Plamy od słońca - 8 wskazówek, jak ich uniknąć

Pojawienie się plam słonecznych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak wiele osób uważa je za nieestetyczne i woli ich unikać. Poznaj najlepsze wskazówki, jak to zrobić.
Plamy od słońca - 8 wskazówek, jak ich uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Aby na skórze nie pojawiły się plamy od słońca, ważne jest stosowanie podstawowej pielęgnacji w regularnych codziennych zabiegach. Chociaż plamy słoneczne są nieszkodliwe i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, prawie wszyscy wolą ich unikać, ponieważ uważają je za nieestetyczne. Jak zatem zminimalizować ryzyko ich pojawienia się?

Obecnie istnieje wiele produktów, które pomagają zmniejszyć wpływ promieni UV na skórę. Istotne jest jednak uzupełnienie ich innymi prostymi metodami ochrony miejsc szczególnie narażonych na działanie słońca. W tym artykule chcemy szczegółowo opisać 8 zaleceń, dzięki którym plamy od słońca przestaną być Twoim problemem.

Czym są plamy od słońca?

Plamy słoneczne są również znane, jako plamy wątrobowe, chociaż nie mają nic wspólnego z wątrobą. Są to płaskie, brązowe plamy, które zwykle rozwijają się na tych obszarach skóry, które są stale wystawione na działanie słońca. Promieniowanie UV powoduje namnażanie się melanocytów, które z kolei wpływają na pojawianie się tych zmian.

Ich wielkość i kształt mogą być różne, ale na ogół zauważa się je w takich miejscach, jak twarz, dekolt, ramiona i grzbiet dłoni. Chociaż czasami mogą przypominać swoim wyglądem zmiany rakowate, są w rzeczywistości całkowicie nieszkodliwe i nie wymagają specjalnego leczenia. Konieczność ich uniknięcia i zminimalizowania wynika tylko ze względów estetycznych.

Wskazówki, jak unikać plam słonecznych

Ze względu na oddziaływanie słońca na skórę, coraz więcej zabiegów i produktów kosmetycznych ma na celu zminimalizowanie agresywnego działania promieni UV. Jeśli jednak celem jest uniknięcie plam powstających od słońca, konieczne jest wdrożenie dodatkowych strategii.

1. Używaj ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok

Przede wszystkim powinniśmy nakładać krem przeciwsłoneczny nie tylko w sezonie letnim. Tego produktu powinno się używać przez cały rok, ponieważ<strong”>nawet w pochmurne dni istnieje ryzyko ponoszenia negatywnych skutków promieniowania słonecznego.

Filtr słoneczny pomaga uniknąć plam od słońca
Ochrona przed promieniowaniem słonecznym powinna być nakładana na skórę przez cały rok, aby zapobiec powstawaniu plam do słońca.

Jeśli chcesz uniknąć plam skórnych i zmniejszyć ryzyko czerniaka, zastosuj filtr przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony większym niż 50. Jeśli dzień jest bardzo słoneczny, powtarzaj aplikację co dwie godziny.

2. Unikaj słońca o określonych porach, a zminimalizujesz plamy

Opalanie się przez kilka minut może być zdrowe, ponieważ przyczynia się do optymalnej syntezy witaminy D. Jednak najlepiej jest unikać wystawiania się na słońce w najgorętszych godzinach dnia (od 10 rano do 15 po południu). Właśnie w tym przedziale promienie działają bardziej intensywnie i mogą powodować większe szkody.

Jeśli jednak nie możesz uniknąć przebywania na słońcu w tych godzinach, koniecznie zastosuj dobry krem z filtrem przeciw promieniom UV. Załóż również odzież ochronną, która zakryje szczególnie narażone partie ciała, takie jak ramiona i nogi. Podobnie, spróbuj zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu o innej porze.

3. Kapelusz i okulary przeciwsłoneczne – środki zapobiegawcze na plamy od słońca

Oprócz noszenia odzieży, która zapewnia ochronę skóry, zaleca się również używanie akcesoriów, takich jak kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Dodatki te zapobiegają bezpośredniemu oddziaływaniu promieni UV na głowę, co pomaga uniknąć plam słonecznych na twarzy.

W rzeczywistości okulary z filtrem przeciwsłonecznym są niezbędne przede wszystkim do ochrony oczu przed promieniowaniem. Ponadto chronią też przed przedwczesnym starzeniem się delikatnej skóry wokół konturów oczu. Upewnij się jednak, że kupujesz je w zaufanym miejscu, ponieważ nie wszystkie okulary rzeczywiście posiadają filtr.

4. Uważaj na perfumowane produkty: mogą powodować plamy od słońca

Jednym z zaleceń, które wielu ludzi ignoruje, jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu plam od słońca, jest unikanie używania perfumowanych produktów. Zarówno kremy, perfumy, jak i wody kolońskie mają składniki, które mogą wpływać na wychodzenie plam na skórze, jeśli się je stosuje bezpośrednio przed ekspozycją na słońce.

Perfumy powodują plamy od słońca
Zwróć uwagę na produkty kosmetyczne i leki, które mogą wywoływać plamy skórne przy wystawieniu na światło słoneczne.

Związane to jest z reakcją fototoksyczności wyzwalającej nadmiar melaniny i pigmentacji, które się kumulują w postaci plam na skórze. Tak więc, jeśli zamierzasz wkrótce wystawić się na słońce, unikaj stosowania jakiegokolwiek produktu o tych cechach. Zamiast tego użyj kremu do opalania z dobrym filtrem przeciwsłonecznym.

