Parazytoza urojeniowa - charakterystyka i sposoby leczenia
Parazytoza urojeniowa to rodzaj psychozy, w której pacjenci uważają, że ich ciało jest pełne pasożytów. Podobnie często myślą, że ich domy są zaatakowane przez roztocza lub inne szkodniki. Ich relacje o takich urojeniach są całkiem wiarygodne.
Może trudno w to uwierzyć, ale odczucia, jakich doświadczają ci ludzie, są całkiem realne. W rzeczywistości niektórzy z nich nawet rozrywają skórę podczas tak intensywnych i powszechnych epizodów. Chcą tylko pozbyć się pasożytów ze swojego organizmu i są gotowi posunąć się tak daleko, że robią sobie krzywdę.
Podobnie czują potrzebę udowodnienia, że pasożyty są prawdziwe i często szukają badań lekarskich. Ponadto pobierają próbki włosów, paznokci, a nawet strupów skóry do laboratoriów, aby je dokładnie zbadać.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Przyczyny urojeniowej parazytozy
To zaburzenie ma różne przyczyny. W większości przypadków ludzie wykazują jej objawy razem z innymi stanami, takimi jak zaburzenia lękowe. Występuje również u hipochondryków lub osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Dzieje się tak często również po tym, jak ktoś dowiaduje się o chorobach wywoływanych przez pasożyty i ta wiedza sprawia, że się martwi, często irracjonalnie.
Czy wiesz, że: Pasożyty jelitowe można zwalczyć za pomocą czerwonej cebuli!
Rodzaje urojeniowej parazytozy
Istnieją różne rodzaje urojeniowej parazytozy. W każdym z nich występuje oderwanie od rzeczywistości, ale są pewne szczegóły, które warto wyróżnić. Poniżej przejrzymy listę najczęstszych. Przeanalizujmy je głębiej!
1. Niepokój
Jak wspomnieliśmy powyżej, niepokój jest jedną z głównych przyczyn. Pacjenci z urojeniową parazytozą doświadczają katastroficznych myśli, które są typowe dla lęku. W takich przypadkach fałszywe odczucia są spowodowane nieproporcjonalnym zmartwieniem.
2. Nadużywanie substancji
Inną przyczyną jest spożywanie niektórych substancji. Na przykład kokaina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto powoduje halucynacje i intensywne doznania fizyczne. Inne badania wskazują, że spożycie dożylnego metylofenidatu powoduje zespół Ekboma (obłęd pasożytniczy).
3. Zespół odstawienia
Osoby cierpiące na zespół odstawienia alkoholu odczuwają mrowienie ciała zwykle występujące w urojeniowej parazytozie. Często zdarza się, że osoby pijące intensywnie przestają wykazywać te objawy przez określony czas.
Powiązane objawy
Większość urojeń halucynacyjnych ma wspólne wskaźniki. Powiązane objawy zespołu Ekboma to halucynacje dotykowe i wzrokowe.
Ludzie widzą i czują pasożyty pełzające po całym ciele i atakujące ich ciała. Te wyimaginowane doznania zwykle mają bardzo szczegółowe opisy.
Skupienie się na chorobie wywołanej z powodu inwazji owadów jest również objawem związanym z zespołem lęku przed chorobą.
Przeczytaj: Pasożyty zewnętrzne – czym są pchły i roztocza?
Możliwe komplikacje
Samookaleczanie jest jedną z najbardziej niepokojących komplikacji, ponieważ ludzie często przecinają swoje ciała w celu usunięcia atakujących pasożytów. Podobnie samoleczenie jest również częstym problemem.
Ludzie nakładają na skórę różne balsamy, aby zabić rzekomych najeźdźców. Jednak jest to poważniejsze, gdy spożywają substancje takie jak chlor lub robią lewatywy.
Diagnozowanie urojeniowej parazytozy
Parazytoza urojeniowa nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ świąd ( uczucie swędzenia po drapaniu ) jest objawem innych istniejących chorób skóry. W związku z tym należy ustalić, czy uczucie swędzenia jest rzeczywiste czy urojone.
