Podrażnienie skóry spowodowane tarciem: pielęgnacja i zabiegi

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem objawia się pojawieniem się bolesnych wysypek, którym często towarzyszy świąd i krwawienie. W jaki sposób można im zaradzić?
Podrażnienie skóry spowodowane tarciem: pielęgnacja i zabiegi
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2023

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem objawia się pojawieniem się bolesnych wysypek, którym często towarzyszy świąd i krwawienie.

W większości przypadków zmiana znika po uniknięciu kontaktu z przedmiotem powodującym tarcie. Jednak czasami gojenie się rany jest utrudnione z powodu infekcji. Dlatego wskazana jest odpowiednia pielęgnacja i wprowadzenie pewnych środków ostrożności. Pomoże to przyspieszyć proces gojenia.

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem

Według publikacji w czasopiśmie Offarm podrażnienie skóry spowodowane tarciem to zmiany lub urazy, które występują na najbardziej powierzchownych strukturach skóry.

Oddziałują konkretnie na warstwę rogową naskórka, czyli najbardziej powierzchowną warstwę chroniącą przed wszelkiego rodzaju agresją. Chociaż tkanka ta jest elastyczna i odporna na różne czynniki fizyczne i chemiczne w środowisku, może ulec zmianie poprzez ciągłe ocieranie się o elementy, które ją osłabiają.

Powoduje to niespecyficzną wysypkę skórną. Aby przytoczyć kilka przykładów, często zdarza się to w przypadku odparzenia pieluszkowego u niemowląt lub podczas częstego wydmuchiwania nosa podczas przeziębienia.

Podrażniona skóra pleców
Ciągłe pocieranie skóry o elementy, takie jak odzież, może powodować wysypki spowodowane tarciem.

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem – jak powstaje

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem, jak sama nazwa wskazuje, jest spowodowane bezpośrednim i ciągłym pocieraniem skóry o przedmiot. Może się to zdarzyć w dowolnym miejscu na ciele. Na przykład występuje, gdy skóra ociera się o ubranie lub buty. Zwykle występuje również na udach podczas chodzenia.

Czynniki ryzyka

Chociaż przyczyną jest coś tak prostego, jak ciągłe pocieranie skóry, faktem jest, że istnieje wiele czynników, które mogą to powodować. W rzeczywistości podrażnienie, które wywołuje, jest bardziej typowe dla niektórych obszarów ciała lub podczas wykonywania pewnych czynności.

Niektóre czynniki ryzyka są następujące:

  • Uprawianie sportów takich jak bieganie czy jazda na rowerze. Są to ruchy, które często powodują ocieranie się różnych części ciała o siebie, o rower lub o samą odzież.
  • Noszenie obcisłej odzieży.
  • Uczestnictwo w sportach wytrzymałościowych lub długotrwałych zajęciach.
  • Nadmierne pocenie się.

Niemowlęta i małe dzieci są bardziej podatne na podrażnienia skóry spowodowane tarciem, zwłaszcza jeśli noszą pieluchę, ponieważ zwiększa to wilgoć w okolicy i tarcie podczas ruchu.

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem – objawy

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem charakteryzuje się wysypką na dotkniętym obszarze. Zwykle jest ona łagodna i nie powoduje zbytniego bólu. Jeśli jednak tarcie jest trwałe, a uraz pogłębia się, mogą powstać pęcherze lub strupy. Jeśli tak, możesz również odczuwać ból, krwawienie lub kłucie.

Dzieje się tak często w obszarach wilgotnych lub w miejscach, gdzie skóra jest delikatna. Na przykład w pachwinie, stopach (lub piętach), udach, pod pachami i na sutkach.

Możliwe komplikacje

Bez odpowiedniego leczenia odparzenia mogą prowadzić do powikłań. Nawet jeśli wysypka nie rozprzestrzeni się na inne obszary ciała, może wystąpić krwawienie, powstawanie pęcherzy lub strupów.

W rezultacie bakterie namnażają się w okolicy i wnikają w skórę. Taki stan może przekształcić się w infekcję skóry, powodując między innymi objawy, takie jak ciepło, obrzęk, ból czy ropienie.

Infekcje wymagają odpowiedniego leczenia, aby nie rozprzestrzeniały się na inne części ciała. Jest to szczególnie ważne u osób, które mają osłabiony układ odpornościowy.

