Płyn do płukania jamy ustnej: rodzaje, właściwości i skutki uboczne
Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej w ramach rutynowej higieny jest powszechne u wielu osób. Wykańczanie szczotkowania przez płukanie daje wrażenie czystszej i świeższej jamy ustnej.
Na rynku istnieje szeroka gama tych produktów. Nawet dentysta może zalecić stosowanie określonego płynu do płukania jamy ustnej w celu zapobiegania lub leczenia problemów w niej występujących.
Chociaż produkty te są bezpieczne, jeśli są stosowane prawidłowo, nadal istnieje możliwość wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o różnych rodzajach płynów do płukania ust!
Co to jest płyn do płukania ust?
Płyn do płukania jamy ustnej stosuje się w celu oczyszczenia struktur jamy ustnej. Płukanie zębów, dziąseł, języka i innych błon śluzowych tym produktem pomaga promować zdrowie jamy ustnej.
Płyny do płukania jamy ustnej przyczyniają się do utrzymania dobrej higieny, wspomagając eliminację zarazków i kontrolując płytkę bakteryjną. Ponadto pozostawiają świeży oddech, nawilżają tkanki i zmniejszają uczucie dyskomfortu w jamie ustnej.
Składniki stosowane w płynach do płukania ust różnią się w zależności od marki handlowej i nadają im różne właściwości. Mogą zapobiegać próchnicy, leczyć zapalenie dziąseł, a nawet wybielać zęby.
Znaczenie płynu do płukania ust
Płyn do płukania jamy ustnej pozwala zapewnić pełniejszą i skuteczniejszą higienę. W żadnym wypadku nie zastępuje szczotkowania i nitkowania zębów.
Płyn do płukania jamy ustnej dociera do trudno dostępnych miejsc, do których nie dociera włosie szczoteczki i nici dentystycznej. Tym samym dzięki swojemu działaniu ogranicza namnażanie się mikroorganizmów oraz powstawanie i gromadzenie się bakteryjnej płytki nazębnej.
Pomaga to zapobiegać chorobom zębów, w których biorą udział bakterie, takim jak próchnica i zapalenie dziąseł. Doskonale też odświeża oddech.
Płyn do płukania ust – rodzaje
Większość płynów do płukania jamy ustnej pomaga zmniejszyć liczbę zarazków i zapobiega chorobom jamy ustnej. Jednak istnieje również wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, które są używane w określonych sytuacjach.
Na rynku można znaleźć świetną ofertę i różnorodność tych produktów, które zwykle są dostępne bez recepty. Znajomość różnic i właściwości każdego płynu do płukania jamy ustnej może być bardzo pomocna przy szukaniu tego właściwego.
Wybierając odpowiedni, najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, który dobierze płyn najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb Twojej jamy ustnej. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom płynów do płukania jamy ustnej. Powiemy też kiedy zaleca się ich stosowanie.
Zwykły płyn do płukania ust
Jest to najbardziej podstawowy i powszechny płyn do płukania jamy ustnej na rynku, ponieważ jego składniki aktywne są podobne do tych z najpopularniejszych rodzajów past do zębów. Płyn ten eliminuje bakterie i resztki jedzenia z jamy ustnej, pozostawiając uczucie świeżego oddechu.
Dzięki zawartości fluoru zapewnia lekką ochronę przed próchnicą. Jest dostępny w różnych smakach, a niektóre zawierają alkohol.
Płyn przeciw płytce nazębnej lub antyseptyczny
Zawarte w nim składniki aktywne sprawiają, że jest on bardzo skuteczny w redukcji płytki bakteryjnej w jamie ustnej. Często stosuje się antyseptyczny diglukonian chlorheksydyny, ale czasami łączy się go z innymi składnikami, takimi jak fenole, powidon-jod, sole metali lub olejki eteryczne.
Te rodzaje płynów do płukania jamy ustnej, które są idealne do leczenia zapalenia dziąseł i przyzębia. Mogą być również przydatne po wszczepieniu implantu lub innym zabiegu chirurgicznym jamy ustnej, ponieważ zmniejszają ryzyko infekcji i wspomagają gojenie tkanek.
W przypadku aft i owrzodzeń jamy ustnej antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej może zmniejszyć dyskomfort i przyspieszyć gojenie.
Płyn do płukania jamy ustnej z fluorem
Jest to rodzaj płynu do płukania jamy ustnej, który zawiera wyższe stężenie fluoru niż powszechnie stosowane. Z tego powodu jest w stanie chronić szkliwo zębów, zapobiegać próchnicy, a nawet odwracać wczesne stadia choroby.
Tego rodzaju płyny są przydatne dla dorosłych i dzieci, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju próchnicy. To dentysta powinien przepisywać tego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej i wskazywać prawidłowy sposób ich stosowania. Profesjonalista powinien również określić częstotliwość i czas stosowania produktu.