Procedura diagnostyczna obejmuje badanie fizykalne i badania laboratoryjne. Zasadniczo celem jest wykluczenie prawdziwej inwazji. Ważne jest również, aby przejrzeć historię osobistą i rodzinną pacjenta. Na przykład historia zażywania narkotyków i chorób psychicznych.
Lekarz musi skierować pacjenta, który nalega na swędzenie, ale którego wyniki są negatywne, do specjalisty zdrowia psychicznego. Psycholog lub psychiatra powinien być w stanie postawić trafną diagnozę.
Leczenie urojeniowej parazytozy
Najskuteczniejszym sposobem leczenia tego schorzenia jest terapia psychologiczna. Jednak podejście musi obejmować również wizytę u dermatologa. Przede wszystkim lekarze po prostu nawiązują dobry kontakt z pacjentem, aby zdobyć jego zaufanie. Następnie muszą spróbować udowodnić, że nie ma fizycznej przyczyny swędzenia.
Psycholog musi posługiwać się logiką i skłonić pacjenta do osobistej konkluzji dotyczącej jego sytuacji za pomocą procesu metody maieutycznej. Ponadto specjalista musi przesłuchiwać pacjenta podczas sesji i przekonać go, że nie można zarazić się pasożytami, gdy nie ma dowodów medycznych.
Po udanej terapii halucynacje stają się pseudohalucynacjami. Innymi słowy, ludzie stają się świadomi swojej sytuacji i rozpoznają ją jako złudzenie, nawet jeśli nadal doświadczają fałszywych wrażeń.
W niektórych przypadkach konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego. Psychiatra powinien również przepisać neuroleptyki, gdy urojenia mają podłoże organiczne. Terapia psychologiczna musi być kontynuowana nawet wtedy, gdy tak jest.
Perspektywy i rokowania
Parazytoza urojeniowa przedstawia prawdziwe doznania, które wpływają na człowieka w każdej dziedzinie jego życia. Nie można jednak powiedzieć, że jest to choroba fizyczna, ponieważ większość z tych osób jest zdrowa. Parazytoza urojeniowa jest w zasadzie rzadką formą psychozy.
Co zrobić, gdy osoba z urojeniową parazytozą odmawia pomocy psychologicznej?
Ludzie często odmawiają uznania potrzeby konsultacji z psychologiem. Najbardziej prawdopodobnym powodem tej odmowy jest to, że inni nie traktują ich poważnie. Dlatego inni specjaliści muszą podkreślać znaczenie opieki psychologicznej.
Lekarze muszą pomóc pacjentowi zrozumieć, że konsultacja psychologiczna to tylko kolejna część procesu diagnostycznego. Pacjenci będą bardziej skłonni zgodzić się na konsultację, gdy nie czują się osądzeni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cruzado, Lizardo, and Renzo Paima Ríos. “Parasitosis Delirante: Sinergia Entre Psiquiatría y Otras Especialidades.” Acta méd. peru 29.1 (2012): 35–37. Print.
- Rodríguez-Alonso, Beatriz et al. “Delusional Parasitosis. A Multicenter Retrospective Study in Spanish Infectious Disease Services.” Enfermedades infecciosas y microbiologia clinica (English ed.) 39.5 (2021): 223–228. Enfermedades infecciosas y microbiologia clinica (English ed.). Web.
-
Hinkle NC. Ekbom syndrome: a delusional condition of “bugs in the skin”. Curr Psychiatry Rep. 2011 Jun;13(3):178-86. doi: 10.1007/s11920-011-0188-0. PMID: 21344286.
- “Presensación de Un Caso de Síndrome de Ekbom.” Correo Científico Médico de Holguín 16.2 (2012): n. pag. Print.
-
Hinkle NC. Ekbom syndrome: the challenge of “invisible bug” infestations. Annu Rev Entomol. 2010;55:77-94. doi: 10.1146/annurev.ento.54.110807.090514. PMID: 19961324.
- et al. “A Propósito de Un Caso: Consumo de Estimulantes y Delirio de Parasitosis.” Sociedad Espanola de Patologia Dual (SEPD), 2020. Web.