Podrażnienia po goleniu - 5 naturalnych środków
Podrażnienia po goleniu. Zastosuj opisane przez nas dziś naturalne środki i złagodź wszystkie guzki w krótkim czasie.
Czy kiedykolwiek doświadczyłeś podrażnienia po goleniu? Krostki, które pojawiają się po goleniu i mogą być bardzo bolesne, noszą nazwę “pseudofolliculitis”.
Guzki te pojawiają się, gdy maleńkie włoski są ponownie w fazie wzrostu i zamiast rosnąć na zewnątrz, rosną wewnątrz skóry.
Chociaż nie jest to poważny problem medyczny, bywa bolesny i denerwujący. Następnym razem, gdy napotkasz ten problem, unikaj drapania, aby nie pogorszyć swojego stanu.
Skąd mam wiedzieć, czy jest to pseudofolliculitis a nie coś innego?
Wiemy, że skóra jest wrażliwa na wiele czynników, zarówno naturalnych, jak i chemicznych. Zatem ustalenie, czy problem jest związany z goleniem, ma kluczowe znaczenie dla odkrycia, czy są to zabiegi, których potrzebujesz. Zwróć uwagę na następujące objawy pseudofolliculitis:
- Grudka pojawia się na obszarach ciała, które niedawno goliłeś lub zadrapałeś.
- Możesz zobaczyć maleńkie włosy, które nie przebiły się przez skórę. Jeśli masz ciemną skórę, możesz spróbować przesunąć po nich palcami, aby sprawdzić, czy są to włosy.
Zobacz także: Radiofrekwencja skóry twarzy: poznaj jej zalety
Olej z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego może korzystnie wpływać na Twoje ciało na wiele sposobów. W tym przypadku działa jako silny środek antyseptyczny, zwalczając stany zapalne i dyskomfort.
Pamiętaj, że podczas używania olejków powinieneś je nieco rozcieńczyć, aby uniknąć niechcianych reakcji.
- Aby przygotować ten lek, potrzebujesz tylko 2 łyżeczek olejku z drzewa herbacianego, 1 łyżeczki oliwy z oliwek i bawełnianego wacika.
- Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać z sobą oba oleje.
- Po przygotowaniu umyj wybrany obszar mydłem i wodą.
- Następnie nałóż odrobinę oleju na płatek i nałóż na podrażniony obszar.
Przy tym zabiegu nie trzeba spłukiwać oleju i można go nakładać dwa razy dziennie, aż guzki znikną.
Jeśli twoja skóra jest bardzo wrażliwa, nałóż olej natychmiast po goleniu. W ten sposób zapobiegniesz pojawianiu się guzków.
Kompresy na zimno
Zimne okłady są kolejnym dobrym rozwiązaniem na podrażnienia po goleniu. Natychmiastowym skutkiem jest zmniejszenie stanu zapalnego, zaczerwienienia i swędzenia.
To rozwiązanie jest idealne dla strefy bikini. Zobaczysz, że możesz w ciągu kilku minut nałożyć ulubione ubranie bez problemów.
- Potrzebujesz tylko kilku kostek lodu i ręcznika.
- Aby zrobić zimny kompres, owiń kostki lodu w ręcznik i połóż go na podrażnionym miejscu.
- Stosuj tyle razy, ile potrzeba.
Podrażnienia po goleniu. Oczar wirginijski
Oczar wirginijski ma niezwykłe korzyści dla skóry. Redukuje stan zapalny i zmniejsza zaczerwienienie.
Dodatkowo olej z oczaru jest naturalnym środkiem antyseptycznym. Ma to dużą zaletę ponieważ pseudofolliculitis może powodować infekcje, jeśli nie jest prawidłowo leczony. Chociaż uszkodzenia nie są poważne, mogą mieć powikłania, gdy zostaną podrażnione przez ubrania lub zadrapane.
- Potrzebne są 3 łyżeczki oczaru wirginijskiego i bawełniany płatek.
- Weź oczar wirginijski i nalej odrobinę na płatek kosmetyczny.
- Stosuj go tyle razy, ile potrzeba. Po każdej aplikacji zauważysz, że guzki powoli znikają.
Przeczytaj również: Skóra – czy znasz sekretny trik z użyciem lodu?
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to kolejna świetna opcja w leczeniu podrażnienia po goleniu. Pomaga także zmniejszyć stan zapalny i zasuszyć guzy.
Chociaż jest bardzo skuteczny, nie jest idealny dla wszystkich.
- Nie stosuj tego środka, jeśli masz wrażliwą skórę.
- Nie stosuj go do strefy bikini, ponieważ może być to bardzo bolesne.
Jak użyć octu jabłkowego na podrażnienia po goleniu? Oto metoda:
- Do wykonania tego zabiegu potrzebujesz tylko 1 łyżeczkę octu jabłkowego i bawełniany wacik.
- Wszystko, co musisz zrobić, to namoczyć płatek w occie i nałożyć go na dotknięty obszar.
- Pozostaw do wyschnięcia na wolnym powietrzu i spłucz zimną wodą.
- Powtarzaj ten proces 3 razy dziennie, aż uczucie pieczenia zniknie.
Soda oczyszczona
Kolejną prostym i szybkim zabiegiem jest soda oczyszczona i woda. Ten środek zapewni natychmiastową ulgę bez żadnego ryzyka. W rzeczywistości, gdy ją zastosujesz, szybko poczujesz ulgę i świeżość. Jest zalecana nie tylko w przypadku pseudofolliculitis, ale również w przypadku ukąszeń owadów.
- Potrzebujesz tylko 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej i 2 łyżki wody.
- Wymieszaj obydwa składniki, aż utworzy się pasta i nałóż na skórę.
- Pozostaw na 10 minut.
- Przykryj gazą lub ręcznikiem, aby zapobiec jej ściekaniu.
- Spłucz zimną wodą.
Czego powinienem unikać, gdy mam zapalenie pseudofolliculitis?
Wiemy, że ten problem może być bardzo bolesny. Dlatego unikaj następujących działań, które mogłyby pogorszyć sytuację:
- Unikaj zadrapań. Najlepiej jest nie drapać podrażnionych miejsc przez 3 dni po pojawieniu się guzków. Staraj się unikać ich przynajmniej dopóki reakcja nie zniknie.
- Unikaj zadrapań lub wyciskania pryszczy. W danej chwil może się wydawać, że to pomaga, ale po kilku godzinach zobaczysz, że w ten sposób stworzyłeś zmiany, które mogą ulec zakażeniu.
- Unikaj stosowania zużytych maszynek do golenia. Jest możliwe, że pryszcze mogą pojawić się z powodu tępego ostrza. Jeśli tak się dzieje, zalecamy jego wymianę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramos-e-Silva, M., & Pirmez, R. (2014). Red face revisited: Disorders of hair growth and the pilosebaceous unit. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2014.02.018
- Jasterzbski, T. J., & Schwartz, R. A. (2015). Pseudofolliculitis cutis: A vexing disorder of hair growth. British Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/bjd.13427
- Ross, E. V., Cooke, L. M., Timko, A. L., Overstreet, K. A., Graham, B. S., & Barnette, D. J. (2002). Treatment of pseudofolliculitis barbae in skin types IV, V, and VI with a long-pulsed neodymium:yttrium aluminum garnet laser. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1067/mjd.2002.124081