Podwiązanie hemoroidów opaską elastyczną: na czym polega?
Podwiązanie hemoroidów opaską elastyczną jest najskuteczniejszym niechirurgicznym leczeniem hemoroidów wewnętrznych. Mimo, że daje zadowalające długoterminowe rezultaty, wiele osób jednak go nie wybiera, ponieważ jest to bolesny zabieg.
Hemoroidy to nabrzmiałe naczynia krwionośne w dolnej części odbytu i odbytnicy. Chociaż nie zagrażają życiu, powodują bardzo uciążliwe dolegliwości dla osób, którzy na nie cierpią. Zwykle powodują ból, pieczenie, dyskomfort i krwawienie.
Kiedy domowe zabiegi nie przynoszą ulgi, obiecującą alternatywą okazuje się podwiązanie hemoroidów opaska elastyczną. Ten sposób może zapobiec operacji, która, chociaż oferuje lepsze długoterminowe wyniki, jest również droższa i wiąże się z większym ryzykiem powikłań.
Kiedy konieczne jest podwiązanie hemoroidów?
Najczęściej pacjenci próbują najpierw leczyć hemoroidy domowymi środkami. Zwykle za pomocą kąpieli nasiadowych, zimnych okładów lub kremu do stosowania miejscowego. Czasami jednak te środki nie eliminują problemu. Ból, swędzenie i krwawienie stają się częstą dolegliwością.
Podwiązanie hemoroidów przy użyciu gumki stanowi odpowiednią opcję leczenia dla osób cierpiących na hemoroidy wewnętrzne, które nie reagują na środki domowe. Tego typu hemoroidy znajdują się w odbytnicy, a nie pod skórą otaczającą odbyt.
Aby podwiązanie hemoroidów było możliwe, musi być wystarczająca ilość tkanki, aby można ją było objąć opaską elastyczną. Lekarz powinien zbadać okolicę i ustalić, czy można zastosować ten rodzaj leczenia.
Nie jest ono jednak zalecane w przypadku hemoroidów IV stopnia; to znaczy tych, które trwale wypadły, lub które zawsze znajdują się na zewnątrz odbytu.
Przygotowanie przed zabiegiem
Przygotowanie do podwiązania hemoroidów jest proste. Należy jedynie poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach, również o tych, które pacjent przyjmuje bez recepty. Lekarz specjalista wskaże, które z tych leków powinniśmy czasowo odstawić.
Jeśli planuje się użycie znieczulenia, najprawdopodobniej lekarz cię poinstruuje, aby przestać jeść i pić na 6 do 12 godzin przed zabiegiem. W niektórych przypadkach trzeba będzie również wykonać wcześniejsze badania krwi.
Osobie, która wybiera się na zabieg podwiązania hemoroidów, powinna towarzyszyć osoba, która może ją odwieźć do domu po wszystkim. Podobnie ważne jest, aby jakaś osoba mogła pomagać pacjentowi w ciągu kilku dni po zabiegu w pracach domowych. To pozwoli mu unikać wysiłku, które mógłby spowodować komplikacje.
Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Masz hemoroidy? Wypróbuj te naturalne metody
Jak wygląda sam zabieg?
Podwiązanie hemoroidów to zabieg ambulatoryjny, który można wykonać w gabinecie lekarskim. Rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego. Jeśli hemoroidy są bardzo bolesne lub trzeba założyć dużo gumek, może być konieczne znieczulenie ogólne.
Celem zabiegu jest umieszczenie gumek u podstawy hemoroidów, aby odciąć dopływ krwi. Aby to zrobić, przez odbyt wprowadza się małą rurkę z prześwitem na końcu. To urządzenie nazywa się anoskopem.
Następnie przez anoskop wprowadza się inne narzędzie zwane ligatorem proktologicznym. Pozwala ono na umieszczenie elastycznej opaski u podstawy każdego z hemoroidów. Jeśli pacjent ma jeden lub dwa, zabieg zostanie wykonany w gabinecie w znieczuleniu miejscowym i zajmie tylko kilka minut.
Jeśli jest ich więcej lub są bardzo bolesne, zabieg przeprowadza się zwykle w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. W takich przypadkach ukończenie procesu będzie wymagać więcej czasu.
Powrót do zdrowia i rokowania
Cel w którym wykonuje się podwiązanie hemoroidów, polega na tym, że poprzez odcięcie przepływu krwi za pomocą gumek, hemoroidy kurczą się i obumierają. Po tygodniu w większości przypadków powinny one odpaść od ciała.
Ból, który pacjent może odczuwać po zabiegu, będzie prawdopodobnie trwał od 24 do 48 godzin. Zwykle łagodzi się go za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych i domowych środków, takich jak ciepłe kąpiele nasiadowe.
Nie zaleca się jednak przyjmowania aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) przez cztery do pięciu dni.
Przez kilka dni mogą również wystąpić dolegliwości, takie jak gazy, zaparcia, wzdęcia i ból brzucha. Niektóre osoby mogą niemal natychmiast wrócić do swoich normalnych zajęć, a inne będą potrzebować dnia lub dwóch odpoczynku. W każdym razie nie należy podnosić ciężkich rzeczy ani podejmować nadmiernych wysiłków.
Szacuje się, że podwiązanie hemoroidów daje dobre rezultaty u 8 na 10 osób, które poddały się zabiegowi. Jednak jest prawdopodobne, że jedna na 10 osób będzie wymagała operacji usunięcia hemoroidów nawet po wykonaniu tej procedury.
Nie przegap również tego artykułu: Uciążliwe hemoroidy – praktyczne wskazówki, jak się ich pozbyć
Podwiązanie gumy hemoroidów: możliwe ryzyko i powikłania
Generalnie podwiązanie hemoroidów jest zabiegiem bezpiecznym z bardzo rzadkimi powikłaniami. Jednak w rzadkich przypadkach istnieje możliwość wystąpienia jednej lub więcej z następujących komplikacji:
- Silny ból, który nie reaguje na leki lub inne metody. Zwykle dzieje się tak, ponieważ opaski znajdują się zbyt blisko receptorów bólu w kanale odbytu.
- Krwawienie z odbytu
- Zatrzymanie moczu lub niemożność oddania moczu.
- Infekcja w okolicy odbytu.
- Gorączka i dreszcze
- Nawrót hemoroidów.
Podwiązanie hemoroidów zapewnia szybki powrót do zdrowia
Jeśli podwiązanie hemoroidów nie spełni swojego celu, lekarz może zalecić minimalnie inwazyjną procedurę chirurgiczną, taką jak elektroterapia lub elektrokoagulacja. Ostatnią alternatywą jest chirurgiczne usunięcie hemoroidów.
Chociaż podwiązanie hemoroidów opaska elastyczną może być początkowo bolesne i nieprzyjemne, warto rozważyć ten zabieg jako opcję leczenia. Szybkość powrotu do zdrowia i jego wysoka skuteczność to dobre powody, aby się na niego zdecydować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabello Magûes, P., & Martínez Ordoñez, P. A. (2017). Principales complicaciones posoperatorias con el uso de la anestesia general. Medisan, 21(10), 3084-3089.
- Vitale, M., Parellada, C., & Poole, J. (2001). Estudio comparativo entre ligadura con banda elástica y escleroterapia en el tratamiento de hemorroides internas. Rev. guatemalteca cir, 27-30.
- Seminario, R. A. C., Calle, Á. R. T., & Valverde, R. E. U. (2018). Efectividad de la técnica ligadura con banda elástica y Milligan-Morgan en el tratamiento de hemorroides. HAMPI RUNA, 16(2), 201-224.