Pleśń na ścianach z cegły - jak chronić mury?
Pleśń to grzyb, który łatwo rośnie w miejscach, gdzie dominuje wilgoć i ciemność. Można spotkać pleśń na ścianach z cegły zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. To jeden z problemów, które najbardziej zakłócają spokój i niszczą estetykę domów. Dowiedz się z tego artykułu, jak chronić ceglane ściany przed pleśnią!
Grzyby wytwarzają zarodniki w celu rozmnażania się. To znaczy, że nie potrzebują zapłodnienia, po prostu unoszą się w powietrzu i nawet ich nie widzimy. W związku z tym krążą w otoczeniu, aż wytworzą nowe kolonie w wielu miejscach w domu.
Pleśń na ścianach z cegły łatwo wykryć. Któż nie widział choć raz tych plam wypełnionych kolorem zielonym, szarym lub białym? Grzyb ma szkodliwy wpływ na pomieszczenia, ponieważ zatrzymuje wilgoć i prowadzi do rozpadania się ścian. Ponadto źle wpływa na zdrowie powodując choroby układu oddechowego i podrażnienie oczu.
Pleśń na ścianach z cegły – jakie materiały ochronne wybrać?
Niesprzyjająca pogoda i drastyczne zmiany temperatury mogą prowadzić do powstawania pleśni na ścianach z cegły. Z tego powodu, przy najmniejszym zaniedbaniu, każdy dom może paść ofiarą jednego z najbardziej znanych i niepożądanych pasożytów.
Jednak dzięki pewnym niedrogim i łatwym do znalezienia na rynku materiałom można wyeliminować pleśń, która pojawia się na ścianach z cegły. Poniżej wymieniamy narzędzia niezbędne do rozwiązania tego problemu.
Maska na twarz i rękawiczki
Aby przeprowadzić proces czyszczenia i ochronić mury przed grzybem, należy zastosować odpowiednie środki ochrony. To bardzo ważne, ponieważ bezpośredni kontakt z pleśnią może powodować nadżerki na skórze, alergie wziewne i podrażnienia dróg oddechowych.
Ochrona ma duże znaczenie również z tego powodu, że podczas obchodzenia się ze środkami czyszczącymi mogą wystąpić niepożądane reakcje na skórze u wrażliwych osób.
Biały ocet
To najbardziej zalecany płynny roztwór do czyszczenia powierzchni, na których nagromadziła się pleśń. Ocet ma bowiem właściwości, które zabijają mikroorganizmy, usuwają plamy i usuwają nieodpowiednie zapachy.
Ocet należy jednak używać bez rozcieńczania z wodą, ponieważ chcemy zastosować silną substancję. Ponadto idealnie nadaje się do użycia w atomizerze, który pozwala spryskać wszystkie dotknięte obszary i zapobiega marnowaniu produktu.
Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Zapach wilgoci – 5 sposobów na jego zneutralizowanie
Wąż ciśnieniowy i szczotka do czyszczenia
Podczas procesu usuwania pleśni koniecznie użyj szczotki do czyszczenia. To najlepsze narzędzie do rozprowadzania płynnego roztworu i pracy w trudno dostępnych miejscach. Przy pomocy szczotki wyeliminujesz pleśń na ścianach z cegły, która mocno przylgnęła do muru.
Ponadto, użycie węża ciśnieniowego ułatwia prace na etapie płukania i pomaga osłabić najtrudniejsze do usunięcia pozostałości.
Gorąca woda usuwa pleśń na ścianach z cegły
Woda używana podczas procesu powinna być gorąca. Wysoka temperatura najlepiej nadaje się do eliminacji brudu, tłuszczu, toksyn i zasiedlonych mikroorganizmów.
Co robić, aby na ścianach z cegły nie pojawiała się pleśń?
Dzięki 6 prostym krokom Twoja ściana z cegły może pozostać wolna od pleśni, zachować swój styl i utrzymać się w dobrym stanie. Poniżej wymieniamy kroki, które należy podjąć, aby otrzymać dobre rezultaty.
1. Regularnie sprawdzaj miejsca na ścianach z cegły narażone na pleśń
Jak w każdym procesie, należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na przeanalizowanie każdego z obszarów, na których może się pojawić pleśń. Ten krok pozwala zbadać powierzchnię i wykryć ewentualne niedoskonałości. Czasem trzeba też skonsultować się ze specjalistą w przypadku uszkodzenia rury generującej wilgoć.
Jeśli pominiemy tę fazę, plamy pleśni mogą utrzymywać się w ceglanych ścianach i ponownie wyjść na powierzchnię po kilku dniach.
2. Zadbaj o odpowiednie środki ochronne
Przed rozpoczęciem odpowiedniego procesu czyszczenia osoba powinna zabezpieczyć twarz maską i założyć rękawice przeznaczone do wykonywania pracy.
