Pasożyty jelita u dziecka - co powinieneś zrobić?

Pasożyty jelita u dziecka to bardzo częste zjawisko, które dotyka sporej liczby maluchów. Najczęstsze pasożyty to glista ludzka i owsiki. Dzisiaj dowiesz się co zrobić, jeśli wykryto je u Twojej pociechy.
Pasożyty jelita u dziecka - co powinieneś zrobić?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pasożyty jelita u dziecka mogą pojawić się w każdym wieku. Jednak większość przypadków dotyczy dzieci w wieku poniżej 14 lat. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest niespokojne w nocy i czuje się niekomfortowo, nie ignoruj tego, ponieważ pasożyty jelita u dziecka często objawiają się w taki właśnie sposób.

Pasożyty jelita u dziecka – dowiedz się jak mu pomóc

1. Zabierz je do lekarza

Aby dowiedzieć się co zrobić, jeśli Twoje dziecko ma pasożyty, musisz najpierw udać się do lekarza.

To nieprawda, że ​​pasożyty są trudne do wyleczenia – tak naprawdę problem ten jest znacznie powszechniejszy, niż mogłoby się wydawać. Musisz jednak podjąć niezbędne kroki i kontynuować leczenie do samego końca przepisanej przez lekarza kuracji, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pasożytów.

Twój lekarz pediatra może przepisać dziecku leki doustne, dzięki którym organizm malucha wydali dorosłe pasożyty i larwy. Żadne leki nie wyeliminują jednak jaj, które mogą ponownie zainfekować jelita dziecka.

Aby wykluczyć prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się larw, musisz powtórzyć całą kurację lekami dwa tygodnie po zakończeniu pierwszej.

Dziecko na badaniu lekarskim - pasożyty jelita

Pasożyty jelita u dziecka oznaczają, że może zarazić się nimi cała rodzina. Dlatego wszyscy domownicy powinni się przebadać. Poza tym możesz wypróbować te przydatne porady:

  • Wszyscy członkowie rodziny powinni kąpać się rano. Pomoże to wyeliminować dużą liczbę jaj.
  • Podrażnienia i swędzenie można złagodzić, biorąc letnią kąpiel i stosując łagodną maść.
  • Zmieniaj często bieliznę i pościel. Zmniejszy to kontakt domowników z potencjalnie zanieczyszczonymi przedmiotami, a tym samym ryzyko ponownej infekcji.
  • Obcinaj paznokcie dziecka krótko i myj je szczoteczką.
  • Wszyscy członkowie rodziny powinni często myć ręce, zwłaszcza po wizycie w łazience i przed dotknięciem jakiejkolwiek żywności.

2. Uważaj na dietę dziecka

Spora liczba rodziców sądzi, że pasożyty jelita u dziecka objawiają się wzmożonym apetytem jedynie na słodkie pokarmy. To mit.

Dziecko z bólem brzucha

Warto jednak mieć oko na to co jedzą Twoje pociechy. To, że dziecko ma nadmierną ochotę na słodycze wcale nie oznacza, że ma pasożyty. Nie oznacza również, że cukierki i ciasteczka pozostają bez wpływu na jego zdrowie.

Gdy myjesz jedzenie dla swojego dziecka, upewnij się, że korzystasz ze źródeł wody wolnej od zarazków i bakterii, ponieważ używanie wody zanieczyszczonej przez odchody zwierząt i ludzi jest jednym z głównych powodów, dla których dzieci zarażają się pasożytami.

Prawdą jest jednak to, że powinieneś uważać na to co je Twoje dziecko. Chociaż jedzenie wcale nie jest głównym winowajcą w przypadku zarażenia się pasożytami.

Piasek w parkach, place zabaw, baseny, sedesy w toaletach publicznych, zabawki, jedzenie brudnymi rękami – to główne przyczyny zarażenia pasożytami. Dlatego ważne jest, aby nauczyć dziecko dobrych nawyków higienicznych.

3. Zwróć uwagę na jakość snu Twojego dziecka

Jaja pasożytów przedostają się do ludzkiego organizmu przez usta i docierają do jelita cienkiego. Tam wykluwają się larwy, które następnie przemieszczają się do jelita grubego.

Kilka tygodni później samice pasożytów docierają do końca przewodu pokarmowego i opuszczają ciało, aby złożyć więcej jaj. Ten proces zwykle występuje w nocy.

Ruchy pasożytów sprawiają, że dziecko śpi bardzo niespokojnie. Jest drażliwe, ma koszmary senne, odczuwa mrowienie zębów, a nawet może lunatykować. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na to czy Twoje dziecko dobrze sypia.

Ból brzucha u dziecka

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zbadaj genitalia Twojego dziecka ze szczególnym uwzględnieniem odbytu. Możesz także sprawdzić stolec, w którym najczęściej widoczne są pasożyty. Robaki mają postać małych, białych nici.

Podsumowanie

Czy już wiesz co zrobić, jeśli Twoje dziecko ma pasożyty?

Pasożyty jelita u dziecka to bardzo częsta infekcja, która jednak ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie Twojej pociechy. Ponadto jeśli leczenie i kuracja nie zostaną odpowiednio przeprowadzone, infekcja może powracać.

Pamiętaj również, że nie tylko małe dzieci mogą zarazić się pasożytami. Jedna osoba może bez problemu zarazić pozostałych domowników. Na szczęście leczenie infekcji pasożytniczych jest proste i szybkie. Gdy już pozbędziesz się pasożytów, zwracaj szczególną uwagę na higienę w domu.

Dzięki temu unikniesz nie tylko pasożytów, ale także innych chorób, które mogą dotknąć całą rodzinę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.