Po rozwodzie: czego możesz się spodziewać?

Po rozwodzie wszyscy z niecierpliwością oczekują, że pewnego dnia otworzą oczy i porzucą cały ból. Jednak, jak zawsze, potrzeba czasu, aby pogodzić się z tym bólem i ostatecznie go pokonać.
Po rozwodzie: czego możesz się spodziewać?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Nikt nie bierze ślubu z przekonaniem, że nie będzie on trwał wiecznie. Tak więc po rozwodzie każdemu z nas bardzo trudno jest zaakceptować to, że nasz związek się rozpadł, że „zawiedliśmy”.

Nie ma znaczenia, która strona zaproponowała rozstanie. Rozwód oznacza symboliczny koniec związku, często wymarzonego, i dlatego jest tak bolesny.

Wiedz, że przezwyciężenie tego nigdy nie jest proste i że zagojenie ran po rozwodzie zajmie trochę czasu.

To, jak skomplikowane jest zakończenie związku, zależy w dużej mierze od tego, jak blisko związani byli partnerzy. Zależy to również od innych czynników, takich jak czas spędzony razem, jakość relacji i wzajemne zaangażowanie oraz wzajemne powiązania, takie jak dzieci, zwierzęta domowe, mienie i inne dobra wspólne.

Nawet Twój wiek, pozycja i relacje społeczne będą miały wpływ na Twój stan psychiczny po rozwodzie. Im bliżej byliście ze sobą, tym trudniej będzie Wam to rozplątać. To samo dotyczy każdego innego związku.

Niestety, nie ma magicznego rozwiązania na ból po rozwodzie. Mając to na uwadze, podamy kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z tą trudną życiową sytuacją.

Jak poradzić sobie po rozwodzie?

Co mówi nauka?

Okres akceptacji rozpadu związku emocjonalnego i późniejszego rozwodu zależy od pary. Dla jednych jest krótszy, dla innych dłuższy i droższy.

Chociaż trudno jest zmierzyć ludzkie uczucia, naukowcy społeczni starają się zrozumieć proces rozwodu oraz czas potrzebny na to, by wrócić po nim do siebie.

Rozerwane zdjęcie po rozwodzie

Niektóre badania przeprowadzone na Binghampton University w Nowym Jorku wskazują, że większość ludzi przezwycięża rozwód od około 6 miesięcy do 2 lat po separacji.

Według tych badań kobiety odczuwają silniejszy wpływ emocjonalny, ale często dochodzą do siebie szybciej niż mężczyźni. Mężczyźni często mają większe trudności emocjonalne po rozwodzie.

Wspomniane badanie ujawnia, że ​​proces rozwodu można podzielić na 6 etapów:

  • Mieszanka depresji i gniewu w stosunku do siebie oraz chwile niepokoju wywołane separacją.
  • Dezorientacja spowodowana zmianami i niepewnością.
  • Ból i smutek, wynikające z żalu po stracie cennej rzeczy, którą mogliśmy mieć – w tym przypadku udanego związku.
  • Refleksja. Etap poszukiwania przyczyn, wyjaśnień i prób zrozumienia, dlaczego doszło do rozwodu.
  • Przyswajanie. Na tym etapie zaczynamy akceptować nasz rozwód i zrywać więzy z przeszłością.
  • Otwarcie. To jest moment, kiedy w końcu godzimy się z rozwodem i jesteśmy w stanie otworzyć się na nowe znajomości. Zaczynamy patrzeć w przyszłość bez urazy i bez nawiązywania do przeszłości.

Wskazówki, jak poradzić sobie po rozwodzie

Właściwe zarządzanie emocjami podczas procesu akceptacji może korzystnie wpłynąć na Twoją samoocenę, a także na samoakceptację, dojrzałość i umiejętność podejmowania decyzji.

Co robić

Po rozwodzie tracimy cenny system wsparcia i połączenia. Niezależnie od tego, jak bardzo czujemy się samowystarczalni, rozwód jest jak utrata części nas.

