Płatki do demakijażu wielokrotnego użytku - jak je wykonać w domu?
Stosowanie jednorazowych płatków lub ręczników powoduje gromadzenie się śmieci, które przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Jednak płatki do demakijażu wielokrotnego użytku są produktami trwałymi i przyjaznymi dla środowiska. Z jakiej przyczyny?
W szczególności płatki do demakijażu wielokrotnego użytku idealnie wpisują się w 3 zasady recyklingu, to znaczy ograniczania śmieci, ponownego wykorzystania materiałów i recyklingu.
W ten sposób nie tylko przyczyniasz się do zmniejszenia niekorzystnego wpływu na środowisko, ale także dbasz o swoją skórę bez ciągłego inwestowania w produkty jednorazowego użytku. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!
Dlaczego warto wybrać płatki do demakijażu wielokrotnego użytku?
Włączenie odnawialnych produktów do codziennej pielęgnacji ciała ma wiele korzyści. Przede wszystkim stanowią one ekologiczną alternatywę, ponieważ nie generują tyle odpadków, co jednorazowe produkty. Z drugiej strony oszczędzają twoje pieniądze i wspierają pielęgnację skóry.
Zobaczmy w szczegółach, dlaczego warto samemu zrobić płatki wielokrotnego użytku do demakijażu.
Doskonale usuwają makijaż
Podczas codziennego oczyszczania twarzy mydło nie wystarczy do usunięcia całego makijażu. Dlatego przede wszystkim idealnym rozwiązaniem jest usunięcie nadmiaru kosmetyków za pomocą płatków wielokrotnego użytku.
Doskonale nadają się do usuwania tuszu do rzęs, szminki i innych produktów. Wystarczy je tylko zwilżyć wodą micelarną.
Odkryj również te ciekawe informacje: Czy zmywać makijaż przed snem? Poznaj istotnych 10 powodów
Polecane przez kosmetologów
Kosmetyczne płatki do demakijażu były modne i popularne przez wiele lat. Jednak z biegiem czasu krążki stały się jedną z ulubionych opcji. W rzeczywistości niektórzy kosmetolodzy sugerują ich stosowanie, ponieważ są delikatne, nie podrażniają skóry i przyczyniają się do głębokiego oczyszczenia twarzy.
Są przyjazne dla środowiska
Używanie tradycyjnych wacików oznacza wyrzucanie w ciągu miesiąca około 60 płatków, które przekształcają się w śmieci. Z kolei domowe płatki do demakijażu wielokrotnego użytku przyczyniają się do ochrony środowiska w następujący sposób:
- Ponieważ nadają się do wielokrotnego użytku, wydłużają okres użytkowania, co zmniejsza objętość odpadów.
- Kreatywny pomysł przekształcania starych ubrań lub ręczników w płatki do demakijażu wielokrotnego użytku daje okazję do ponownego wykorzystania i recyklingu materiału, który uważano za odpad. Nowatorski sposób wykonania dysków daje drugą szansę zużytym materiałom.
Przeczytaj również ten przydatny artykuł: Krem do demakijażu – 3 domowe przepisy
Zmniejszają wydatki finansowe
Jeśli wyczyścisz makijaż twarzy jednorazowymi krążkami, prawdopodobnie będziesz używać 2-4 krążków dziennie. Operując liczbami, oznacza to roczny wydatek odpowiadający około 730–1460 płatkom kosmetycznym.
Tymczasem, wykorzystanie w do codziennej pielęgnacji twarzy płatków wielokrotnego użytku do demakijażu daje możliwość używania ich na okrągło, przez miesiące lub lata. W taki sposób unika się ciągłego wydawania pieniędzy.
Płatki do demakijażu wielokrotnego użytku pasują dla każdego rodzaju skóry
Ze względu na swoją miękkość domowe płatki do demakijażu doskonale nadają się do skóry tłustej, mieszanej lub przesuszonej. Podobnie, przydają się do czyszczenia zarówno twarzy, jak i szyi.
Łatwe w praniu
Dyski wielokrotnego użytku pochłaniają makijaż i zanieczyszczenia. Dlatego konieczne jest ich wypranie po użyciu. Jak to zrobić? To bardzo proste! Można je wyprać ręcznie wodą z mydłem lub włożyć do płóciennej torby i wrzucić razem z praniem do pralki.
Jak zrobić w domu płatki do demakijażu wielokrotnego użytku?
Wykonanie płatków wielokrotnego użytku do demakijażu jest dość proste. Potrzebujesz tylko kilku podstawowych materiałów i narzędzi, które zwykle znajdują się w domu.
- Kawałek flaneli i frotte.
- Długopis lub marker z cienką końcówką.
- Nić w wybranym kolorze.
- Szklanka lub jakiś okrągły przedmiot, który jest wystarczająco sztywny, ponieważ będzie działał jak forma nadająca kształt krążkom. Rozmiar dostosuj do Twoich preferencji.
Czy masz już wszystkie potrzebne materiały? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, możemy zacząć. Kroki, które musisz wykonać po kolei, przedstawiamy poniżej:
- Najpierw umieść szkło lub przedmiot, który zdecydowałeś się użyć jako formę, na powierzchni tkaniny.
- Za pomocą długopisu obrysuj kontur koła. Powtórz tę czynność na materiale tyle razy, ile potrzeba (wszystko będzie zależało od tego, ile krążków potrzebujesz w tygodniu, aby usunąć resztki makijażu).
- Następnie wytnij kółka nożyczkami.
- Połącz krążki z tkaniny flanelowej z krążkami z frotte.
- Na koniec zszyj całą krawędź koła, aby je ze sobą połączyć.
- Przechowuj w szklanym pojemniku, aby zachować krążki w czystości i używaj ich, kiedy tylko chcesz.
Płatki do demakijażu wielokrotnego użytku: trwały substytut
Pomimo tego, że każdego dnia wyrzuca się ponad dziewięć milionów jednorazowych ręczników czy płatków kosmetycznych, wymiana jednorazowych krążków na wielorazowe to małe działanie, które może się jednak przełożyć na znaczący wynik.
Ta zmiana może mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne i estetyczne a także sytuację i ekonomiczną każdego człowieka.
Płatki do demakijażu wielokrotnego użytku, choć mają długą żywotność, nie wystarczają jednak na całe życie. Ale zawsze znajdziesz różne rodzaje tkanin, które z czasem przestajesz używać. Wtedy możesz pamiętać o zastosowaniu 3 zasad recyklingu, aby wykonać nowe krążki.
Pamiętaj, że ta trwała alternatywa przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Walters RM, Mao G, Gunn ET, Hornby S. Cleansing formulations that respect skin barrier integrity. Dermatol Res Pract. 2012;2012:495917. doi:10.1155/2012/495917
- Draelos ZD. Facial skin care products and cosmetics. Clin Dermatol. 2014 Nov-Dec;32(6):809-12. doi: 10.1016/j.clindermatol.2014.02.020. Epub 2014 Oct 29. PMID: 25441474.
- Cantarellas, V. Del caldo casero al Tacobell. Aproximación etnoarqueológica a la gestión de desechos domésticos. España: Universitat de les Illes Balears; 2019.
- Chacon, M, Pacheco, A, Cendejas M, Ortega, F. Tendencia del crecimiento en la cultura del reciclaje. Revista de Ciencias Ambientales y Recursos Naturales. 2016; 2 (5): 63-72.
- Lara, J. Reducir, reutilizar, reciclar. Elementos: Ciencia y cultura. 2008. 15 (69), 45-48.