardia występuje, gdy serce bije powyżej 100 uderzeń na minutę. Z kolei bradykardia występuje, gdy serce bije z prędkością mniejszą niż 60 uderzeń na minutę.

Zarówno tachykardia, jak i bradykardia mogą wskazywać, że coś nie działa prawidłowo w naszym układzie sercowo-naczyniowym. Przekroczenie któregokolwiek z tych limitów może oznaczać pewne ryzyko dla naszego serca.

Pomiar pulsu przez pielęgniarkę
Pomiar pulsu służy między innymi do wykrywania nieprawidłowości w tętnie.

Jednak przez większość czasu są to normalne sytuacje, w których serce dostosowuje swoje bicie, aby móc utrzymać dopływ krwi do wszystkich narządów i tkanek ciała.

Na przykład podczas uprawiania sportu absolutnie normalne jest przyspieszenie rytmu serca i w czasie pomiaru tętna stwierdzisz jego wzrost. Tak samo serce będzie pracowało szybciej w sytuacjach strachu, stresu lub niebezpieczeństwa.

Podobnie ludzie, którzy trenują codziennie, mają zwykle tętno niższe niż średnie. Niektórzy sportowcy mogą mieć puls nawet 40 uderzeń na minutę, bez wykazywania jakiejkolwiek patologii.

Po co robić pomiar pulsu?

To prowadzi do wniosku, że ​​przede wszystkim pomiar pulsu może być przydatny do sprawdzenia naszej kondycji fizycznej i naszych postępów podczas uprawiania sportu. Warto wiedzieć, jakie ograniczenia możemy napotkać podczas treningu fizycznego.

Ponadto nie możemy zapominać, że wykonanie pomiaru tętna może pomóc nam we wczesnym rozpoznaniu niektórych patologii. W niektórych poważnych sytuacjach, takich jak rozwarstwienie aorty, procedura tak prosta jak pomiar pulsu może pomóc nam wykryć ją na czas i uratować życie.

Jak się nauczyć wykonywać pomiar pulsu?

Aby prawidłowo dokonać pomiaru pulsu w normalnych warunkach niezbędny jest stan spokoju i relaksu, bez uprzedniego wysiłku fizycznego.

Tę procedurę można wykonać na różnych częściach ciała, ale zdecydowanie najłatwiej można go wyczuć na szyi lub nadgarstku. W rzeczywistości, aby dokonać pomiaru pulsu, zaleca się zrobić to na szyi, ponieważ jest to miejsce, w którym się go najlepiej wyczuwa.

Po pierwsze potrzebujesz stopera. W tym celu możesz użyć zegarka lub własnego telefonu komórkowego. Krótko mówiąc, aby zbadać tętno powinieneś:

Własnoręczny pomiar pulsu
Puls można mierzyć w różnych częściach ciała. Jednak wygodnie jest to zrobić na szyi, ponieważ jest to obszar, w którym jest najlepiej wyczuwalny.
  • Umieścić palec wskazujący i środkowy pod brodą, na szyi. Powinieneś lekko naciskać w tym obszarze, dopóki nie wyczujesz uderzeń. Ale nie powinieneś tego robić ze zbyt dużym naciskiem, ponieważ możesz zafałszować wynik.
  • Po znalezieniu tętnicy uruchom stoper i zacznij liczyć. Możesz to zrobić przez minutę lub przez 30 sekund. Jeśli wybierzesz tę ostatnią opcję, musisz pomnożyć całkowitą liczbę uderzeń, którą policzyłeś, przez dwa.

Jak już wspomniano, jeśli wynik wynosi od 60 do 100 uderzeń w spoczynku, to mieści się w normalnych granicach. Jeśli jednak puls zostanie przekroczony lub wyczujesz jego nieregularność, wtedy powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując

Mierzenie pulsu jest bardzo prostą procedurą, która służy kontroli naszego serca. Możemy ją wykonać wiele razy w ciągu dnia, i będzie nam służyć w czasie treningów. Możesz to zrobić na nadgarstku, szyi, brzuchu i tak dalej.

Jeśli masz z tym jakiś problem, możesz kupić pulsometr. Nie zapomnij skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości lub jeśli twoje tętno jest wyższe od zalecanego w spoczynku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pickering D. How to measure the pulse. Community Eye Health. 2013;26(82):37.
  • Kobayashi H. Effect of measurement duration on accuracy of pulse-counting. Ergonomics. 2013;56(12):1940–1944. doi:10.1080/00140139.2013.84074
  • Aprende a tomarte el pulso | CardioSalud. (n.d.). Retrieved September 14, 2019, from http://www.cardiosalud.org/corazon-y-salud/aprende-tomarte-el-pulso
  • Ghasemzadeh N, Zafari AM. A brief journey into the history of the arterial pulse. Cardiol Res Pract. 2011;2011:164832. doi:10.4061/2011/164832

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.