Podwójny podbródek - 8 sprawdzonych ćwiczeń
Podwójny podbródek. Czym jest? To nieestetycznie wyglądająca fałda skórna występująca na skutek nagromadzenia tkanki tłuszczowej poniżej brody.
Choć powstaje na skutek gromadzenia się tkanki przez całe lata, podwójny podbródek można skutecznie zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować. Dowiedz się, jak to zrobić!
Podwójny podbródek – podstawowe przyczyny
Zwiotczała skóra, która zwisa w okolicy znajdującej się bezpośrednio poniżej podbródka właściwego, staje się przyczyną problemu, jakim jest podwójny podbródek.
Bezpośrednią przyczyną jego występowania jest jednak wiele złożonych czynników, między innymi zewnętrznych i genetycznych. Problem ten najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku i otyłych.
Ekspozycja na promienie słoneczne
Zbyt intensywne działanie promieni słonecznych powoduje, że skóra ulega znacznemu przesuszeniu i dochodzi w niej sporej utraty kolagenu. Efektem działania tych czynników jest to, że skóra traci elastyczność.
To z kolei znacznie podwyższa prawdopodobieństwo, że w okolicy podbródka skóra zacznie obwisać.
Otyłość
Problem otyłości jest inną, częstą przyczyną, która sprawia, że występuje podwójny podbródek. Gromadząca się tkanka tłuszczowa odkłada się w różnych miejscach ciała i nie omija również tej części, która znajduje się pod brodą.
Na skutek nagromadzonej tkanki tłuszczowej skóra ulega rozciągnięciu i problem gotowy.
Starzenie się
Nie bez znaczenia w przypadku omawianego przez nas problemu jest nasz wiek. Dlaczego? Ponieważ wraz z upływem lat organizm ma do dyspozycji mniejszą ilość kolagenu, co sprawia, że skóra traci gładkość. Słabsze tkanki gromadzą się pod brodą i tak powstaje podwójny podbródek.
Przeczytaj również: Codzienne nawyki, które przyspieszają starzenie skóry
Gwałtowna utrata wagi
Osoby, które pozbywają się zbędnych kilogramów w zbyt szybkim tempie, również kończą z wiszącą nieestetyczną fałdą skóry w okolicy brody. Tłuszcz i nagromadzona tkanka ustępuje pod wpływem regularnych ćwiczeń i odpowiednio dobranej diety.
Należy jednak pamiętać, że skóra pracuje w swoim własnym, wolniejszym tempie. Trzeba więc wykazać się cierpliwością i konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu.
Czynniki genetyczne
Istnieje pewna predyspozycja do występowania tego nieestetycznego problemu u niektórych osób. Występowanie takiej tendencji w dużej mierze zależy od czynników biologicznych i fizjologicznych.
Na przykład u osób, które mają krótką szyję i małą żuchwę, podwójny podbródek rozwija się znacznie szybciej.
Podwójny podbródek – profilaktyka
Aby nie dopuścić do rozwijania się tej przypadłości, koniecznie należy chronić skórę przed efektami, jakie pojawiają się w wyniku upływającego czasu, a także zbyt silnego działania promieni słonecznych.
Nie bez znaczenia pozostają również nasze codzienne zwyczaje. I o tym powiemy więcej w dalszej części tego artykułu.
- W czasie, kiedy słońce wykazuje swoje najsilniejsze oddziaływanie – czyli mniej więcej od godziny 9 do godziny 15 – nie wystawiaj się na jego bezpośrednie działanie na długi czas.
- Zawsze używaj filtra UV, a zwłaszcza w okolicy szyi, gdzie tworzy się zazwyczaj podwójny podbródek.
- Pij odpowiednią ilość wody każdego dnia w celu właściwego nawilżania skóry.
- Zwiększ ilość ćwiczeń mających na celu zredukowanie ilości zalegającej tkanki tłuszczowej. W ten sposób wzmocnisz również mięśnie i skórę.
- Wykonuj masaże w okolicy szyi, tak aby wzmocnić i przyspieszyć rozwój i regenerację komórek.
- Stosuj nawilżanie zewnętrzne regularnie używając dobrych kremów nawilżających.
Podwójny podbródek – ćwiczenia eliminujące problem
Jak skutecznie wyeliminować podwójny podbródek? Być może i Ty rozważałaś już zastosowanie metody inwazyjnej, jaką oferuje chirurgia plastyczna. Wobec tego z pewnością ucieszy Cię fakt, że istnieją inne metody, bardziej ekonomiczne i zdecydowanie mniej problematyczne.
Aby więc wyeliminować tę nieestetyczną przypadłość, wystarczy zachowywać regularność w wykonywaniu kilku nieskomplikowanych ćwiczeń. Istnieje wiele sposobów na to, by skóra wróciła do swej świetności i znów była jędrna i elastyczna.
Oto osiem sprawdzonych ćwiczeń, które możesz wykonywać każdego dnia:
1. Pocałunek
Siedząc na krześle oprzyj nogi stabilnie o podłogę. Wyciągnij szyję jak najbardziej do przodu. Następnie wyciągnij usta tak jakbyś miała złożyć pocałunek. Wykonaj co najmniej trzy serie ćwiczenia po dziesięć powtórzeń.
2. Całując niebo
Jak sama nazwa podpowiada ćwiczenie to jest podobne do poprzedniego. Różnica polega na tym, że głowę podnosimy jak najwyżej, w górę. W takiej pozycji należy rozciągnąć szyję i połączyć usta w pocałunku skierowanym ku górze. Podobnie jak wcześniej, wykonuj trzy serie po dziesięć powtórzeń.
