Owoce po kolacji, czy przed - co jest zdrowsze?
W kwestii tego, czy dobrze jest jeść owoce po kolacji lub w ogóle wieczorem zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że z kulinarnego punktu widzenia nie są one deserem, inni z kolei uważają, że zdecydowanie lepiej jest jeść je przed obiadem.
I naturalnie mnóstwo ludzi wierzy, że owoce po kolacji, takie jak na przykład jabłko, gruszka, banan mogą być prostym i słodkim uzupełnieniem posiłku.
W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiązać tę zagadkę. Nie opuszczaj tej strony!
Owoce po kolacji, czy przed nią?
Pewnie uczono Cię w młodości, że należy najpierw zjeść potrawy i produkty pikantne, a dopiero później słodkie. Ale niektórzy ludzie uważają, że w celu uniknięcia problemów z trawieniem znacznie lepiej jest jeść słodkie rzeczy, takie jak owoce, zanim usiądziesz do kolacji.
Czemu? Bo dzięki temu będziesz mógł łatwiej i szybciej poczuć się sytym. Jest to znakomite rozwiązanie jeśli jesteś na diecie i nie chcesz przybrać dodatkowego kilograma przed pójściem do łóżka.
Niektórzy ludzie mają zwyczaj zjadania sporych ilości pożywienia na kolację, a to nie jest dobrym posunięciem, jeśli wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia.
Jeśli zdecydujesz się jeść owoce po kolacji, to z drugiej strony dodajesz zawarte w nich kalorie do ogólnego bilansu całego posiłku – a to z pewnością nie pomoże Ci w utrzymaniu wagi, ten sposób nie zrzucisz nawet kilograma.
Z dietetycznego punktu widzenia jedzenie owoców pod wieczór nie pomoże Ci w zrzucaniu wagi nawet w ułamku tej samej skuteczności, jaką produkty te wykazują w ciągu dnia.
Ma to bezpośredni związek z tym, że owoce stymulują Twój metabolizm, ale tylko wtedy, gdy jesteś aktywny fizycznie. Jeśli leżysz na kanapie lub śpisz już w łóżku, metabolizm Twojego organizmu w takim przypadku będzie zawsze znacząco spowolniony.
Owoce dostarczają do Twojego organizmu sporo cennych składników, takich jak na przykład:
- Wapń
- Fosfor
- Żelazo
- Przeciwutleniacze
- Cukier
- Tłuszcz (w niewielkich ilościach)
- Węglowodany
- Witaminy
W przeważającej większości przypadków (a przynajmniej taką mamy nadzieję) ludzie owoce po kolacji spożywają tylko w niewielkich ilościach, zazwyczaj jeden – dwa kawałki traktując je jako deser. Ale jest to jednak najgorszy możliwy moment na ich zjedzenie.
Większość z wymienionych powyżej składników odżywczych zostanie bezpowrotnie utracona podczas trawienia z uwagi na zachodzącą w żołądku fermentację cukru. To właśnie z tego powodu wiele osób czuje się niedobrze po zjedzeniu owoców.
Nie jest także zbyt dobrym pomysłem jedzenie owoców w ciągu dnia zawsze wtedy, kiedy po prostu najdzie Cię na to ochota. Wynika to z tego, że zawierają one związek chemiczny o nazwie fruktoza, który następnie Twój organizm przekształca w glukozę i energię.
Jeśli nie zużyjesz tak utworzonej glukozy, to zostanie ona zmagazynowana w Twoim organizmie pod postacią tłuszczu.
Owoce po kolacji – wady i zalety jedzenia ich wieczorową porą
Zacznijmy od przedstawienia listy powodów, dla których owoce po kolacji mogą być doskonałym pomysłem na deser:
- Są one zdrową i wartościową przekąską, o ile nie jesz nadmiernych ich ilości.
- Są one wręcz przepełnione witaminami, składnikami odżywczymi i minerałami, które Twój organizm potrzebuje na bieżąco.
- Owoce po kolacji pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
- Pomagają utrzymać zdrową wagę.
- Stanowią o lepszą alternatywę dla deserów opartych o przetworzone cukry, innych słodyczy, a także wielu innych przekąsek.
- Mogą one pomóc Ci zaspokoić apetyt, więc nie będziesz jeść zbyt dużo przed udaniem się na spoczynek.
A teraz coś z zupełnie innej beczki, czyli wady takiego rozwiązania:
- Ponieważ większość owoców zawiera cukier, to wywołany spożyciem owoców nagły wzrost jego poziomu we krwi nie jest zalecany dla osób chorujących na cukrzycę.
- Mogą one kolidować z dietami odchudzającymi, szczególnie jeśli zastąpisz inny produkt żywnościowy owocami.