5. Wybieraj makijaż z filtrem przeciwsłonecznym

Potrzeba ochrony skóry przed agresywnym działaniem słońca zmusiła wiele firm do opracowania produktów z filtrem przeciwsłonecznym. Dlatego obecnie istnieje wiele kosmetyków i podkładów do makijażu w wersji z filtrem przeciwsłonecznym. Z drugiej strony można również kupić kremy z filtrem przeciwsłonecznym w różnych kolorach.

Ten ostatni produkt stał się bardzo modny, ponieważ ma kolorowe pigmenty, które nie tylko nadają skórze bardziej jednolity kolor. Spełniają też dodatkową funkcję ochrony skóry przed wpływem słońca. Czy rzeczywiście chcesz uniknąć plam od słońca? Nie wahaj się wypróbować tych produktów, są dostępne dla wszystkich rodzajów skóry.

6. Zwiększ spożycie witaminy C

Aby uniknąć plam na skórze, nie możemy ignorować tego, jaki wpływ ma na to nasz sposób odżywiania. Dobrze skomponowana dieta znajduje również odzwierciedlenie w zdrowym wyglądzie skóry.

W tym konkretnym przypadku zalecamy spożywanie witaminy C, ponieważ działa ona jako przeciwutleniacz. Pełni ona funkcję ochronną przeciwko uszkodzeniom spowodowanym ciągłym narażaniem skóry na słońce.

W rzeczywistości produkty, takie jak owoce cytrusowe i jagody przyczyniają się również do optymalnej produkcji kolagenu. W ten sposób wspomagają proces regeneracji komórek uszkodzonych przez promieniowanie UV. Spożywaj je więc często, w stanie naturalnym lub w sałatkach, koktajlach i sokach.

7. Stosuj maski nawilżające na plamy powstałe od słońca

Aby korzystać z zalet maseczek nawilżających, nie trzeba czekać, aż plamy rozwiną się na skórze. Jeśli chcesz uniknąć tych niedoskonałości, zdecyduj się na stosowanie tego typu zabiegów regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. Jak to zrobić?

Zielona maseczka
Dzięki maskom możesz przywrócić skórze optymalne nawilżenie, a także dostarczyć przeciwutleniacze zapobiegające plamom słonecznym.

Chociaż w sklepach kosmetycznych można znaleźć różne gotowe produkty, warto również korzystać z maseczek pochodzenia naturalnego, samodzielnie przygotowanych w domu. Dobrym sposobem na ich przygotowanie jest połączenie składników, takich jak dojrzałe awokado, miód i olej kokosowy.

Rozprowadź mieszaninę na obszarach skóry często wystawianych na słońce, pozwól jej działać przez 20 minut a następnie spłucz.

8. Zwiększ spożycie wody, aby uniknąć plam słonecznych

Sama woda nie ma dużego wpływu na pojawiające się plamy od słońca, jednak jeśli uwzględnimy ją w naszej codziennej diecie, może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry. Wypijanie dwóch litrów wody dziennie sprzyja procesowi regeneracji komórek i zmniejsza ryzyko wysuszenia, plam i przedwczesnego starzenia się.

Podsumowując…

Możesz wprowadzić w życie proste nawyki, które pomogą Ci uniknąć pojawienia się plam słonecznych. Najważniejszą rzeczą jest zachowanie regularności w stosowaniu tych zabiegów, ponieważ promieniowanie słoneczne wpływa na skórę w dowolnej porze roku. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • D’Orazio, J., Jarrett, S., Amaro-Ortiz, A., & Scott, T. (2013). UV radiation and the skin. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms140612222
  • Matsumura, Y., & Ananthaswamy, H. N. (2004). Toxic effects of ultraviolet radiation on the skin. Toxicology and Applied Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.taap.2003.08.019
  • Jablonski, N. G., & Chaplin, G. (2010). Human skin pigmentation as an adaptation to UV radiation. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.0914628107
  • Antoniou, C., Kosmadaki, M. G., Stratigos, A. J., & Katsambas, A. D. (2008). Sunscreens – What’s important to know. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. https://doi.org/10.1111/j.1468-3083.2007.02580.x
  • Gallagher R. P. (2005). Sunscreens in melanoma and skin cancer prevention. CMAJ : Canadian Medical Association journal = journal de l’Association medicale canadienne173(3), 244-5.
  • Heerfordt, I. M., Torsnes, L. R., Philipsen, P. A., & Wulf, H. C. (2018). Sunscreen use optimized by two consecutive applications. PloS one13(3), e0193916. doi:10.1371/journal.pone.0193916
  • Steinemann, A. (2016). Fragranced consumer products: exposures and effects from emissions. Air Quality, Atmosphere and Health. https://doi.org/10.1007/s11869-016-0442-z
  • Pullar, J. M., Carr, A. C., & Vissers, M. C. M. (2017). The roles of vitamin C in skin health. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu9080866
  • Al-Niaimi, F., & Zhen Chiang, N. Y. (2017). Topical Vitamin C and the skin: Mechanisms of action and Clinical applications. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology.
  • Williams, S., Krueger, N., Davids, M., Kraus, D., & Kerscher, M. (2007). Effect of fluid intake on skin physiology: Distinct differences between drinking mineral water and tap water. International Journal of Cosmetic Science. https://doi.org/10.1111/j.1467-2494.2007.00366.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.