Perlak: czym jest, jego objawy, przyczyny i leczenie

Perlak to choroba, która atakuje ucho. Nie występuje powszechnie wśród ogółu społeczeństwa, ale jego leczenie może być skomplikowane, a objawy poważne, jeśli nie zadziałasz szybko.
Perlak: czym jest, jego objawy, przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2022

Perlak to rodzaj guza, w którym część błony śluzowej ucha środkowego ulega rozrostowi. Ta część staje się następnie tkanką nabłonkową i wytwarza martwe komórki, które łatwo ulegają infekcji. Innymi słowy, jest to struktura w kształcie cysty, która powstaje w wyniku rozrostu nabłonka płaskiego, w którym powinna znajdować się błona śluzowa. Jest to łagodne zaburzenie.

Według badań klinicznych choroba ta, ze względu na swój ekspansywny charakter, powoduje nieodwracalną utratę słuchu, uszkodzenie kości i inne poważne powikłania. W związku z tym, pomimo tego, że perlak to rzadkie schorzenie, niezbędne jest szybkie i skuteczne wykrywanie jego objawów. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Perlak – występowanie choroby

Istnieje wiele zaburzeń, które mogą powodować ból ucha. Mając to na uwadze, ważne jest, aby wiedzieć, które grupy demograficzne są najbardziej zagrożone tą chorobą. Perlak okazuje się być jeszcze jednym źródłem takich objawów, ale nie jedynym.

Badanie opublikowane w Journal of Otolaryngology and Head and Neck Surgery pokazuje szereg danych dotyczących występowania choroby na świecie. Wygląda to następująco:

  • Ogólnie rzecz biorąc, perlak jest rzadkim schorzeniem. Dotyczy osób w wieku od 3 do 70 lat, przy czym przeciętny pacjent ma 41 lat.
  • Liczba osób cierpiących na tę chorobę w danej populacji wynosi 3 przypadki na każde 100 000 dzieci i 9 na każde 100 000 dorosłych.
  • Chociaż nie występuje często, w 10-20% przypadków odnotowuje się nawroty choroby

Jak widać, mówimy o stanie rzadko występującym, ale trudnym do zwalczenia. Aby go skutecznie leczyć, niezbędna jest wczesna diagnoza. Im więcej czasu mija, tym większe rozmiary osiąga masa torbielowata. To z kolei zagraża zdolności słyszenia i samopoczuciu pacjenta.

Ból spowodowany perlakiem.
Perlak to zaburzenie słuchu, które w szczególności objawia się w zewnętrznym przewodzie ucha

Aby dowiedzieć się więcej: Stymulacja nerwu błędnego w uchu

Co to jest perlak i z jakich przyczyn powstaje?

Jak wspomnieliśmy powyżej, choroba polega na tworzeniu zmiany nienowotworowej, spowodowanej obecnością zrogowaciałego nabłonka płaskiego w nieprawidłowym regionie. Można to znaleźć w zachyłku nadbębenkowym, wyrostkach sutkowatych i jamie ucha środkowego. Według cytowanych powyżej źródeł istnieją trzy znane typy perlaków.

  • Perlak wrodzony: w zdrowej błonie bębenkowej znajdują się embrionalne resztki skóry
  • Pierwotny nabyty: powstaje w wyniku retrakcji kieszonek błony bębenkowej, które według badań są charakterystycznymi zagłębieniami w niektórych częściach błony bębenkowej, jak w małych łatach.
  • Nabyty wtórny: pochodzi z perforacji błony bębenkowej w wyniku procesu zakaźnego, zwykle w okresie niemowlęcym. Ta zmiana nie goi się odpowiednio i jako taka powoduje objaw w kształcie torbieli.

Nabyte typy są uważane za różne rodzaje przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Typ pierwotny nabyty jest bardziej powszechny w populacji ogólnej. Konieczne jest również wyjaśnienie, że rodzaj perlaka zależy od obszaru dotkniętego chorobą, tzn. od miejsca w przewodzie słuchowym, które zajmuje.

