Pomaganie innym - naucz swoje dziecko wrażliwości
Pomaganie innym jest bezcenne. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie okazać człowieczeństwo i wykorzystać możliwości jakie ma człowiek. Nie jest ono jednak powszechne, szczególnie w nieustannym biegu naszych czasów. Dlatego też, powinniśmy nauczyć nasze dzieci, jak ważne jest pomaganie innym. I to za wszelką cenę.
Dlaczego powinniśmy nauczyć nasze dzieci wrażliwości, w świecie, który tak często okazuje się okrutny i brutalny? Właśnie dlatego, aby to one mogły zmienić ten świat.
Mimo wielu wielkich przemów dotyczących zmian naszej cywilizacji, polityków, którzy nie potrafią znaleźć rozwiązania – w tym artykule poznasz klucz do lepszego świata. Jest nim pomaganie innym, zaszczepione w naszych dzieciach, które stanowić będą przykład dla następnych pokoleń. Nie zaprzepaść tej szansy.
Nie zawsze chodzi o wielkie gesty, najlepiej skupić się na najbliższych i ich potrzebach. Zacznij od tego, a pomaganie innym wejdzie w krew Twoim dzieciom. Nie pozwolą, aby potrzebujący zostali sami ze swoimi problemami. Zauważysz to w małych czynach swoich potomków. Skoszony trawnik, czy pozmywane naczynia bez wyraźnego obowiązku – to tylko początek, dla małych wrażliwych dusz.
Przede wszystkim pomaganie upiększa nasze życie. Daje poczucie spełnienia. Pozwala zauważyć bezpośredni efekt naszych działań, w odbiciu innych osób. Odkrywamy swoją moc, która wzrasta na sile z każdym dobrym uczynkiem.
Wreszcie możemy naprawdę poczuć, że nasze życie ma sens. Dziecko powinniśmy nauczyć więc hojności i solidarności, już od najmłodszych lat.
Oczywiście, w nauce tej kryje się inna lekcja – osoby, którym pomagamy nie zawsze będą tymi, którzy pomogą nam samym w potrzebie. Jednak bezinteresowność pozwala nam o tym zapomnieć.
Pomaganie innym – jak zaszczepić je w naszych dzieciach?
„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.”
-Robert Baden-Powell-
Nauka pomagania i zaszczepianie dobrych uczynków w dzieciach jest niezwykle istotna i powinna zacząć się już od najmłodszych lat. Przedstawiamy Ci kilka pomysłów i sposobów, które pomogą Ci rozwinąć tę wartość w Twoim dziecku.
Inicjatywy, które zaczynają się w domu
Edukacja zaczyna się w domu. Życie młodego człowieka definiowane jest często przez to, co znajduje u siebie w rodzinie i w swoim otoczeniu. Aby chęć niesienia pomocy i bezinteresowne dobre uczynki zakiełkowały w Twoim dziecku – konieczny jest przykład całej rodziny. Jeśli dziecko przebywa w atmosferze, gdzie dane wartości są szanowane, naturalnie postąpi tak samo.
Możemy też zacząć od małych, lecz ważnych domowych inicjatyw. Dzieci powinny więc pomagać dorosłym w codziennych obowiązkach. Wystarczy mała pomoc w zamiataniu, zmywaniu naczyń, przygotowywaniu posiłków itp. Jeśli masz dużą rodzinę, sprawiedliwie podziel obowiązki na wszystkie Twoje dzieci.
Zobacz także: Jazda na rowerze do pracy zmniejsza stres
Przyjaciele w potrzebie
Kiedy członek rodziny, bądź przyjaciel ze szkoły czy przedszkola są w potrzebie, zadbaj aby Twoje dziecko wykazało się solidarnością i współczuciem. Możesz poprosić je aby napisało miły list, czy stworzyło rysunek pełen otuchy.
Przekazując ten mały gest, poczuje się jak mały bohater. Uczucie to, podoba się nam wszystkim i lubimy do niego wracać. Najprawdopodobniej, następnym razem dziecko samo z siebie stworzy laurkę.
Podobnie postąpić możemy, kiedy nasi bliscy wyjechali za granicę, bądź przeprowadzili się do innego miasta. Staromodne już pocztówki nadal niosą ze sobą wiadomość o trosce i sympatii. Kultywuj takie gesty także w swoim domu. Ożywiają one relacje i budują fundamenty pod późniejsze relacje dziecka z innymi ludźmi.
Pomaganie starszym ludziom
Szczególnie ważna jest międzypokoleniowa pomoc. Śmiało można uznać ją za najpiękniejszą. W wielu sytuacjach zauważamy, że starsi ludzie potrzebują naszej pomocnej dłoni.
