Płatki owsiane - Przygotuj domowe mydło
Płatki owsiane to jeden z tych produktów, których nie może zabraknąć w Twoim domu. Z pewnością czytałaś już setki artykułów o tym, dlaczego warto jeść owsiankę, ale czy słyszałaś kiedyś, że produkty owsiane można wykorzystać także do innych celów?
Jak się okazuje, płatki owsiane mogą być niezwykle ważne dla zdrowia Twojej skóry. Chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać tę wiedzę i przygotować w domu owsiane mydełko do kąpieli? Czytaj dalej!
Płatki owsiane – Jak wpływają na skórę?
1. Oczyszczanie
Owies to naturalny składnik, który pomoże Ci dokładnie oczyścić skórę. Płatki owsiane można wykorzystać do pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń i niedoskonałości; dzięki ich działaniu odblokujesz pory.
Co najważniejsze jednak, produkt ten nie zaburzy naturalnego pH skóry, gdyż owies bogaty jest w zdrowe białka, które zachowają naturalną strukturę komórek.
2. Nawilżanie
Dzięki zawartym w produktach owsianych lipidom, Twoja skóra będzie w stanie wchłonąć więcej wody, co pozwoli Ci uniknąć jej wysuszenia.
Co więcej, płatki owsiane zapewnią skórze dodatkową barierę ochronną, przez co obroni się ona przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.
3. Złuszczanie
Płatki owsiane, przez wzgląd na swoje właściwości nawilżające i oczyszczające, są także idealnym środkiem złuszczającym. Mogą pełnić rolę naturalnego peelingu, który usunie martwe komórki naskórka i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu pożegnasz problem pryszczy i zaskórników oraz innych niedoskonałości skóry.
Nie bagatelizuj niesamowitych właściwości płatków owsianych – dzięki nim uporasz się z trądzikiem, tłustą cerą czy błyszczeniem się skóry. Jest to niezwykły naturalny sposób na wiele problemów skórnych, który szczerze Ci polecamy..
4. Łagodzi podrażnienia
Płatki owsiane pomogą Ci także złagodzić wszelkie podrażnienia skóry, gdyż mają działanie zmiękczające i kojące. Sposób ten sprawdza się nawet w przypadku poważniejszych dolegliwości, takich jak egzema, zapalenie skóry, wysypka czy łuszczyca.
W naturalny i delikatny sposób właściwości produktów owsianych przyniosą Ci ulgę i poprawią kondycję Twojej skóry.
Przeczytaj również: Łuszczyca skóry – zwalcz ją domowymi sposobami
5. Rozluźnianie
Rozluźniające działanie produktów owsianych jest znane od wieków. Relaksująca kąpiel z mydełkiem owsianym lub specjalnymi woreczkami, które przygotowywać nauczysz się już za chwilę, jest jednym z najlepszych sposobów, by się zrelaksować.
Taka kąpiel nie tylko pomoże Ci zwalczyć problem suchej i wrażliwej skóry, ale także rozluźni mięśnie i pozwoli się wyciszyć.
Jak przygotować woreczki z mydełkiem owsianym?
Co będzie Ci potrzebne?
Aby przygotować dwa woreczki z mydełkiem owsianym potrzebne Ci będą:
- 2 szklanki płatków owsianych
- 2 płócienne woreczki – powinny być muślinowe, szyfonowe lub wykonane z organzy. Ważne, by woreczki posiadały sznureczek, by można było je zawiązać.
- pół pokruszonej kostki mydła (najlepiej swojego ulubionego rodzaju)
- ulubiony olejek (np. różany)
Zobacz także: Mydło glicerynowe własnej roboty – jak je wykonać?
Jak przygotować woreczki?
- To naprawdę proste. Wybierz średniej wielkości woreczki, takie, które zmieszczą się w Twojej dłoni. Będziesz używać ich jak zwykłego mydła, ważne więc, by były one poręczne. Zwróć też uwagę, czy do środka zmieści się wystarczająco dużo płatków.
- Przygotuj miseczkę, w której następnie umieścisz płatki owsiane i pokruszone mydło.
- Teraz dodaj 10 kropelek swojego ulubionego olejku. Zwróć uwagę, czy jego zapach ,,nie gryzie się” z zapachem wybranego przez Ciebie mydła. Jeśli chcesz możesz dodać też do woreczka suszone zioła, pomarańczę czy rozmaryn.
- Skład woreczka zależy od Ciebie, wybierz więc swoje ulubione produkty o terapeutycznym działaniu na skórę.
- Już prawie gotowe! Teraz podziel zawartość miseczki na pół i umieść ją w woreczkach. Dokładnie zawiąż każdy z nich. Po każdym użyciu umieść woreczki w nasłonecznionym miejscu, gdzie będą mogły wyschnąć.
- Jeśli zawartość woreczków zacznie wydawać nieprzyjemną woń lub płatki owsiane zaczną się kruszyć, to znak, że czas przygotować nowe. Zobaczysz, jak niesamowite efekty uzyskasz stosując ten prosty sposób!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Escudero Álvarez, E., González Sánchez, P. (2006). La fibra dietética. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112006000500007
- VV.AA. (2016).The use of Avena sativa extract against Aeromonas hydrophila and its effect on growth performance, hematological and immunological parameters in common carp (Cyprinus carpio).https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1828051X.2016.1185977
- VV.AA. (2018).Biological Activities, Health Benefits, and Therapeutic Properties of Avenanthramides: From Skin Protection to Prevention and Treatment of Cerebrovascular Diseases.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126071/