Pelargonie: charakterystyka i pielęgnacja
Na balkonach, tarasach czy we wnętrzach pelargonie świetnie prezentują się jako element dekoracyjny. Zarówno liście, jak i kwiaty urzekają wyglądem, ze względu na kolory, fakturę i aromat. Piękno objawia się w całej okazałości wiosną i latem. Jesienią natomiast można podziwiać zieleń liści, ponieważ roślina zbiera energię na etap kwitnienia.
Zdolność do wytrzymywania wahań temperatury to kolejny powód, dla którego ta roślina ozdobna jest ulubieńcem entuzjastów ogrodnictwa. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale warto poznać jej wymagania, aby zapewnić jej możliwie najlepsze warunki. Dowiedzmy się więcej na ten temat.
Pelargonie – podstawowe cechy
Pelargonia to roślina z ponad 200 odmianami należącymi do rodziny Genariaceae. Zielnik Publicznego Uniwersytetu Nawarry pelargonię, czyli geranium opisuje jako roślinę dwuliścienną, której liście mają nerwy dłoniaste, a kwiaty składają się z 5 płatków i 5 wolnych działek.
Owoce są odrywane od dołu do góry, a wielkość okazów jest zmienna, w zależności od rodzaju i plantacji. Niektóre osiągają 1 metr wysokości, inne mierzą 25 centymetrów, a kolejne są jeszcze mniejsze.
Cyfrowy magazyn Animals and Biology zwraca uwagę, że korzenie pelargonii mają różne kształty, zależne od gatunku i specyfiki podłoża. Jeśli chodzi o łodygę, układa się ona równo z ziemią lub jest prosta, a na części nadziemnej widoczne są gruczołowe włosy.
Z kolei Wirtualny Zielnik Zachodniej Części Morza Śródziemnego podaje, że większość odmian występuje w uprawach, na polach i w krzewach. Pelargonia jest również często sadzona jako ozdoba miejskiego otoczenia, bezpośrednio w ogrodzie albo w doniczkach do dekoracji wnętrz.
Przeczytaj również: Małe rośliny o efektownych liściach – 10 propozycji
Korzyści z uprawy pelargonii
Właściwości tej rośliny wykraczają poza sferę estetyczną. Dobre rezultaty daje również jej zastosowanie w farmacji i kosmetologii. Na przykład w branży kosmetycznej stosowana jest jako składnik pielęgnujący skórę, nawet dotkniętą trądzikiem czy skłonnością do przetłuszczania się. Wykorzystuje się również jej właściwości w produkcji kremów przeciw rozstępom i antycellulitowym.
Libyan Journal of Medicine dokonał przeglądu wyników eksperymentu, w którym olejek eteryczny z róży geranium, jak nazywa się również pelargonię, wykazał działanie przeciwzapalne jako część miejscowego leczenia łagodzącego obrzęki.
Z kolei Cuban Journal of Medicinal Plants opisuje wodny ekstrakt z pelargonii jako środek przeciwbakteryjny na choroby jamy ustnej. Natomiast publikacja Sabre (Universidad de Los Andes) podkreśla, że liście geranium działają jako środek odstraszający, grzybobójczy i miejscowo hemostatyczny na rany lub krwawienia z nosa.
Według magazynu Family Practices, redukcja objawów przeziębienia to jedna z właściwości geranium.
Pielęgnacja, której potrzebują pelargonie
Zachowanie piękna pelargonii zależy od opieki, jaką ją dajesz. Uważa się, że dobrze pielęgnowana, żyje 40 lat lub dłużej. Zwróć więc uwagę na następujące zalecenia.
Dobre światło
Dopóki geranium ma dobre światło w ciągu dnia, kwitnienie jest wzmocnione. Ustaw ją w półcieniu, aby odpowiednio przyjmowała promienie słoneczne, zwłaszcza w najgorętszych godzinach dnia.
Jeśli roślina jest przeznaczona do dekoracji wnętrz, powinna się znajdować blisko okna.
Idealna temperatura waha się między 18 °C a 20 °C, ale roślina może wytrzymać nawet do 30 °C. Z nadejściem mrozu sprawa wygląda inaczej. W okresie zimowym zaleca się okrywanie jej folią bąbelkową, jeśli temperatura spadnie poniżej 10°C. Po przymrozkach można ją wystawić z powrotem na zewnątrz.
Umiarkowana wilgotność
Gleba pelargonii potrzebuje wilgoci, ale nie za dużo. Latem lub w gorących regionach zaleca się codzienne podlewanie 250 mililitrami wody, podczas gdy zimą wystarczy połowa tej ilości raz na 3 dni. Częstotliwość zależy od stopnia nawodnienia podłoża. Chodzi o to, żeby korzenie nie zgniły z nadmiaru wody.
Nawożenie
Pelargonie należy nawozić w okresie wiosenno-letnim, zapewniając w podłożu równowagę między substancjami stałymi i płynnymi. Dobrze się sprawdzają nawozy organiczne, takie jak kompost, nawóz zielony i humus, połączone z odrobiną wody.
Z kolei specjalne nawozy chemiczne mogą poprawić kwitnienie. Aplikacja odbywa się wtedy zgodnie z zaleceniami producenta.
Eliminacja suchych liści
Rośliny tego rodzaju nie wymagają ciągłego przycinania, lecz usuwania martwych lub zwiędłych liści. Usuń te, które wyglądają na słabe, wyciągając je z podstawy.