3. Masaż szyi pomaga zwalczyć podwójny podbródek
Kolejne ćwiczenie powinno się wykonywać co najmniej trzy razy dziennie. Podnieś głowę jak najwyżej i lekko otwórz usta. Następnie połóż dłoń na szyi i delikatnie ją masuj. Na zakończenie, bez otwierania dłoni, ściągaj skórę ku dołowi.
4. Uginanie głowy
To ćwiczenie rozpoczynamy od wyciągnięcia szyi maksymalnie do tyłu na około pięć sekund. Następnie pochylamy głowę do przodu, w lewo i w prawo. W każdym kierunku na pięć sekund. Pamiętaj o tym, by wykonując ćwiczenie, rozluźnić ramiona. Ćwiczenie wykonuj każdego dnia.
5. Podnoszenie podbródka
Ponownie należy możliwie najbardziej unieść głowę i rozciągać szyję z zamkniętymi ustami przez delikatne odchylanie głowy do tyłu. Staraj się przy tym podnosić podbródek, wyciągając go do przodu. Ćwiczenie wykonuj trzy razy dziennie po dziesięć powtórzeń.
6. Odwrócony uśmiech
Wykonując odwrócony uśmiech, naciągaj mięśnie szyi. Przy prawidłowym wykonywaniu ćwiczenia powinnaś odczuwać nacisk po bokach szyi. Utrzymuj napięcie przez kilka sekund, a następnie się rozluźnij. Powtarzaj ćwiczenie trzy razy dziennie po dziesięć razy.
7. Piłeczka tenisowa
Umieść piłeczkę tenisową przy szyi, podtrzymując ją za pomocą podbródka. Następnie naprzemiennie ściskaj piłeczkę przez kilka sekund, a następnie odpoczywaj, rozluźniając mięśnie. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy.
8. Guma do żucia
To ćwiczenie jest dziecinnie proste. Ani specjalnie nie musisz poświęcać na nie czasu, ani skupiać na nim swojej uwagi. Zwykłe żucie gumy sprawia, że mięśnie żuchwy stają się znacznie silniejsze. Dla zachowania zdrowia zębów, zdecydowanie wskazane jest, by guma do żucia nie zawierała cukru.
Wyżej wymienione ćwiczenia możesz łączyć w dowolny sposób. Najlepiej zrobisz dobierając te, które pozwolą Ci utrzymywać codzienną regularność. Nie przeciążaj mięśni, a gdy poczujesz nadmierne zmęczenie, po prostu zrób sobie przerwę.
Podwójny podbródek – metody alternatywne
Istnieją również inne czynniki, które należy brać pod uwagę, gdy staramy się pozbyć drugiego podbródka. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale liczy się nawet sposób, w jaki chodzisz, nawyki przy spaniu a nawet ilość wypijanej codziennie wody.
Możesz przy tym używać również naturalnych metod leczenia, używając składników takich jak sok jabłkowy czy też świeżo wyciśnięty sok z cytryny.
Staraj się utrzymywać prostą posturę ciała, a podwójny podbródek zniknie
Utrzymywanie głowy przez długi czas w pozycji skierowanej na dół sprawia, że skóra szyi i podbródka wiotczeje. Dzieje się tak na przykład, gdy czytamy książki, leżymy z laptopem na brzuchu czy też pracujemy przy komputerze.
Dlatego należy starać się utrzymać pozycję neutralną tak, aby głowa nie była wysunięta ani za bardzo do przodu, ani do tyłu. Dzięki temu, nawet pracując przy biurku można przybrać pozycję, w której szyja jest prosta, a oczy skierowane są prosto przed siebie.
Przeczytaj również: Prawidłowa postawa ciała – 8 porad
Śpij na płaskiej poduszce
Jeżeli śpisz na zbyt wysokiej poduszce, siłą rzeczy pochylasz głowę i sprawiasz, że tworzy się podwójny podbródek. Dlatego też to takie ważne, żeby wybierać poduszki możliwie płaskie.
Naturalne owocowe remedia
Być może o tym nie wiedziałeś, ale melon ma właściwości tonifikujące skórę – w tym skórę twarzy i szyi. Osoby, które mają zmarszczki na szyi, rękach czy nogach, oraz te, które mają drugi podbródek, powinny jak najczęściej sięgać po ten owoc. Dlaczego?
Otóż okazuje się, że owoc ten może nam służyć zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nałożenie gazy zamoczonej w soku z melona doskonale ujędrnia skórę. Jeżeli będziesz powtarzać to codziennie, rezultaty zobaczysz już po kilku tygodniach.
- Możesz też zadbać o odpowiedni masaż okolic podbródka – wykorzystując przy tym sok jabłkowy. Wykazuje on działanie podobne do melona i doskonale pomaga zwalczać drugi podbródek.
Oczywiście istnieją jeszcze inne formy, by pozbyć się defekty optycznego, jakim jest podwójny podbródek.
- Można zdecydować się na terapię ultradźwiękami, laserem, elektrodami oraz z wykorzystaniem innych innowacyjnych metod estetycznych.
- Choć efekty tego typu terapii są spektakularne i szybsze niż kuracje naturalne, mogą być one kosztowne i, co gorsza, bolesne.
Jeżeli Twój drugi podbródek powstaje z powodu nadmiaru tkanki na poziomie umiarkowanym, można spokojnie pozbyć się go bez uciekania się do metod chirurgicznych. Najlepiej jednak zawsze skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.