Pokonaj bezsenność w czterech krokach!
Możesz pozbyć się problemów z zasypianiem, jeśli przestaniesz o nich obsesyjnie myśleć. To tylko pogarsza sprawę. Najważniejszy jest relaks, a więc zamiast się martwić wypróbuj techniki medytacyjne. Dzięki nim rozluźnisz się i łatwiej będzie Ci zasnąć. Pokonaj bezsenność raz na zawsze!
Bezsenność bywa jednym z najbardziej frustrujących problemów dla osób, które na nią cierpią. Po długim i męczącym dniu w pracy każdy z nas chciałby się wyspać i wypocząć. Niestety, nie wszystkim się to udaje.
Jeśli również masz ten problem, pokonaj bezsenność! Zwróć uwagę na pewne ważne kwestie i pozbądź się frustrujących kłopotów w zasypianiem.
Przyczyny bezsenności
Bezsenność może mieć wiele różnych przyczyn, od typowo fizycznych przez te związane z naszymi nawykami i stanem emocjonalnym, aż do czynników zewnętrznych, związanych z otoczeniem.
Oto lista najważniejszych możliwych przyczyn występowania problemów z zasypianiem podzielonych na kategorie:
- Problemy emocjonalne: Stany depresyjne oraz niepokój często wiążą się z bezsennością albo przynajmniej problemami z zapadnięciem w sen w relatywnie krótkim czasie.
- Nieodpowiednia dieta: zazwyczaj nawyki takie jak palenie papierosów i spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny oraz napojów gazowanych przeszkadzają w zaśnięciu.
- Przepracowanie: Całodzienna praca na ogół wiąże się ze stresem. Jeśli pracujesz bardzo dużo a jednocześnie przynosisz problemy zawodowe do domu, możesz mieć trudności z zaśnięciem i przespaniem spokojnie całej nocy.
- Problemy osobiste i rodzinne: Jeśli męczy Cię przedłużająca się kłótnia z bliską osobą, to także może stanowić przyczynę bezsenności.
Musisz natomiast pamiętać również o tym, że przyczyny problemów z zasypianiem są bardzo często głębokie i bardziej złożone niż te zasygnalizowane na powyższej liście.
Niezależnie od tego, zaproponowane przez nas sposoby na pewno Ci pomogą i przyniosą przynajmniej częściową ulgę. Zmień nawyki i pokonaj bezsenność!
Popracuj nad swoimi nawykami
Po pierwsze, przyjrzyj się swoim nawykom związanym z snem i czasem tuż przed położeniem się do łóżka. Być może czasem chciałabyś załatwić jeszcze wiele spraw, ale musisz szanować potrzeby swojego organizmu. Trzymaj się stałego harmonogramu kładzenia się spać i wstawania. Zaplanuj powtarzalne godziny i przestrzegaj ustaleń.
Jednym z najlepszych sposobów na poprawienie jakości snu jest pozbycie się czynników, które rozpraszają Cię tuż przed tym jak kładziesz się do łóżka.
Wyłącz wszystkie interaktywne i elektroniczne media i sprzęty, w tym telewizor. Pokonaj bezsenność eliminując niebieskie światło ekranów, które niepotrzebnie Cię pobudza. Skup się na spokoju i ciszy w sypialni.
Nie zapominaj o tym, że Twój rytm dobowy zależny jest od tego, kiedy i ile śpisz. Dostosuj stopniowo swój zegar biologiczny do pory wstawania i kładzenia się spać.
Pokonaj bezsenność dzięki czterem prostym wskazówkom
1. Nie kładź się spać bez kolacji
Jedz codziennie wczesnym wieczorem lekki posiłek. Problemy żołądkowe to jedna z najczęstszych przyczyn bezsenności. Zadbaj więc o to, by nie chodzić spać bez posiłku.
Postaraj się natomiast aby kolacja była lekka, ponieważ tłuste, ciężkie potrawy mogą tak samo jak głód przeszkadzać Ci w zaśnięciu. Co więcej, powodują szereg innych kłopotów.
Przeczytaj koniecznie: Kolacja a zdrowy, głęboki sen
Dieta to kluczowy element stylu życia. Jedzenie śniadania, obiadu i kolacji o odpowiedniej porze to fundamentalna część regularnych dni. Regularność przyczynia się do stabilizowania rytmu dobowego Twojego organizmu.
