Plamy na twarzy: przyczyny, rodzaje i zabiegi

Niezależnie, jakiego rodzaju mamy plamy na twarzy, najlepiej skontaktować się z dermatologiem w celu uzyskania właściwej diagnozy.
Plamy na twarzy: przyczyny, rodzaje i zabiegi

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2021

Nie wszystkie plamy na twarzy mają tę samą przyczynę lub te same cechy. Jednak do każdej z nich można przypasować specyficzne leczenie. Chcesz dowiedzieć się więcej o plamach skórnych?

Istnieją różne rodzaje plam na twarzy, które z czasem stają się jeszcze bardziej widoczne. Zachodzą między nimi pewne różnice, zarówno pod względem koloru, jak i rozmiaru czy grubości. Podobnie na ich obecność wpływają odmienne czynniki.

Ogólnie rzecz biorąc, plamy mogą być spowodowane stosowaniem leków, zmianami hormonalnymi, nadmierną ekspozycją na światło słoneczne, a także innymi czynnikami, które wpływają na melanocyty. Te ostatnie są bowiem odpowiedzialne za powodowanie plam na twarzy i ciele. Jakie są przyczyny, rodzaje i możliwe sposoby leczenia? Przeczytaj!

Najczęściej występujące plamy na twarzy

Nie wszystkie plamy twarzy są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce czy podeszłego wieku. Niektóre z nich mogą być bowiem przejawami chorób, które wymagają odpowiedniego leczenia. Oto niektóre z nich.

Rogowacenie słoneczne

Zrogowacenie skóry

Rogowacenie słoneczne, zwane również keratozą, to objaw przednowotworowy, który charakteryzuje stały i powolny rozwój. Występuje na obszarach skóry, które zostały narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Zaczyna być widoczne po raz pierwszy po 40. roku życia, na uszach, skórze głowy i twarzy. Ma postać łuskowatych płytek, szorstkich w dotyku, grubych, w kolorach czerwonym, brązowym lub różowym. Często bywają mylone w diagnozie z typowymi brodawkami, co opóźnia rozpoznanie rzeczywistego problemu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Rogowacenie ciemne – przyczyny

Plama soczewicowata

Actinic lentigo, znane również jako plama soczewicowata lub starcza, jest łagodnym przejawem, który również pojawia się na obszarach skóry narażonych na słońce. Ma formę brązowawych przebarwień.

Występuje na twarzy, przedramionach, grzbiecie dłoni i w górnej części tułowia. W publikacji „American Family Physician” stwierdzono, że często mylony bywa z piegami, czerniakiem czy rogowaceniem łojotokowym.

Nie jest to uraz wymagający leczenia. Prosty wygląd wskazuje na fotouszkodzenie i ogólnie stanowić może dyskomfort z estetycznego punktu widzenia.

Pitiriasis alba (łupież biały)

Plamy na twarzy u dziecka

Pitiriasis alba to jednen z tych wariantów plam na twarzy, które mają przewlekły przebieg. To bezobjawowe zapalenie skóry występujące głównie u dzieci. Plamy pojawiają się z lekkim łuszczeniem i charakteryzują się hipochromią (czyli niedobarwliwością).

Najczęstszą lokalizacją jest twarz, zwłaszcza usta i policzki. Występuje zwykle w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych i na zewnętrznej powierzchni przedramion. Nie ma sposobów prawidłowego leczenia. Po kilku miesiącach zmiany ustępują samoistnie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Łupież – 10 skutecznych naturalnych środków, które mu zapobiegają

Ephelides (piegi)

Ephelides, znane również jako piegi, to małe brązowawe plamki. Znajdują się one w obszarach ciała najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych. Ponadto często współwystępują z jasną skórą, włosami blond lub rudymi.

Pojawiają się one jako reakcja ochronna przeciwko promieniom ultrafioletowym. Właśnie z tego powodu w sezonie letnim są pojawiają się intensywniej. Aby im zapobiec, zaleca się stosowanie filtrów ochrony przeciwsłonecznej, niezależnie od pory roku.

Bielactwo

Bielactwo

Bielactwo jest chorobą zwyrodnieniową, która powoduje całkowite zniknięcie normalnej pigmentacji powierzchni skóry. Wyraźnie zaznaczone białawe plamy pojawiają się w okolicach ust, wokół oczu, a także na dłoniach i nogach.

Ponieważ leczenie przyczynowe nie jest jeszcze dostępne, metody leczenia opierają się na zatrzymaniu progresji i osiągnięciu repigmentacji w celu przeciwdziałania niedoborom morfologicznym i funkcjonalnym w odbarwionych obszarach skóry.

Jak opisano w artykule „American Journal of Clinical Dermatology”, najbardziej odpowiednie metody leczenia to wąskopasmowa terapia ultrafioletem (UV), połączenie kremu kortykosteroidowego oraz terapii UVA, a także przeszczep autologicznych komórek pigmentowych.

Melasma

Melasma to jedno z najczęściej występujących przebarwień na twarzy. Występuje zwykle u kobiet od 25. roku życia, w miejscach narażonych na działanie słońca, zwłaszcza na twarzy.

Tego typu zmiany skórne jeszcze mocniej manifestują się przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, w okresie menopauzy lub w okresie ciąży. Istnieją jednak różne zabiegi na tę przypadłość – od kremów depigmentacyjnych po zabiegi z użyciem różnych typów lasera.

Pieprzyki

Pieprzyki na plecach

Pieprzyki lub znamiona to płaskie lub wypukłe formacje zawierające melaninę. Kolory są różne – zmieniają się w zależności od ilości zawartego w znamieniu pigmentu, o obejmują gamę od czarnego do jasnobrązowego. Zwykle pojawiają się z czasem, chociaż mogą być również wrodzone.

Idealnie byłoby, gdybyśmy corocznie odbywali kontrolę u specjalisty ds. skóry, ponieważ niektóre plamy mogą przekształcić się w inne rodzaje patologii.

Plamy na twarzy: znaczenie konsultacji lekarskiej

Niezależnie, jakiego rodzaju mamy plamy na twarzy, najlepiej skontaktować się z dermatologiem w celu uzyskania właściwej diagnozy. Specjalista po ustaleniu przyczyny zmiany skórnej zdecyduje o wszczęciu leczenia.

Podstawy, o jakich możemy pamiętać sami, to nawilżenie skóry, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych każdego dnia oraz inne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą utrzymać skórę w dobrej kondycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goldenberg G, Perl M. Actinic keratosis: update on field therapy. J Clin Aesthet Dermatol. 2014;7(10):28-31.
  • Beacham BE. Solar-induced epidermal tumors in the elderly. Am Fam Physician. 1990;42(1):153-160.
  • Lin RL, Janniger CK. Pityriasis alba. Cutis. 2005;76(1):21-24.
  • Njoo MD, Westerhof W. Vitiligo. Pathogenesis and treatment. Am J Clin Dermatol. 2001;2(3):167-181. doi:10.2165/00128071-200102030-00006
  • https://www.aad.org/public/diseases/a-z/melasma-symptoms
  • Praetorius C, Sturm RA, Steingrimsson E. Sun-induced freckling: ephelides and solar lentigines. Pigment Cell Melanoma Res. 2014;27(3):339-350. doi:10.1111/pcmr.12232

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.