Istotne jest, aby zaangażowane osoby korzystały z ochrony aż do zakończenia całego procesu, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Zakupione przedmioty muszą być również wysokiej jakości, aby zapewnić bezpieczeństwo.
3. Dokładnie wyczyść ściany z cegły
Aby rozpocząć eliminację pleśni, koniecznie trzeba oczyścić każdy sektor ściany używając wody. Ten krok jest kluczem do wyeliminowania różnych rodzajów zabrudzeń, które się nagromadziły.
Obszar trzeba oczyścić z wszelkiego rodzaju kurzu, który mógłby w przyszłości wywołać proliferację mikroorganizmów. Z tego powodu ważne jest, aby najpierw zdezynfekować go gorącą wodą.
4. Biały ocet doskonale usuwa pleśń na ścianach z cegły
Biały ocet należy umieścić w pojemniku, który jest w dobrym stanie i posiada spryskiwacz. Następnie rozpylamy odpowiednią ilość na wszystkie dotknięte obszary i pozostawiamy na 15 minut, aby roztwór zaczął działać na łączeniach cegieł.
5. Dokładnie wyszoruj szczoteczką pleśń na ścianach z cegły
Wszystkie cegły należy porządnie wyszorować, aby dobrze rozprowadzić ocet wzdłuż ściany i usunąć pozostałą jeszcze pleśń. Za pomocą tego narzędzia możesz również wypolerować detale, aż powierzchnia będzie nieskazitelna.
6. Spłucz i ponownie nałóż trochę płynnego roztworu
Na koniec należy ponownie spłukać całą ścianę gorącą wodą. W ten sposób eliminujemy pozostałości pleśni, które wcześniej wyszorowaliśmy szczotką.
Oprócz tego ponownie spryskujemy ścianę octem, szczególnie na najbardziej dotkniętych obszarach, aby zmniejszyć plamy i uniknąć nieprzyjemnych zapachów.
7. Pleśń na ścianach z cegły należy regularnie czyścić
Ten rodzaj sprzątania musi być częścią ogólnego sprzątania domu. Zapewni to ochronę ściany przed wilgocią i pleśnią.
Zalecenia dotyczące zapobiegania powstawaniu pleśni na ścianach z cegły
Aby utrzymać stałą temperaturę wnętrza, dom musi być dobrze wentylowany. Otwieranie okien i drzwi jest niezbędne, aby wpuścić świeże powietrze, które oczyści środowisko i zapobiegnie gromadzeniu się pary.
Ponadto możesz uwzględnić umieszczenie roślin, które pochłaniają toksyny i mają równoważący wpływ na środowisko.
Wszystkie powierzchnie powinny być regularnie czyszczone. Dzięki temu dom będzie wolny od infekcji i nagromadzonego brudu.
Również w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia należy zapewnić odpowiednią wentylację i odpływ wody, aby nie zatrzymywała się w elementach konstrukcji i nie powodowała szkód. Pamiętaj, że jedynie konstrukcje wysokiej jakości wykorzystują materiały, które przeciwdziałają obecności szkodliwych mikroorganizmów.
Odkryj również te praktyczne informacje: 5 wskazówek pozwalających lepiej czyścić zasłony łazienkowe i chronić je przed pleśnią
Odpowiednia higiena i oświetlenie chronią ściany z cegły przed pleśnią
Odpowiednia higiena w pomieszczeniach pozwoli zachować je w dobrym stanie. Z tego powodu nie należy czekać na pojawienie się grzyba, żeby wykonać odpowiednią konserwację ścian.
Czyszczenie cegieł można skutecznie wykonać przy pomocy produktów naturalnych. Dlatego najbardziej zalecamy sprawdzenie korzystnych właściwości octu i unikanie stosowania detergentów, które zawierają wysoki poziom chemikaliów.
Wreszcie otwieranie okien to czynność, której nigdy nie należy pomijać. Ten zdrowy zwyczaj pozwala wpuścić światło i powietrze, które będą trzymać grzyby z dala od naszych ścian.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- EPA. Una breve guía para el moho, la humedad y su hogar [Internet]. Washington: U.S. Environmental Protection Agency; (S.F) [citado 06 de abril de 2021]
- Departamento de salud y salud mental de la ciudad de Nueva York. Pautas para la evaluación y la eliminación de hongos en ambientes interiores [Internet]. New York: Unidad de Epidemiología Ambiental y Ocupaciones del Departamento de Salud y Salud Mental de la Ciudad de Nueva York; 2010 [citado 06 de abril de 2021]
- Torres J. Hongos y patología respiratoria en nuestro medio [Internet]. Barcelona: Universitat Autónoma de Barcelona; 1988 [citado 06 de abril de 2021]
- Garcés E. Correa M. Coba B. Orozco M. Zapata A. Anacona A. Sabogal S. Morfología y clasificación de los hongos [Internet]. Colombia: Departamento de Biología de la Universidad Nacional de Colombia; (S.F) [citado 06 de abril de 2021]