Objawy

Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych wyjaśnia, że objawy perlaka mogą być zróżnicowane. Najczęstsze z nich to:

  • Zawroty głowy
  • Wydzielina wypełniona ropą, która może stać się przewlekła z powodu procesów zakaźnych zachodzących w uchu. Czasami towarzyszy temu uczucie „pełnego ucha” lub ciśnienia wewnątrz mózgu
  • Ubytek słuchu: na skutek zmniejszenia przenoszenia dźwięku, które występuje, gdy kanał słuchowy jest zablokowany przez torbiel
  • Porażenie nerwu twarzowego z powodu ucisku pobliskich struktur w miarę powiększania się torbieli
  • Ropień mózgu lub zapalenie opon mózgowych

Oczywiste jest, że jest to stan z dość poważnymi objawami, spowodowanymi wzrostem torbieli przez pewien czas. To z kolei prowadzi do powikłań, takich jak pęknięcie niektórych kości w uchu środkowym lub innych struktur słuchowych. Warto jednak podkreślić, że u niektórych pacjentów choroba przebiega bezobjawowo.

Leczenie perlaka

Leczenie perlaka jest złożone, gdyż ekstrakcja całej masy torbielowatej jest trudna. W związku z tym 10-20% przypadków może się ponownie zamanifestować w odpowiednim czasie. Dlatego pacjenci wymagają regularnych kontroli.

Jedynym znanym ostatecznym sposobem leczenia jest operacja. W jej trakcie chirurdzy starają się wydobyć całą masę chorej tkanki, czasami nawet za cenę usunięcia łańcucha kosteczek słuchowych ucha środkowego. Czasami, za pomocą operacji plastycznej można następnie zastąpić kości, które zostały uszkodzone przez sąsiednie chrząstki lub struktury syntetyczne.

Kontrola perlaka.
Procedura leczenia perlaka jest skomplikowana i złożona; wymaga operacji.

Perlak nie występuje powszechnie, ale zachowaj ostrożność

Jak omówiliśmy w tym artykule, perlak nie jest powszechnym zaburzeniem i występuje w nietypowy sposób, ale dotyczy praktycznie całej populacji. W związku z tym, w obliczu utraty słuchu lub bólu ucha, ta choroba jest jedną z ostatnich, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Pomimo swojej dziwnej natury, perlak może spowodować rzeczywiste uszkodzenie słuchu pacjentów, jeśli nie zostanie wykryty wcześnie. Mając to na uwadze, gdy masz jakiekolwiek problemy ze słuchem, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Quintero Noa, J. L., Macías Abraham, C., Hernández Cordero, M. D. C., & Meléndez Quintero, L. L. (2011). Etiología del colesteatoma ótico. Revista Cubana de Pediatría83(4), 393-404.
  • Stott, C., Ortega, G., Bravo, G., & Délano, P. H. (2013). Cirugía del colesteatoma y audición. Revista de otorrinolaringología y cirugía de cabeza y cuello73(3), 243-248.
  • Ladeira, António Diogo Casanova Dias. Colesteatoma congénito. Diss. 2019.
  • Readi, R., Zelada, Ú., & Ortúzar, E. (2015). Clasificación de los bolsillos de retracción timpánica del Hospital Barros Luco-Trudeau. Revista de otorrinolaringología y cirugía de cabeza y cuello75(1), 21-26.
  • Colesteatoma, medlineplus.gov. Recogido a 5 de septiembre en https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/001050.htm
  • Medina, Rafael Ortiz. “Colesteatoma del conducto auditivo externo.” Revista Cubana de Otorrinolaringología y Cirugía de Cabeza y Cuello 3.2 (2019).
  • Viveros-díez, Patricia, et al. “Colesteatoma de conducto auditivo externo: estudio de una serie de casos.” (2019).
  • Truy, E., et al. “Colesteatoma del oído medio: técnicas quirúrgicas.” EMC-Cirugía Otorrinolaringológica y Cervicofacial 21.1 (2020): 1-18.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.