Jeśli zrobisz to co trzeba, wtedy kiedy trzeba i w odpowiedni sposób, będziesz zdrowsza i będziesz lepiej wypoczywała.
2. Spróbuj medytacji tuż przez snem
Pokonaj bezsenność dzięki medytacji! Odkryj wewnętrzny spokój, ciszę i równowagę.
- Możesz skorzystać z kojących właściwości muzyki. Łagodne dźwięki stworzą w Twojej sypialni spokojną, bezpieczną atmosferę.
- Muzyka może pogłębić skuteczność medytacji i ułatwić Ci uspokojenie umysłu. Dla niektórych osób natomiast ważna i konieczna jest cisza. Odkryj więc, co sprawdza się u Ciebie najlepiej.
Medytacja pozwala uporządkować myśli. Praktykowana regularnie sprawia, że Twój ogólny stan emocjonalny znacznie się poprawi. Dzięki medytacji nie tylko zwalczysz uporczywe problemy ze snem, ale poradzisz sobie również z niepokojem, depresją i ogólnym rozbiciem emocjonalnym.
Przeczytaj koniecznie: Medytacja przez 2 minuty dziennie. Dla zdrowia.
3. Popraw swoje nawyki żywieniowe
Skończ definitywnie z napojami gazowanymi i energetycznymi oraz papierosami.
Postaraj się także pić mniej kawy. Kofeina pobudza układ nerwowy. W konsekwencji, oczywiście, czujesz się spięta i poddenerwowana, pojawia się też poczucie niepokoju. Te aspekty przeszkadzają w zaśnięciu. Pokonaj bezsenność ograniczając ilość wypijanych filiżanek kawy – zwłaszcza pod koniec dnia.
Jeśli natomiast wciąż palisz papierosy, musisz wiedzieć że one także mają wpływ na to, jak śpisz. Rzuć palenie, albo przynajmniej je ogranicz. Wszystkie kwestie zdrowotne są ze sobą powiązane. Oznacza to, że wprowadzenie zmiany w jednym obszarze doprowadzi do poprawy w kilku innych!
4. Zrelaksuj się!
Postaraj się zachować spokój. Wyznacz sobie granice i szanuj je. Pracę i związane z nią problemy zostaw w biurze. Nie myśl i nie rozmawiaj w sypialni o kłopotach. Zapomnij o wszystkim, co mogłoby zakłócić Twój sen. Zdaj sobie w pełni sprawę z tego, że zamartwianie się nie prowadzi do niczego dobrego.
Możesz także wypróbować masaż!
- Masaż pleców kolistymi ruchami sprawi, że opuści Cię napięcie nagromadzone w ciągu dnia.
Pokonaj bezsenność raz na zawsze. To możliwe! Przestań się nią martwić, bo to sprawia jedynie, że jesteś bardziej spięta. Problemy z zaśnięciem to nie koniec świata. Można je zwalczyć. Nie załamuj się. Skup się na relaksie.
Jeśli natomiast Twoje problemy ze snem są bardzo poważne i długotrwałe a zaproponowane przez nas metody nie działają, powinnaś skonsultować tę sprawę ze specjalistą. Nie czekaj! Nie pozwól, by bezsenność przeszkadzała Ci w codziennym życiu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Varkevisser, M., van Dongen, H. P. A., van Amsterdam, J. G. C., & Kerkhof, G. A. (2007). Chronic insomnia and daytime functioning: An ambulatory assessment. Behavioral Sleep Medicine. https://doi.org/10.1080/15402000701557425
- Krakow, B., Ulibarri, V., Melendrez, D., Kikta, S., Togami, L., & Haynes, P. (2008). A daytime, abbreviated cardio-respiratory sleep study (CPT 95807-52) to acclimate insomnia patients with sleep disordered breathing to positive airway pressure (PAP-NAP). Journal of Clinical Sleep Medicine.
- S. D., S. (2012). Stress management through ‘yoga practices’ in the corporate sector. AFRICAN JOURNAL OF BUSINESS MANAGEMENT. https://doi.org/10.5897/AJBM11.314
- Insomnio | National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). Retrieved 5 July 2020, from https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/espanol/insomnio
-
Ong, J. C., Manber, R., Segal, Z., Xia, Y., Shapiro, S., & Wyatt, J. K. (2014). A randomized controlled trial of mindfulness meditation for chronic insomnia. Sleep, 37(9), 1553-1563.
- Insomnio – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2016). Retrieved 5 July 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167