Po co czyścić szczotkę do włosów?
Szczotka może stać się źródłem bakterii, które szkodzą zdrowiu skóry głowy. Powiemy Ci, jak należy poprawnie czyścić szczotkę do włosów.
Czy wiesz, jak czyścić szczotkę do włosów? To normalne, że z każdym czesaniem zaczynają gromadzić się w niej włosy. Niektóre z nich pękają podczas procesu lub wypadają, aby zrobić miejsce dla nowych włosów. Tak czy inaczej, w naszej szczotce zaczyna gromadzić się więcej włosów, dlatego ważne jest, aby regularnie ją czyścić.
Przeprowadzenie tego procesu czyszczenia i dezynfekcji bez wątpienia pozwoli uniknąć zmian, które mają wpływ na włosy lub skórę głowy. Wynika to z faktu, że pozostają w niej cząsteczki kurzu, olej z produktów, których używamy lub który wydziela się ze skóry głowy, bakterie i zanieczyszczenia z otoczenia.
Dzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami, które ułatwią proces czyszczenia zapobiegając narastaniu brudu z każdym użyciem i wpływając na włosy.
Dlaczego należy czyścić szczotkę do włosów?
Jak wspomnieliśmy, szczotka do włosów może stać się źródłem brudu, bakterii i grzybów. W rzeczywistości zostało to wykazane w badaniach, które udowodniły, że różne mikroorganizmy pochodzące ze środowiska zamieszkują włosy na głowie, brwiach i brodzie.
Dlatego mycie włosów i dezynfekcja szczotki są niezbędne, aby zapobiec namnażaniu się tych mikroorganizmów. Idealnie jest, gdy mycie włosów i czyszczenie szczotki odbywają się razem, ponieważ czesząc czyste włosy brudnym grzebieniem, możemy przenieść na nie bakterie i brud, który na nim się znajduje.
Każde szczotkowanie osadza na szczotce włosy i mikroorganizmy oraz substancje tłuste.
Jak często zaleca się jej czyszczenie?
Według American Academy of Dermatology dziennie traci się od 50 do 100 włosów. Większość z nich zostaje zaplątana w inne włosy. Policzmy więc: ile włosów może gromadzić się w ciągu tygodnia lub miesiąca? Całkiem sporo, prawda?
Dlatego pomimo braku przepisów dotyczących mycia szczotki do włosów zaleca się częste jej czyszczenie. Może to wyglądać następująco:
- Raz w tygodniu, jeśli nakładasz na włosy dużo produktów, zwłaszcza utrwalaczy lub zabiegów, które się nie spłukują.
- Raz na dwa tygodnie, jeśli masz tendencję do utrzymywania włosów w czystości i stosowania kilku produktów, zabiegów lub olejków.
W każdym razie możesz codziennie usuwać nadmiar kosmyków, które utknęły w szczotce.
Możesz też przeczytać: 3 sposoby na lśniące włosy
Jak czyścić szczotkę do włosów?
Czyszczenie i dezynfekcja grzebienia jest bardzo prosta, nie zajmuje dużo czasu, a procesowi temu mogą towarzyszyć naturalne składniki, takie jak wodorowęglan sodu, który nie zmienia pH skóry. Działa wręcz przeciwnie, pomaga go regulować i nie uszkodzi naszej szczotki.
Zobaczmy krok po kroku, jak skutecznie przeprowadzić to czyszczenie.
1. Usuń nadmiar włosów
Jeśli zapomnieliśmy usunąć nagromadzone kosmyki ze szczotki, musimy zacząć właśnie od tego. W zależności od rodzaju szczotki i nadmiaru włosów może to być trudne do zrobienia rękami. Jeśli tak jest, użyj grzebienia ze szpikulcem, aby pomóc.
Możesz również użyć innego rodzaju grzebienia ze sztywnym włosiem, nożyczek lub czegoś spiczastego. Wykonaj ten krok ostrożnie, aby nie zrobić sobie krzywdy.