Płyny na suchość w jamie ustnej
Pacjenci cierpiący na kserostomię lub suchość w jamie ustnej powinni używać nawilżającego płynu do płukania ust. Ponadto tego typu produkt zmniejsza uczucie suchości w jamie ustnej i zapobiega problemom związanym z suchością, takim jak odkładanie się płytki nazębnej i infekcje jamy ustnej.
Większość z tych produktów łączy minerały, fluor i witaminę E.
Przeczytaj również: 7 nawyków, które wpływają na zdrowie zębów
Płyny do płukania jamy ustnej do specjalnych zastosowań
Istnieją płyny do płukania ust, które mają określone funkcje i są wskazane w określonych sytuacjach:
- Przed zabiegiem chirurgicznym: dentysta może zalecić stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z heksetydyną lub chlorheksydyną przed zabiegiem chirurgicznym, zwłaszcza przed zabiegami periodontologicznymi. Te składniki o działaniu antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym zmniejszają ryzyko powikłań pooperacyjnych.
- Dla pacjentów ortodontycznych: Jest to rodzaj płynu do płukania jamy ustnej, który poprawia higienę i zapewnia dodatkową ochronę pacjentom noszącym aparat ortodontyczny.
- Dla pacjentów posiadających protezę: To bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej, który wzmacnia dziąsła i błony śluzowe pacjentów noszących protezy.
- Wzmacniający wybielanie: Twój dentysta może zalecić stosowanie płynu do płukania ust z niskimi dawkami nadtlenków rozjaśniających po zabiegu wybielania zębów. Stosowanie produktu od czasu do czasu przedłuży uzyskane rezultaty.
- Przy nadwrażliwości: Dla osób, które odczuwają nadwrażliwość zębów, pomocne może być stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego azotan potasu. Jednak nie zaleca się używania go dłużej niż 2-3 tygodnie.
Charakterystyka
Płyn do płukania ust charakteryzuje się płynnym roztworem zdolnym do usuwania resztek jedzenia, zarazków i płytki bakteryjnej nagromadzonej w jamie ustnej. Dodatek określonych składników pozwala na szerokie spektrum leczenia i rozwiązywania konkretnych problemów.
Cechą charakterystyczną jest również to, że płyny takie są łatwe w użyciu, dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej 6 roku życia.
Nie zaleca się stosowania tych produktów u osób z osłabionym układem odpornościowym lub poddawanych chemioterapii. Chociaż jego obsługa jest prosta, zawsze warto przeczytać instrukcje producenta.
Ogólnie, o ile dentysta nie zaleci inaczej, zaleca się stosowanie go po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Umieść miarkę produktu w przeznaczonej do tego nasadce i odmierzoną ilość płynu wlej do ust.
Wykonaj płukanie wykonując ruchy, które umożliwiają dotarcie płynu do wszystkich struktur jamy ustnej. Po mniej więcej minucie możesz wypluć. Nie płucz jamy ustnej. Przez co najmniej pół godziny po użyciu nie jedz ani nie pij.
Zobacz też: Wybielanie zębów LED: zalety, wady i pielęgnacja
Możliwe skutki uboczne
Niektóre składniki mogą powodować następujące działania niepożądane:
- Podrażnienie błony śluzowej: dotyczy to zwłaszcza płynów zawierających alkohol lub laurylosiarczan sodu (SLS), które mogą podrażniać błony śluzowe jamy ustnej. Należy ich unikać, jeśli występują niegojące się zmiany lub owrzodzenia.
- Plamy na zębach: Niektóre środki antyseptyczne zawarte w płynach do płukania ust mogą przebarwiać zęby i błony śluzowe, jeśli są stosowane przez dłuższy czas. Dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami dentysty, aby uniknąć tego niepożądanego efektu, zwłaszcza podczas stosowania płynu zawierającego chlorheksydynę, heksetydyny lub nadtlenki.
- Problemy żołądkowe: Połykanie niewielkich ilości płynu do płukania ust może powodować zgagę, kolkę lub biegunkę.
- Alergie: Składniki płynów do płukania jamy ustnej mogą u niektórych osób powodować reakcje alergiczne. Powoduje to obrzęk warg i dziąseł, pieczenie, wysypkę lub trudności w oddychaniu. W takich przypadkach konieczne jest zaprzestanie stosowania i skonsultowanie się z lekarzem w celu leczenia stanu alergicznego. Jeśli w przeszłości występowała nietolerancja ksylitolu, flomentolu lub SLS, należy sprawdzać etykiety, aby unikać produktów, które zawierają te składniki.
- Suchość w jamie ustnej: Chociaż dostępnych jest kilka rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, które poprawiają stan suchości w jamie ustnej, te zawierające alkohol mogą pogorszyć sytuację.
