Owulacja - jak się dowiedzieć, czy ją masz?

Wiedza o tym, kiedy masz owulację, może pomóc zarówno uniknąć, jak i zaplanować ciążę. Czy wiesz, w którym dniu cyklu miesiączkowego masz owulację? W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.
Owulacja - jak się dowiedzieć, czy ją masz?
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2022

Niezależnie od tego, czy próbujesz zajść w ciążę, czy chcesz tego uniknąć, ważne jest, aby wiedzieć, jak działa Twój cykl menstruacyjny. Jeśli wiesz, czy masz owulację, możesz zwiększyć swoje szanse na poczęcie lub zastosować dodatkową ochronę, ponieważ są to dni płodne, w których organizm ma wszystko, czego potrzebuje do zapłodnienia.

W jaki sposób objawia się owulacja? W którym momencie cyklu miesiączkowego to się dzieje? Oto krótki przegląd cech normalnego cyklu menstruacyjnego. Następnie zobaczymy, kiedy nastąpi owulacja i jak się dowiedzieć, czy ona występuje.

Normalny cykl menstruacyjny, owulacja

Kobieta z kalendarzem miesiączkowym
Cykl menstruacyjny może trwać od 28 do 35 dni i zmienia się z kobiety na kobietę.

Normalny cykl menstruacyjny obejmuje szereg zmian zachodzących co miesiąc u kobiet w wieku rozrodczym, przygotowujących je do możliwości zajścia w ciążę. Zmiany te spowodowane są obecnością różnych hormonów żeńskich. Ich zawartość we krwi zmienia się, determinując różne etapy zachodzące podczas cyklu.

Charakterystyka cyklu miesiączkowego

Mózg (podwzgórze i przysadka mózgowa) oraz jajniki wytwarzają te hormony. W większości przypadków cykl menstruacyjny ma następujące cechy:

  • Trwa od 28 do 35 dni.
  • Składa się z 2 głównych faz: fazy folikularnej i fazy lutealnej.
  • Dzień numer 1 to pierwszy dzień miesiączki i początek fazy folikularnej.
  • Faza folikularna jest pierwszym okresem, trwa od 14 do 21 dni. Obejmuje miesiączkę i kończy go owulacja.
  • Faza lutealna to drugi okres. Trwa około 14 dni.
  • Owulacja występuje co miesiąc.
  • Zmiany zachodzą w ciele kobiety podczas normalnego cyklu menstruacyjnego. Niektóre z nich obejmują zmiany temperatury ciała, upławy, miesiączki i tak dalej.

Owulacja to uwolnienie jednego lub więcej jajeczek z jajników, które ma miejsce co miesiąc. Wspomniana komórka jajowa pozostanie przez krótki czas w oczekiwaniu na zapłodnienie przez plemnik.

Cykle miesiączkowe różnią się w zależności od kobiety i z miesiąca na miesiąc. Ta zmienność występuje przede wszystkim w pierwszej fazie, czyli fazie folikularnej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to faza obejmująca owulację. Dlatego obliczenie owulacji może być trudne. Później zobaczymy, jak sprawdzić, czy masz owulację.

Ponadto istnieją również różnice w zależności od etapu życia każdej kobiety. W pierwszych latach wieku rozrodczego cykle będą dłuższe, a następnie krótsze. Wiemy, że największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje od trzech do pięciu dni przed dniem owulacji, wliczając w to dzień owulacji. Wynika z tego, że jeśli śledzisz ten okres, który nazwiemy okresem płodnym, zmaksymalizujesz szanse na poczęcie.

Owulacja – skąd wiedzieć, czy ją masz?

Owulacja. Zapłodnione jajeczko
Prawdopodobieństwo poczęcia wzrasta od trzech do pięciu dni przed owulacją.

Pierwszą rzeczą, którą powiemy, jest to, że nie ma wiarygodnych domowych metod przewidywania dnia owulacji. Dlatego przewidywanie okresu płodnego nie będzie całkowicie dokładne, chyba że będziesz w stanie zidentyfikować zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie.

Prowadzenie kalendarza i liczenie dni w celu określenia okresu płodnego nie okazało się wiarygodną metodą, ponieważ, zmienia się on z miesiąca na miesiąc. Z drugiej strony, metoda pomiaru podstawowej temperatury ciała również nie jest wiarygodna. Pojawiły się nowe aplikacje na telefony komórkowe, które sprawdzają temperaturę ciała, ale nie są też w 100% niezawodne.

Jedną z metod, które naukowcy wykazali, że są bardziej przewidywalne dla okresu płodnego, jest identyfikacja wydzieliny z pochwy przed i podczas owulacji. Wiemy, że kiedy upławy zwiększają się, stają się lżejsze, bardziej elastyczne i śliskie, jest to wskaźnik okresu płodnego (do którego zalicza się dzień owulacji).

Możesz także zmierzyć żeńskie hormony w moczu za pomocą zestawu podobnego do tego, który służy do wykrywania ciąży. Nazywa się to zestawem do owulacji i służy jako predyktor okresu płodnego. Są dość przystępne cenowo. Mogą jednak dawać wyniki fałszywie dodatnie.

Ważne jest, aby skonsultować się z ginekologiem

Aby stwierdzić, kiedy masz owulację, warto łączyć metodę pomiaru temperatury ciała i obserwacji wydzieliny z pochwy, ale nie są one całkowicie wiarygodne. Zawsze istnieje ryzyko uzyskania fałszywie dodatnich wyników. W razie wątpliwości zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub ginekologiem, aby ocenić różne dostępne możliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holesh JE, Lord M. Physiology, Ovulation. [Updated 2020 Mar 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441996/
  • Wilcox, A. J., Dunson, D., Baird, D. D. (2000). La oportunidad del “período fértil” en el ciclo menstrual: estimaciones específicas por día desde un estudio prospectiv. British Medical Journal, 321(7271):1259-1262.
  • Su HW, Yi YC, Wei TY, Chang TC, Cheng CM. Detection of ovulation, a review of currently available methods. Bioeng Transl Med. 2017;2(3):238‐246. Published 2017 May 16. doi:10.1002/btm2.10058
  • Vigil P, Lyon C, Flores B, Rioseco H, Serrano F. Ovulation, a sign of health. Linacre Q. 2017;84(4):343‐355. doi:10.1080/00243639.2017.1394053

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.