Szacuje się, że tydzień później zaczynają pojawiać się nowe pędy.
Jeśli chcesz nadać geranium specjalny kształt, na przykład, żeby zwisało jak bluszcz, przycinaj je nożycami ogrodowymi, unikając cięcia najsilniejszych pędów. Najlepiej przycinać je pod koniec zimy.
Zobacz też: Zielistka Sternberga – jak dbać o tę roślinę i jak ją rozmnażać
Rozmnażaj przez sadzonki
Rozmnażanie gatunku odbywa się przez sadzonki. Wybierz te, które są wyższe niż 10 centymetrów i mają od 3 do 4 liści. Przytnij je jak najbliżej węzła, aby uprościć ich późniejsze ukorzenianie.
Zadbaj o to, aby gleba była zawsze wilgotna i przyspiesz wzrost, przykrywając doniczkę perforowanym plastikiem, jak w szklarni. Zabieg ten można wykonywać co miesiąc.
Zapobieganie chorobom
Gatunek jest podatny na szkodniki, takie jak „mączlik pelargoniowy”, „świder pelargoniowy” i przędziorek. Są to owady uszkadzające tkankę roślinną, wymagające stosowania akarycydów lub insektycydów o szerokim spektrum działania. Utrzymywanie rośliny w czystości i dbanie o podłoże zapobiegają większości chorób.
Z drugiej strony pelargonie mogą mieć wady zdrowotne, które wywołują konsekwencje w roślinie, takie jak sęki na łodygach, niewystarczające kwitnienie i chlorotyczne liście. Flores y Plantas zaleca kontrolowanie ilości nawozu, zwłaszcza jeśli zawiera on azot. Warto też sprawdzić drenaż i napowietrzanie oraz spryskać liście mieszaniną chelatowanego żelaza i wody.
Zalecenia dotyczące wyboru najlepszych pelargonii
Główną wskazówką przy wyborze pelargonii jest określenie odmiany, którą chcesz mieć w domu. Wyjaśnij swoje wątpliwości, konsultując się ze specjalistami w tej dziedzinie. Uwzględnij aspekty, takie jak:
- Struktura: sprawdź, czy ma krzaczaste gałęzie i czy łodyga jest dość mocna.
- Pąki: jeśli jest to dobry okaz, ma wiele kwiatów o intensywnych odcieniach i pojawiające się pąki.
- Sadzenie: doniczka powinna zapewniać odpowiednią przestrzeń do ukorzenienia i aby korzeń nie kruszył się, gdy będziesz ją później przesadzać.
Gdy w domu są zwierzęta…
Pośród tak wielkiej wizualnej doskonałości i leczniczej dobroci, gatunek rośliny niesie ze sobą ostrzeżenie. Jeśli masz zwierzęta domowe, zasadne jest umieszczenie rośliny w miejscu trudno dostępnym, ponieważ zawiera ona substancje toksyczne.
Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt twierdzi, że pelargonie są trujące dla psów i kotów ze względu na zawartość linalolu i geraniolu, które powodują problemy trawienne i podrażnienia. Jeśli zwierzę zje roślinę, może wykazywać objawy, takie jak zapalenie skóry, wymioty i depresja.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Boukhatem M, Ferhat M, Kameli A, Mekarnia M, Saidi F. El aceite esencial de geranio rosa como fuente de fármacos antiinflamatorios nuevos y seguros. Revista Libia de Medicina. Vol. 8. Núm. 1. Libia; 2013. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3402/ljm.v8i0.22520
- Espinoza G. Geranio (Geranium), características y tipos. Cultivo. Animales y Biología. Revista Digital. 2021. https://naturaleza.animalesbiologia.com/plantas/geranio-geranium
- Familia Geraniaceae [dicotiledóneas]. Herbario de la Universidad Pública de Navarra. España. https://www.unavarra.es/herbario/htm/Geraniaceae.htm
- Familia: Geraniaceae. Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental. España. http://herbarivirtual.uib.es/es/general/familia/23/geraniaceae/generes
- Geranium. Sociedad Estadounidense para la Prevención de la Crueldad Hacia los Animales. Estados Unidos. https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants/geranium
- Guerrero Hurtado J, Ortiz Rubio Z, Peralta Berrospi L y Pérez Azahuanche F. Actividad antibacteriana de Pelargonium peltatum (L.) L’Hér. sobre Streptococcus mutans, Streptococcus sanguis y Streptococcus mitis frente a clorhexidina. Revista Cubana de Plantas Medicinales [online]. Vol.18, Núm. 2. Cuba; 2013. http://scielo.sld.cu/pdf/pla/v18n2/pla06213.pdf
- Hickner J, Patrick G. Esta hierba oscura funciona para el resfriado común. Práctica Familiar. Vol. 57. Núm. 3. pp. 157-161. Estados Unidos; 2008. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183890/
- Páez X. Plantas Medicinales. ¿El geranio un hemostático? Saber. Universidad de Los Andes. Venezuela; 2003. http://www.saber.ula.ve/bitstream/handle/123456789/39733/geranio.pdf?sequence=2&isAllowed=y
- Plagas y enfermedades del geranio. Flores y Plantas. 2020. https://www.floresyplantas.net/plagas-y-enfermedades-del-geranio/