Pióra do insuliny: ich cechy i działanie

Obecnie wstrzykiwacze do insuliny są jedną z najszybszych, najprostszych i najdokładniejszych metod podawania insuliny pacjentom z cukrzycą.
Pióra do insuliny: ich cechy i działanie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Pióra do insuliny są najbardziej rozpowszechnioną metodą podawania insuliny pacjentom z cukrzycą. Jest to wygodny i precyzyjny mechanizm.

W tym artykule wyjaśniamy czym się charakteryzują i jak dokładnie działają pióra do insuliny.

Co to jest insulina?

Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, którego funkcją jest regulacja ilości glukozy we krwi. Wydzielanie tego hormonu ulega zakłóceniu w cukrzycy lub całkowitemu zatrzymaniu. W rzeczywistości cukrzyca może wynikać z dwóch różnych przyczyn:

Chora trzustka
  • Kiedy Twoje ciało nie wytwarza insuliny: wtedy masz cukrzycę typu 1.
  • Gdy Twoje ciało nie wykorzystuje prawidłowo wytwarzanej insuliny: wtedy masz cukrzycę typu 2.

Podawanie sztucznej insuliny to podstawowy sposób leczenia cukrzycy typu 1. Aby wyjaśnić, jak działa ona w naszym ciele, możemy wyróżnić trzy aspekty, które ją charakteryzują:

  • Czas rozpoczęcia: to czas, który upływa, zanim insulina dotrze do krwi i zacznie obniżać poziom glukozy.
  • Szczyt maksymalnego działania: nazywa się to punktem, w którym insulina ma maksymalną moc w odniesieniu do obniżenia poziomu glukozy we krwi.
  • Czas trwania efektu: jest to czas, w którym insulina nadal obniża poziom glukozy.

Rodzaje insuliny

Rodzaje insuliny są klasyfikowane według czasu trwania jej efektu i według czasu potrzebnego do jego osiągnięcia. W zależności od tych dwóch czynników wyróżniamy:

  • Szybkie działanie: osiąga efekt już po 15 minutach od wstrzyknięcia. Osiąga maksymalne efekt w tym czasie i działa przez dwie lub cztery godziny.
  • Insulina krótko działająca: ten rodzaj insuliny dociera do krwioobiegu 30 minut po wstrzyknięciu. Swój maksymalny efekt osiąga się po dwóch lub trzech godzinach i potem działa jeszcze przez trzy do sześciu godzin.
  • Działanie średnie: dociera do krwi po dwóch do czterech godzin po wstrzyknięciu. Natomiast jej maksymalny efekt wynosi od czterech do dwunastu godzin po wstrzyknięciu. Insulina o średnim działaniu jest skuteczna przez około dwanaście do osiemnastu godzin.
  • Insulina długo działająca: zwykle dociera do krwi kilka godzin po wstrzyknięciu i utrzymuje niski poziom glukozy przez 24 godziny.

Pióra do insuliny i ich rodzaje

Istnieją dwa rodzaje wstrzykiwaczy do insuliny:

  • Pióra jednorazowe do insuliny: używane tylko raz, a gdy insulina we wkładzie się kończy, pióro się wyrzuca.
  • Pióra do insuliny wielokrotnego użytku: mają urządzenie, które umożliwia wymianę wkładu po wyczerpaniu się insuliny.
    Obsługa pióra do insuliny

Ilość wstrzykniętej insuliny można regulować za pomocą pokrętła, aby dostosować dawkę w zależności od potrzeb. Ze względów bezpieczeństwa igły należy wymieniać przy każdym samodzielnym wstrzyknięciu.

Pióra do insuliny – zalety i wady

Jeśli chodzi o zalety piór do insuliny, ich wstrzykiwanie jest szybsze i łatwiejsze, ponieważ dawka jest już przygotowana. Ponadto dzięki systemowi dawkowania można dokładniej wstrzykiwać insulinę. Mają również tę zaletę, że mają formę, która ułatwia transport i użytkowanie.

Jednak pióra do insuliny mają również wady, takie jak niemożność mieszania różnych rodzajów insuliny. Mają też tę wadę, że muszą zostać oczyszczone i przetestowane przed każdym nakłuciem. W ten sposób marnujesz insulinę przed wykonaniem każdego zastrzyku.

Jak działają pióra do insuliny?

Wstrzykiwacze do insuliny, zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku, zawierają igłę, za pomocą której wstrzykujesz hormon. Igły te, w przypadku piór wielokrotnego ładowania, należy wymieniać po każdym użyciu.

Obsługa krok po kroku

Przed wykonaniem zastrzyku należy umyć ręce i wyregulować pokrętło do ilości niezbędnych jednostek insuliny. Następnie trzymaj pióro skierowane igłą do góry i naciskaj, aż zobaczysz kroplę. Ta kropla będzie dowodem, że działa poprawnie.

Oczyść skórę w miejscu, w którym zamierzasz wykonać nakłucie i wyreguluj pokrętło, aż osiągniesz wymaganą dawkę. Następnie ściśnij skórę w miejscu, w którym zamierzasz się wstrzyknąć, i wkłuj igłę bezpośrednim i szybkim ruchem. Następnie naciśnij pióro dużym palcem, aby podać dawkę a potem wyrzuć igłę.

Może Cię również zainteresować: Cukrzyca – nie ignoruj tych 10 początkowych objawów

Jak przechowywać pióra do insuliny

W celu prawidłowej konserwacji wstrzykiwaczy insulinowych należy wziąć pod uwagę temperaturę i czas ważności. Wskazane jest przechowywanie ich w lodówce w temperaturze od 4 do 8 stopni. Ponadto insuliny nie należy narażać na intensywne światło i źródła ciepła.

Nie jest zalecane, aby przechowywać ją w temperaturze poniżej 2 stopni, ponieważ w takich warunkach straciłaby swoją skuteczność. Jednak nawet jeśli będzie przechowywana w lodówce, będzie w dobrym stanie tylko przez okres wskazany jako data ważności pojemnika.

Wniosek

Pióra do insuliny są najdokładniejszą, najszybszą i najłatwiejszą metodą podawania insuliny pacjentom z cukrzycą. Pamiętaj, że otwarte wstrzykiwacze do insuliny można zużyć najpóźniej w ciągu 30 dni od pierwszego użycia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cohen, M. R. (2015). PLUMAS DE INSULINA ¡No las reutilicen! Nursing (Ed. Española). https://doi.org/10.1016/j.nursi.2015.06.007

  • Sacylite. (2005). Insulinas : clasificación y usos. Informacion Terapeutica.

  • Pereira, L. O., Francischi, R. P. de, & Lancha Jr., A. H. (2005). Obesidade: hábitos nutricionais, sedentarismo e resistência à insulina. Arquivos Brasileiros de Endocrinologia & Metabologia. https://doi.org/10.1590/s0004-27302003000200003


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.