Płaski brzuch w dwa tygodnie - to możliwe!

W trosce o płaski brzuch kluczową rolę odgrywa szybka i sprawna przemiana materia. Dlatego też specjaliści zalecają spożywanie około 5 posiłków dziennie. Dodatkowo należy zadbać o regularną dawkę ćwiczeń aerobowych.
Płaski brzuch w dwa tygodnie - to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2019

Pamiętaj, że magiczne środki, dzięki którym szybko można schudnąć i osiągnąć idealnie płaski brzuch, nie istnieją! Jeśli chcesz, by twoja sylwetka prezentowała się nienagannie i zawsze była szczupła, powinnaś trwale zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe i zadbać o regularną aktywność fizyczną.

Bez motywacji, samozaparcia i silnej woli nigdy nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów i Twój płaski brzuch nigdy nie stanie się idealnie taki, jak oczekujesz. Odchudzanie tej części ciała jest procesem długim, który wymaga sporo pracy i konsekwencji w działaniu.

Pamiętaj jednak, że zdrowa i zbilansowana dieta to nie wszystko. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, które pobudzają pracę układu sercowo-naczyniowego i pozwalają na szybsze i efektywniejsze spalanie zbędnego tłuszczyku.

Płaski brzuch – czyli zalecenia dietetyków

Zadbaj o to, by Twoja codzienna dieta była zdrowa i zrównoważona. Pamiętaj również o tym, by jeść mało, ale często. Specjaliści do spraw zdrowego żywienia i dietetycy zalecają spożywanie nawet sześciu niewielkich posiłków dziennie.

Umięśniony brzuch

Dzięki takiej praktyce nasz metabolizm przez cały dzień pracuje na pełnych obrotach, a my jednocześnie zwalczamy zachcianki na słodycze i słone przekąski.

  • Koniecznie włącz do swojej diety świeże owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Dzięki odpowiedniej dawce błonnika pokarmowego naturalnie wspomożesz procesy trawienne oraz ułatwisz niestrawionym resztkom przesuwanie się przez jelita aż do okrężnicy.
  • Ogranicz spożycie węglowodanów, a jeśli nie możesz się bez nich obejść, staraj się jeść je na obiad, tak by twój organizm miał czas na pełne wykorzystanie dostarczonej mu energii. W przeciwnym razie pójdzie ona w brzuch i biodra w postaci wałeczków tłuszczu.
  • Wybieraj wyłącznie chude mięso. Doskonale wpływa ono na kondycję mięśni oraz wspomaga spalanie tłuszczów. Co więcej, jest produktem niezwykle sycącym, dzięki czemu zapobiega niekontrolowanym atakom głodu i chęci sięgania po słodycze.
  • Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie (osiem szklanek). Niegazowana, czysta woda wspomaga proces naturalnego oczyszczania się organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji, które każdego dnia wnikają wraz z wdychanym powietrzem do komórek i tkanek naszego organizmu. Ponadto pomaga zwalczyć nadmierną retencję płynów i osiągnąć płaski brzuch.
  • Unikaj spożywania alkoholu – jest on źródłem wyłącznie pustych kalorii. Podobnie jak słodkie napoje gazowane. Zawierają mnóstwo niezdrowego cukru oraz są źródłem wielu rozmaitych chorób.
  • Unikaj spożywania soli. Stosuj dietę ubogą w sód.

Jak osiągnąć płaski brzuch? – Kilka porad

  • Zwiększ spożycie błonnika pokarmowego. Czynnik ten jest niezwykle istotny, ponieważ niewystarczająca ilość błonnika w codziennej diecie prowadzi do występowania wzdęć, a co za tym idzie kilku dodatkowych kilogramów. Świeże owoce i warzywa skutecznie pomogą zmniejszyć odwód talii.
    Talia osy
  • Ogranicz spożycie węglowodanów i cukrów. Pożegnaj się raz na zawsze ze słodkimi napojami (typu cola oraz wszelkiego rodzaju sokami z kartonu). Zapomnij też o ciastach, ciasteczkach, batonikach czy lodach. To właśnie od nich rośnie nam brzuch.
  • Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zrezygnuj ze smażonych potraw i gotowego, przetworzonego jedzenia. To właśnie one są zwykle przyczyną niekontrolowanego przybierania na wadze. Zamień je na cenne tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Ćwiczenia na płaski brzuch – jakie wybrać?

Wykonuj naprzemiennie ćwiczenie o wysokiej intensywności i aerobowe przynajmniej trzy razy w tygodniu. Dzięki temu zoptymalizujesz proces spalania tłuszczu,

Wykonuj naprzemiennie przez kilka minut ćwiczenia aktywujące pracę układu sercowo-naczyniowego o niskiej intensywności. A także kilka minut ćwiczeń aerobowych o wysokiej intensywności. Realizuj 30-minutowe sesje.

Ćwiczenia na płaski brzuch
  • Trzy razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia siłowe, aby skutecznie wspomóc długotrwałe spalanie tłuszczu. Jednocześnie zadbasz o prawidłową masę mięśni oraz utrzymasz przemianę materii na pełnych obrotach nawet po zakończeniu treningu.
  • Włącz do swojej rutyny tradycyjne ćwiczenia na mięśnie brzucha. Regularnie wykonuj przysiady, brzuszki, brzuszki skośne, skręty tułowia, plank i wszystkie inne ćwiczenia, które aktywują pracę mięśni brzucha.

Zadbaj o prawidłową postawę ciała – pod żadnym pozorem nie garb się! Ponadto staraj się ograniczyć stres w swoim życiu. Stosuj w tym celu rozmaite techniki relaksacyjne, które pozwolą twojemu organizmowi obronić się przed niszczycielskim działaniem kortyzolu (hormonu stresu), który jest jedną z przyczyn odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

Wszystkie ćwiczenia wykonuj regularnie. Słomiany zapał jest Twoim największym wrogiem w walce o płaski brzuch. Nie przygnębiaj się, jeśli oczekiwane rezultaty nie pojawią się po dwóch tygodniach ćwiczeń i diety. Zwykle proces odchudzania jest długi i wymaga wiele cierpliwości.

Pamiętaj jednak, że jeśli podejdziesz do walki o płaski brzuch z wielką motywacją i będziesz na co dzień stosowała się do zaleceń zdrowego i aktywnego trybu życia, prędzej czy później osiągniesz swój cel. Najważniejsze to nie poddawać się i konsekwentnie realizować swoje zamierzenia. Twój brzuch już wkrótce może być taki, o jakim od dawna marzyłaś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elżbieta, S., Katarzyna, Z., & Golec, J. (2016). Trening mięśni głębokich a kontrola posturalna osób z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego. Ostry Dyżur.
  • Mok, N. W., Yeung, E. W., Cho, J. C., Hui, S. C., Liu, K. C., & Pang, C. H. (2015). Core muscle activity during suspension exercises. Journal of Science and Medicine in Sport. https://doi.org/10.1016/j.jsams.2014.01.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.