2. Namocz, aby usunąć brud ze szczotki
Chociaż nie ma na szczotce już widocznych włosów, konieczne jest namoczenie szczotki w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub sody oczyszczonej w celu wyeliminowania mikroorganizmów i brudu pozostającego w niewidocznych miejscach. Oto jak powinieneś to zrobić:
- Wlej trochę ciepłej wody do plastikowego pojemnika.
- Dodaj szampon lub sodę oczyszczoną i wymieszaj, aby wszystko dobrze się rozpuściło.
- Aby uzyskać bardziej efektywne działanie, używaj razem szamponu i sody oczyszczonej.
- Jeśli szczotka jest całkowicie plastikowa, zanurz ją w całości i potrząśnij. Zostaw ją tam na pięć minut.
- W przypadku szczotek, które mają trochę wyściółki na rączce lub w innym miejscu, ważne jest, aby ten obszar nie miał kontaktu z przygotowanym przez nas roztworem. W takim przypadku zanurz szczoteczkę spodem do góry, a poziom wody będzie wystarczająco wysoki, aby namoczyć włosie.
- Poprzedni punkt dotyczy też szczotek drewnianych.
3. Usuń cząsteczki brudu szczoteczką do zębów
Jeśli podczas namaczania i wytrząsania zauważysz, że na szczoteczce nadal przylegają cząsteczki brudu, konieczne będzie ich usunięcie szczoteczką do zębów. W tym celu wyjmij szczoteczkę ze wspomnianego roztworu, potrząśnij nią, aby usunąć nadmiar wody i zacznij czesać włosie.
Jeśli wydostanie się dużo brudu, możesz zanurzyć szczotkę z powrotem w ciepłej wodzie, aby go usunąć i kontynuować, dopóki nie będzie czysta.
4. Zdezynfekuj szczotkę
Ten dodatkowy krok dezynfekcji jest opcjonalny. Do tego będziesz potrzebować tylko miski z ciepłą wodą i odrobiną białego octu:
- Wymieszaj pół szklanki białego octu z połową szklanki ciepłej wody.
- Namocz szczotkę na 15-20 minut.
- W zależności od materiałów, z których jest wykonana pamiętaj o zaleceniach z pierwszego punktu.
- Przejdź do następnego kroku.
Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) to idealna pomoc w czyszczeniu szczotek do włosów.
Przeczytaj: Sezonowe wypadanie włosów: dlaczego tak się dzieje jesienią?
5. Wysusz szczotkę
Po zakończeniu czyszczenia umyj szczotkę niewielką ilością zimnej lub ciepłej wody. Wstrząśnij i połóż do góry nogami na suchej szmatce. Pozwól jej wyschnąć. Teraz masz już całkowicie czystą szczotkę do włosów!
Ciesz się czystą szczotką do włosów
Teraz już wiesz, jak czyścić i dezynfekować szczotkę do włosów. Pamiętaj, aby robić to co najmniej dwa razy w miesiącu. W ten sposób wyeliminujesz wszelkie zagrożenie, które mogłoby osłabić zdrowie Twoich włosów i skóry głowy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ¿Cómo hacer desinfectantes caseros? Centro Interdisciplinario de Biodiversidad y Ambiente. Disponible en: https://ceiba.org.mx/publicaciones/COVID19/C%C3%B3mo%20hacer%20desinfectantes%20caseros.pdf
- Antonieta Garrote, Ramón Bonet. Alteraciones del cabello y del cuero cabelludo, Cosmética capilar de tratamiento. Offarm. Vol. 27. 3(72-18), 2008. Disponible en: https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-alteraciones-del-cabello-del-cuero-13116881
- Roberto Holgado Cuadrado, Elena Irina Mirt. Análisis del crecimiento bacteriano en diversas zonas vivas e inertes. Disponible en: http://www.iesjuangris.com/index.php?option=com_attachments&task=download&id=8
- DO YOU HAVE HAIR LOSS OR HAIR SHEDDING? American Academy of Dermatology Association. Disponible en: https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/shedding