- Palenie lub ból podczas stosowania: Niektóre osoby zgłaszają mrowienie, pieczenie lub bolesne uczucie podczas płukania jamy ustnej płynami zawierającymi alkohol.
- Eliminacja zdrowego mikrobiomu jamy ustnej: Częste stosowanie bardzo silnego antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej może wyeliminować pożyteczne bakterie w jamie ustnej.
- Zwiększone ryzyko zachorowania na raka: niektóre syntetyczne składniki stosowane w produkcji niektórych płynów do płukania jamy ustnej, takie jak triklosan, zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Ich stosowanie powinno być ograniczone do sytuacji uznanych za stosowne przez lekarza dentystę.
Nadużywanie płynu do płukania jamy ustnej – objawy
Stosowanie płynu do płukania ust przepisanego przez dentystę powinno opierać się na jego wskazówkach. W przypadku płynów do płukania ust dostępnych bez recepty zaleca się stosowania częściej, niż dwa razy dziennie.
Są jednak osoby, które lubią uczucie czystej jamy ustnej i świeżego oddechu, jakie dają te produkty i stosują je więcej kilka razy dziennie. Nadmierne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może prowadzić do różnych skutków ubocznych:
- Krwawienie dziąseł
- Uporczywe owrzodzenia aftowe
- Suchość w ustach
- Ból lub wrażliwość w jamie ustnej po użyciu produktu lub podczas szczotkowania zębów
- Plamy na zębach
Rozsądek przede wszystkim
Płyn do płukania jamy ustnej jest doskonałym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o higienę. To uzupełnienie szczotkowania i nitkowania, które pomaga dotrzeć do miejsc niedostępnych dla włosia szczoteczki i nici dentystycznej.
Należy go jednak używać odpowiedzialnie. Skonsultowanie się z dentystą w sprawie najlepszego produktu dla potrzeb własnej jamy ustnej i stosowanie go zgodnie z zaleceniami profesjonalisty pomoże zapobiec powikłaniom i zapewnić maksymalne wykorzystanie tego produktu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Soria-Hernández, M. A., Molina, N., & Rodríguez, R. (2008). Hábitos de higiene bucal y su influencia sobre la frecuencia de caries dental. Acta pediátrica de México, 29(1), 21-24.
- Leyva Bahena, S., Badillo Alvíter, G., Reyes Ríos, R., & Campos Hernández, E. (2016). Efectividad antimicrobiana de cuatro enjuagues bucales. Tlamati Sabiduría.
- Alemán, L. F. J., Guerrero, J. C. H., Farfán, M. D. J., & Salgado, A. L. (2011). Determinación a corto plazo de la efectividad y sustentabilidad de tres enjuagues bucales comerciales ante la halitosis. Revista odontológica mexicana, 15(4), 219-223.
- Bascones, A., & Morante, S. (2006). Antisépticos orales: Revisión de la literatura y perspectiva actual. Avances en periodoncia e implantología oral, 18(1), 21-29.
- Pacheco, A. E. F., Cabrera, S. D. G., & Sime, C. L. D. C. H. (2019). ANTISÉPTICOS ORALES: CLORHEXIDINA, FLÚOR Y TRICLOSÁN. Salud & Vida Sipanense, 6(2), 4-14.
- Feldmuth Gonzales, H. J. (2021). Actividad antibacteriana del aceite esencial de eucaliptus globulus en comparación con gluconato de clorhexidina al 0.12% en la inhibición de porphyromona gingivalis in vitro.
- Loaiza Aguilar, J. G. (2021). Eficacia de enjuagues bucales de libre venta con peróxido de hidrógeno para el aclaramiento dental.
- Roncal-Espinoza, R. J., & Tay-Chu-Jon, L. Y. (2018). Aclaramiento dental con enjuagues de libre venta que contienen peróxido de hidrógeno. International journal of odontostomatology, 12(2), 121-124.
- Cantos, V., & Steward, I. (2021). Diferencias clínicas en el tratamiento periodontal con y sin el uso de clorhexidina. Revisión sistemática.
- López, M. D. L. C. T., Álvarez, M. D., & Morales, A. A. (2017). La clorhexidina, bases estructurales y aplicaciones en; la estomatología. Gaceta Médica Espirituana, 11(1), 8.
- Shrestha, P., Zhang, Y., Chen, W. J., & Wong, T. Y. (2020). Triclosan: antimicrobial mechanisms, antibiotics interactions, clinical applications, and human health. Journal of Environmental Science and Health, Part C, 38(3), 245-268.
- Sánchez-Bernal, J., Conejero, C., & Conejero, R. (2020). Aftosis oral recidivante. Actas Dermo-Sifiliográficas, 111(6), 471-480.