Zarówno na przejściu dla pieszych, kiedy nie dowidzą numeru autobusu, czy szukają miejsca w tramwaju. Młodzi ludzie nie powinni zapominać o tych małych przysługach, które dla osób starszych stanowią wielką pomoc. Unikajmy jednak protekcjonalności. Gest musi być szczery i nienatarczywy.
Wolontariat, jako forma niesienia pomocy
Świetnym sposobem na pomaganie jest udzielanie się w swojej małej czy dużej społeczności. Może to być wolontariat, czy pomoc w lokalnych obowiązkach obywatelskich. Istnieje szereg organizacji, które angażują dzieci w pomaganie innym. Co więcej, powinniśmy choć w małym stopniu zaangażować w to całą rodzinę.
Wolontariat daje nowe spojrzenie na życie, pokazują świat jakiego nie znamy. Ponadto dzięki wolontariatom różnego typu zyskujemy bezcenne doświadczenie. W wielu państwach pracownicy bez odbytych wolontariatów nie są brani pod uwagę. W brew pozorom, nawet w najbardziej zabieganej codzienności – możliwe jest znalezienie chwili czasu dla innych.
Jeśli Twoje dziecko lubi zwierzęta, a nie możesz mieć zwierzaka w domu, świetnym rozwiązaniem będzie wolontariat w schronisku dla zwierząt, czy w zoo. Zaczynając od prostych czynności, dziecko nauczy się też odpowiedzialności za inne istoty. Wystarczą proste zadania takie jak: przygotowywanie posiłków dla zwierząt, czy wspólne spacery.
Spontaniczna pomoc
Każdego dnia, gdziekolwiek się nie pojawimy, możemy spotkać się z sytuacją, kiedy ktoś obcy potrzebuje naszej pomocy. Dotychczas skupiliśmy się na niesieniu przykładu w domu i pomocy bliskim. Co jednak kiedy w potrzebie jest nieznajomy? Może dotyczyć to upadku, ataku choroby na ulicy, wypadku, czy zguby.
W każdej z tych sytuacji nasze dziecko powinno wyrobić sobie nawyk – automatycznej, spontanicznej reakcji. Wartościowy przykład powinien wyjść oczywiście od rodziców.
Z kolei równie wartościowe będą spontaniczne, zapomniane już w tych czasach miłe gesty. Między innymi: otwieranie i przytrzymywanie drzwi czy ustąpienie miejsca starszym i kobietom w ciąży. Ponadto dzielenie się posiłkiem, małe symboliczne prezenty dla przyjaciół czy posiłek dla bezdomnych.
Pomaganie a darowizny
Przede wszystkim darowizna i prezent nie oznaczają zawsze pieniędzy. Mogą to być ubrania, zabawki, książki, jedzenie, czy buty. Wszystko co jest w dobrym stanie, czego już nie potrzebujesz – możesz przekazać innym, którzy mieli mniej szczęścia.
Każdego roku, kiedy zauważysz, że dziecko nie bawi się już wieloma zabawkami zaproponuj mu oddanie ich biedniejszym dzieciom, bądź jako prezenty dla domu dziecka. Ten piękny gest może wydawać się dziecku przesadzony (ale tylko na początku). Później zrozumie jak wielką niósł ze sobą wartość.
Możesz wybrać z dzieckiem ubrania, buty, zabawki i książki, które nie są już używane, ale są w dobrym stanie, aby móc je przekazać. Powiedz mu, że zostaną one przekazane innym dzieciom, które ich bardziej potrzebują.
Nauczmy dzieci pomagać
Wystarczy rozejrzeć się, aby zauważyć mnóstwo osób w potrzebie. Być może sąsiadka ma trudności z wniesieniem zakupów na górę, albo starsi członkowie rodziny potrzebują towarzystwa.
Jeśli damy przykład naszym dzieciom, będą one wyczulone na ludzkie cierpienie i potrzeby. To kreuje ich wrażliwość, cenną cechę dzisiejszych czasów. Pomaganie innym prosto z serca niesie ze sobą ogromną satysfakcję. Jednak to nie nasze ego powinno odgrywać najważniejszą rolę. Bezinteresowność tych uczynków musi stać na pierwszym miejscu.
Jako rodzice i opiekunowie dzieci mamy obowiązek przekazania im najważniejszych wartości i dobrych nawyków. Świat zewnętrzny jest odbiciem tego co mamy w środku.
Dlatego bycie hojnym i wrażliwym pozwoli nam zobaczyć świat w innych barwach. Pamiętaj też, że życzliwość powraca i to w najróżniejszych formach.