Plastikowe naczynia kontra Twoje zdrowie

Naczynia plastikowe sprawdzają się podczas różnych spotkań i przyjęć, jednakże warto wiedzieć, jaki mają wpływ na zdrowie i środowisko.
Plastikowe naczynia kontra Twoje zdrowie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Plastikowe naczynia nie raz po hucznych imprezach czy koleżeńskich spotkaniach uratowały nas od godzinnego stania przy zlewie z gąbką w ręce. Nawet karmienie dzieci przy ich użyciu stało się łatwiejsze. Kolejny posiłek nie oznacza już następnego rozbitego talerza, a niesforne maluchy mogą ich używać jako perkusji do woli.

Plastikowe naczynia okazały się prawdziwym cudem gospodarczym. Od momentu ich wprowadzenia pojawiło się jednak pytanie, czy plastikowe naczynia mogą być niebezpieczne i mieć negatywny wpływ na zdrowie?

Obecnie mamy do wyboru również te bardziej wytrzymałe i nadające się do wielokrotnego użytku. Można podgrzewać je w kuchence mikrofalowej, a także myć w zmywarce. Ale jaki wpływ mają na zdrowie?

Odpowiedz postanowili znaleźć między innymi naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kaosiung na Tajwanie. Poddali badaniom jednorazowe naczynia i te wykonane z melaminy.

Wyniki pokazały, że częste serwowanie gorących potraw na plastikowych naczyniach może powodować kamicę nerkową.

Czy plastikowe naczynia są dla nas szkodliwe?

plastikowe butelki

Zespół badaczy, z lekarzem Chia – Fang Wu na czele, podjęli się przeprowadzenia badań na grupie 12 osób. Osoby te podzielono na dwie grupy po 6 osób. Eksperyment polegał na podaniu pierwszej grupie ludzi gorącego makaronu w sosie w plastikowym naczyniu, a drugiej grupie w naczyniu z porcelany.

Po upływie 12 godzin uczestnicy obydwu grup oddali mocz. Okazało się, że poziom melaminy w moczu osób jedzących z talerzy plastikowych był znacznie podwyższony, natomiast u osób z drugiej grupy poziom był bardzo niski.

plastikowe naczynia

Polecamy przeczytać również: Woda z plastikowych butelek, czy nam szkodzi?

Wszystkiemu winna temperatura?

Specjaliści ustalili, że osoby regularnie spożywające gorące potrawy z plastikowych naczyń są bardziej narażone na wystąpienie kamicy nerkowej. Używanie pojemników wykonanych z niskiej jakości plastiku z dodatkiem melaminy również może być szkodliwe. Pojemniki takie szkodzą zarówno osobom zdrowym, jak i tym, które już chorują na kamice nerkową.

Według artykułu opublikowanego przez dziennik JAMA Internal Medicine przybory wykonane z niskiej jakości tworzyw emitują ogromne ilości niebezpiecznej substancji. Tyczy się to przede wszystkim naczyń zaprojektowanych do użytku kuchennego.

Na uwalnianie melaniny do jedzenia mają wpływ nie tylko wysoka temperatura, lecz także pokarmy o podwyższonej kwasowości. W związku z tym, że istnieje wiele firm zajmujących się produkcją wyżej wymienionych naczyń, ich jakość nie jest jednakowa.

Nie ustalono jeszcze dokładnie czy problem z podawaniem na nich kwaśnej żywności dotyczy wszystkich naczyń w jednakowym stopniu, czy tylko tych wykonanych z materiałów o niższej jakości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wu, C. F., Hsieh, T. J., Chen, B. H., Liu, C. C., & Wu, M. T. (2013). A crossover study of noodle soup consumption in melamine bowls and total melamine excretion in urine. JAMA Internal Medicine. https://doi.org/10.1001/jamainternmed.2013.1569
  • Liu CC, Wu CF, Chen BH,  et al.  Low exposure to melamine increases the risk of urolithiasis in adults.  Kidney Int. 2011;80(7):746-752
  • Chien CY, Wu CF, Liu CC,  et al.  High melamine migration in daily-use melamine-made tableware.  J Hazard Mater. 2011;188(1-3):350-356

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.