Para patrzy sobie w oczy

Aby lepiej poradzić sobie po rozwodzie, możesz podjąć pewne kroki:

  • Podziel się z kimś, tym co czujesz.
  • Szukaj pomocy u każdego, kto może Cię zrozumieć. Nie powstrzymuj swoich uczuć ani smutku i nie próbuj ich ukrywać. Jeśli mówisz w sposób szczery i obiektywny, wkrótce znajdziesz odpowiedzi, które pomogą Ci poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
  • Znajdź pozytywną stronę historii i opowiedz ją. Jeśli ciągle mówisz o swoim rozstaniu i odrzuceniu oraz utracie szczęścia, powrót do siebie zajmie CI znacznie więcej czasu. Jeśli jednak szukasz pozytywnego podejścia do swojej osobistej historii, leczysz się szybciej. Wyciągnij wnioski ze swojej przeszłej relacji i separacji, do której doprowadziła. Wszelkie osobiste lekcje są dobrymi lekcjami na przyszłość.
  • Odnajdź siebie. Nie skupiaj się na części siebie, która, jak Ci się wydaje, została stracona podczas rozstania. Zamiast tego przedefiniuj siebie i ustal, kim jesteś pomimo swoich relacji.
  • Odzyskaj te części ciebie, które zostały poświęcone w imię poprzedniego związku. Zacznij postrzegać siebie jako kompletną osobę, a nie połowę, która pozostaje niepełna bez drugiej połówki.
  • Znajdź własną ścieżkę. Zastanów się, co Cię interesuje i nie wahaj się po to sięgnąć. Wyznacz cele i ścieżki do ich osiągnięcia i zacznij nimi podążać. Kiedy znajdziesz się na tej ścieżce, pamiętaj, by nawiązać kontakt z samym sobą i nowymi ludźmi.

Czego nie robić

Nie izoluj się ani nie wahaj się uzewnętrznić swoich uczuć dotyczących rozstania. Dzięki temu zaakceptowanie rozwodu będzie znacznie łatwiejsze.

Terapeutka Susan Pease wskazuje sytuacje i działania, których należy unikać:

Smutna kobieta patrzy przez okno podczas deszczu
  • Nie izoluj się ani nie zatrzymuj swoich uczuć dla siebie. Poszukaj pomocy i spróbuj podzielić się swoim samopoczuciem.
  • Nie oczekuj jednak, że inni powiedzą Ci, co robić. Tak, rozmawiaj z innymi, ale pamiętaj, że ostatecznie to Ty musisz znaleźć wyjście z sytuacji.
  • Nie spodziewaj się też, że powrót do zdrowia nastąpi spontanicznie. Musisz podjąć odpowiednie działania, aby pogodzić się z rozwodem.
  • Ponadto nie udawaj, że nic Ci nie jest, gdy nie czujesz się dobrze. Nie przejmuj się złym samopoczuciem. Poczucie gniewu i smutku jest normalne. Zaakceptuj to jako część procesu leczenia.
  • Wreszcie, nie bądź perfekcjonistą i nie uważaj, że błędy popełnił wyłącznie Twój były partner. Związek tworzą dwie osoby i oboje popełniliście błędy. Zaakceptuj swoje pomyłki, ale nie marnuj zbyt wiele czasu na obwinianie siebie i poczucie winy z tego powodu. Potraktuj to jako cenne doświadczenie.

Niektórzy eksperci uważają, że ludzie, którzy potrzebują ponad dwóch lat na pogodzenie się z rozwodem, prawdopodobnie robią jedną lub więcej rzeczy, których nie powinni.

Dlatego pamiętaj o wszystkich powyższych kwestiach i daj sobie czas, aby przezwyciężyć smutek i wrócić do siebie po rozstaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morris, C. E. (2015). The Breakup Project: Using Evolutionary Theory to Predict and Interpret Responses to Romantic Relationship Dissolution.
  • Larson, G. M., & Sbarra, D. A. (2015). Participating in research on romantic breakups promotes emotional recovery via changes in self-concept clarity. Social Psychological and Personality Science, 6(4), 399-406.
  • Gadoua, S. P. (2007). Contemplating divorce: A step-by-step guide to deciding whether to stay or go. New Harbinger Publications.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.