Pielęgnacja i środki zaradcze

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, przynajmniej jeśli wysypka jest łagodna, a tarcie ustało. Jeśli tak nie jest, możliwe, że uszkodzenia będą się pogłębiać i pojawią się komplikacje.

Ponadto, jeśli skóra jest w stałym kontakcie z wilgocią, prawdopodobnie ulegnie uszkodzeniu lub ponownemu przetarciu. Dlatego podrażnioną okolicę należy często osuszać. Niektórzy stosują balsamy lub kremy, aby zmniejszyć stan zapalny i ból skóry.

Jedno z badań wyjaśnia, że balsam na bazie masła Shea może być korzystny dla tego typu wysypki ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Podobnie działają między innymi żel aloesowy i produkty zawierające olej kokosowy.

Jeśli jednak pojawią się pęcherze, wskazane jest spuszczenie z nich płynu, aby uniknąć komplikacji. Aby to zrobić, ostrożnie nakłuj krawędzie pęcherzy za pomocą wysterylizowanej igły. Po wykonaniu tej czynności obszar należy dokładnie oczyścić i przykryć nieprzywierającą gazą.

Należy zauważyć, że ważne jest monitorowanie procesu gojenia w celu wykrycia infekcji.

Kiedy szukać pomocy medycznej

Gdy wystąpi podrażnienie skóry spowodowane tarciem, zwykle nie jest konieczna konsultacja z lekarzem. Uraz zwykle ustępuje po kilku dniach, o ile unikasz kontaktu z ocierającym przedmiotem. Jeśli jednak występują objawy infekcji, takie jak ropa, zaczerwienienie i silny ból, najlepiej udać się do specjalisty.

Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli zmiana jest na twarzy lub w pobliżu oczu. Specjalista ustali, czy do przyspieszenia gojenia konieczne jest zastosowanie środków antyseptycznych.

Jak zapobiegać powstawaniu podrażnienia skóry

Istnieje szereg prostych środków zapobiegających powstawaniu zmian skórnych spowodowanych tarciem. Przede wszystkim spróbuj zaprzestać wszelkich czynności, podczas których zaczynasz odczuwać podrażnienie lub kłucie w jakimkolwiek miejscu.

Należy to zrobić, zwłaszcza jeśli odczuwasz dyskomfort w pięcie z powodu założenia ciasnych butów. Wskazane jest również noszenie ubrań i butów, które są odpowiednie dopasowane i są w stanie wchłaniać wilgoć. Jeśli zamierzasz uprawiać sport, staraj się chronić miejsca najbardziej wrażliwe na tarcie.

W tym celu można zastosować miękkie bandaże w miejscach, gdzie skóra jest delikatna. Talk w proszku może zmniejszyć tarcie i wilgoć. W przypadku brodawek stosuj odpowiedni biustonosz lub wkładki ochronne.

Zbyt ciasne buty.
Ważne jest, aby zidentyfikować, które przedmioty powodują zmiany skórne, aby ograniczyć lub wyeliminować ich użycie.

O czym warto pamiętać

Podrażnienie skóry spowodowane tarciem jest bardzo powszechną formą urazu skóry. Główną cechą charakterystyczną jest wysypka w miejscu przetarcia. Chociaż jest łagodna i najczęściej z czasem sama ustępuje, może ulec komplikacjom, jeśli nie usuniesz źródła tarcia.

Aby wspomóc regenerację skóry, konieczne jest oczyszczenie okolicy, osuszenie pęcherzy i zastosowanie produktów przeciwzapalnych. Jeśli natomiast występują objawy infekcji, najlepiej udać się do lekarza w celu zastosowania środków antyseptycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Verma N, Chakrabarti R, Das RH, Gautam HK. Anti-inflammatory effects of shea butter through inhibition of iNOS, COX-2, and cytokines via the Nf-κB pathway in LPS-activated J774 macrophage cells. J Complement Integr Med. 2012 Jan 12;9:Article 4. doi: 10.1515/1553-3840.1574. PMID: 22499721.
  • Garrote A. Escoceduras. Prevención y tratamiento. Disponible en: https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-escoceduras-prevencion-tratamiento-X0212047X11276589.
  • Berke CT. Pathology and clinical presentation of friction injuries: case series and literature review. J Wound Ostomy Continence Nurs. 2015 Jan-Feb;42(1):47-61. doi: 10.1097/WON.0000000000000087. PMID: 25549309.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.