Polędwiczki wieprzowe z serem pleśniowym
Jeśli jesteś miłośnikiem intensywnych smaków, wyrobów mleczarskich i dobrego mięsa – polędwiczki wieprzowe z serem pleśniowym zafascynują Cię swoją wyrazistością i niepowtarzalnym smakiem.
Wybraliśmy ten ser, bowiem nie tylko gwarantuje wyśmienity smak i aromat, ale doskonale łączy się z mięsem dzięki swojej kremowej konsystencji. Szczególnie przyda się w przypadku schabu, gdyż jest to miejsce, które ma tendencję do przesuszania się po upieczeniu.
Co najważniejsze, przygotowanie tej potrawy pozwala nam zrezygnować z patelni i skorzystać ze zdrowszego piekarnika. Polędwiczki wieprzowe będą gotowe w mniej niż 60 minut.
Wskazówki zawarte w tym przepisie zagwarantują Ci soczyste i smaczne mięso, ponadto proste w przygotowaniu. Poniżej przedstawiamy potrzebne składniki i czynności, według których należy postępować:
Polędwiczki wieprzowe z serem pleśniowym – przepis
Składniki (dla 3 lub 4 osób)
- ¼ szklanki smażonej cebuli (50 g)
- ¼ szklanki białego wina (50 ml)
- 5 kawałków polędwicy wieprzowej (750 g)
- ½ szklanki śmietanki (125 ml)
- 1 łyżeczka pikantnej papryki (5 g)
- Przyprawy: gruba sól, zioła prowansalskie
- Oliwa z oliwek (do smaku)
- 2 ½ szklanki sera pleśniowego (około 500 g).
- Opcjonalnie: świeża pietruszka, masło lub śmietana.
Polędwiczki wieprzowe – przygotowanie
- Na samym początku należy rozgrzać piekarnik do 200 ºC.
- W międzyczasie musimy oczyścić steki z polędwicy wieprzowej i umieścić je w naczyniu żaroodpornym. Otocz je oliwą z oliwek, tak aby były w niej skąpane i przyprósz solą.
- Pozostaw tak polędwiczki na 10 do 15 minut i dopraw ostrą papryką.
- Włóż do piekarnika na 20 minut w temperaturze 220 ºC.
- Po pierwszych 15 minutach pieczenia – otwórz piekarnik i dodaj do mięsa białe wino. Pozostaw w piekarniku na resztę określonego czasu.
- Oprócz tego: należy pokroić ser na cienkie plasterki.
- Umieść śmietankę na średnim ogniu, zanim się zagotuje dodaj do niej kawałki sera pleśniowego. Nie przestawaj mieszać, z czasem zauważysz jednorodną konsystencję kremowego sosu.
- Gdy śmietana będzie już wystarczająco gęsta: dodaj do niej zioła prowansalskie i dalej mieszaj na małym ogniu przez 2 bądź 3 minuty. W przypadku zbyt wodnistej konsystencji możesz zagęścić sos masłem lub śmietanką.
- Kiedy polędwiczki będą już gotowe – wyłącz piekarnik, wyjmij je i dodaj sos z sera pleśniowego.
Podczas serwowania udekoruj potrawy na swój ulubiony sposób, na przykład szczyptą ziół prowansalskich i świeżej pietruszki.
Doskonale jest zadbać o każdy szczegół w przypadku tak wyśmienitego dania. Dlatego też ważny jest każdy dodatek do potrawy. Świetnymi towarzyszami będą produkty, które nie gryzą się ze smakiem sera pleśniowego.
Zaleca się wybór produktów o łagodnym smaku i najlepiej bez czosnku. Aby podane polędwiczki z serem pleśniowym były spójne i harmonijne w smaku, proponujemy kilka przepisów na dodatki.
Polędwiczki z serem pleśniowym i kompot z jabłek
Składniki (dla 3-4 osób)
- 1 laska cynamonu
- 8 czerwonych jabłek
- 1 szklanka wody (250 ml)3
- ½ szklanki cukru lub miodu (100 g)
- Opcjonalnie: sok z 1 cytryny.
Przygotowanie
- Na wstępie należy umyć i obrać jabłka. Owoce należy pokroić w julienne.
- Następie umieść w garnku wodę wraz z pokrojonymi jabłkami i pozostaw na dużym ogniu.
- Kiedy kompot osiągnie temperaturę wrzenia: powinniśmy zredukować ogień, a następnie dodać cynamon, sok z cytryny i cukier. Co istotne, pamiętaj o nieustannym mieszaniu, aby zintegrować wszystkie składniki.
- Pozostaw wszystko na około 40 do 50 minut.
- Po upływie tego czasu zdejmij kompot z ognia – wyjmij cynamon z mieszanki i odłóż na osobnym talerzu.
- Następnie przystępujemy do miksowania wszystkich składników przy pomocy blendera. Zależy nam na ujednoliceniu konsystencji.
- Na sam koniec przelej kompot do miski i ponownie włóż do niego laskę cynamonu.
- Kompot może być podawany na zimno i ciepło. Co najważniejsze stanowi doskonałe uzupełnienie polędwiczek z serem pleśniowym.
Co oprócz kompotu? Fantastycznym dodatkiem do przygotowanych polędwiczek mogą być też ziemniaczane chipsy w stylu rustykalnym, czy bardzo cienkie frytki z pieca. Co istotne, dodają chrupiącego akcentu potrawie.
Nie bój się eksperymentować! Dołącz do polędwicy zarówno chipsy jak i jabłkowy kompot.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amber Richards. 2017. Recetas Ganadoras del Listón Azul de Ferias Rurales: Platillos Principales.