Jaka jest zatem optymalna pora dnia na jedzenie owoców?
Po przyswojeniu sobie wszystkich informacji podanych powyżej większości osób zapewne nasuwa się na myśl tylko jedno, zasadnicze pytanie (bez wątpienia także i Tobie):
kiedy więc należy jeść owoce?
Jak każdy wie, są one naprawdę korzystne dla zdrowia, ale teoria mówiąca, że owoce po kolacji to niezbyt dobry pomysł może wprawiać w pewne zakłopotanie…
Oto odpowiedź:
jedz owoce w godzinach porannych. I oczywiście zaraz zaprezentujemy Ci mnóstwo argumentów na poparcie tego stwierdzenia.
Kiedy jesz owoce na śniadanie, to w ten sposób rozpoczynasz dzień dostarczając organizmowi sporą dawkę naturalnej energii. Twój metabolizm będzie działał na pełnych obrotach do południa, ponieważ zazwyczaj jest to czas największej aktywności w ciągu dnia.
Jeśli na śniadanie wybierzesz jabłka, pomarańcze, truskawki lub gruszki (naturalnie wraz z innymi zdrowymi produktami spożywczymi), to dzięki temu z pewnością uda Ci spalić więcej kalorii, niż gdybyś z rana wypił tylko samą kawę.
Pamiętaj, że owoce mają niską zawartość tłuszczu, więc ograniczenie się tylko do nich z rana nie jest zbyt dobrym pomysłem. Twój organizm potrzebuje węglowodanów, jak również (a może nawet przede wszystkim) białka.
Ale oprócz jedzenia owoców w godzinach porannych, możesz również dodać je do swojej codziennej diety jako podwieczorek.
Są one idealne, gdy Twoje „baterie” są bliskie rozładowaniu, a Ty nadal masz mnóstwo rzeczy do zrobienia, takich jak na przykład pójście na siłownię po pracy, na popołudniowe kursy lub gdy po prostu w domu czeka na Ciebie rodzina.
Owoce są niezbędnym składnikiem diety tak długo, jak je prawidłowo spożywasz. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej budowy ciała i ilości zjadanego pożywienia. Jeśli na przykład masz ochotę zjeść kilka winogron po kolacji, to wszystko jest w porządku, ale postaraj się raczej unikać bardziej kalorycznych owoców, takich jak banany.
Zawsze powinieneś mieć pod ręką do wyboru kilka zdrowych i naturalnych przekąsek, idealnie sprawdzających się w momencie, gdy zaczyna CI brakować energii. Wtedy wystarczy już tylko zapamiętać podstawowe zasady:
- Owoce po kolacji to zły pomysł, jedz je zawsze przed tym posiłkiem.
- Jedz owoce na śniadanie.
- Możesz także jeść je po południu.
I dodajmy jeszcze jedno na koniec – jedz same owoce, bez dodatków.
W ten sposób będziesz w stanie wykorzystać wszystkie korzyści wynikające z bogatej zawartości składników odżywczych zawartych w tych pysznych produktach spożywczych naturalnego pochodzenia. Pomogą Ci one pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak między innymi:
- Niestrawność
- Uczucie ciężkości w żołądku
- Przybieranie na wadze
- Nadkwasota
- Bóle brzucha
- Niedobór istotnych składników odżywczych
A teraz już pora na ostatnią poradę na dziś: nie mieszaj ze sobą różnych rodzajów owoców, na przykład kwaśnych i słodkich. Trzymaj się zawsze jednego ich gatunku. I zawsze jedz świeże – unikaj za wszelką cenę konserwowanych, przetwarzanych, zamrożonych lub sprzedawanych w sklepach spożywczych pod postacią gotowego soku.
O ile to możliwe, kupuj tylko owoce z upraw ekologicznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sun, J., Chu, Y., Wu, X., & Liu, R. (2002). Actividades antioxidantes y antiproliferativas de algunas frutas. J Agric Food Chem. https://doi.org/10.1021/jf8018529
- Los compuestos bioactivos de las frutas y sus efectos en la salud. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1138032208756232
- Keller, K., Rodríguez López, S., & Carmenate Moreno, M. (2015). ¿Cómo se asocian las conductas de consumo de alimentos con la ingesta de frutas y verduras en adultos Españoles? Nutricion Clinica y Dietetica Hospitalaria. https://doi.org/10.12873/351keller
- Cardiology, A. C. of. (2012). Alimentación saludable: La dieta DASH-[Healthy Eating: The DASH Diet]. Cardiology American College. https://www.cardiosmart.org/~/media/Documents/Fact%20Sheets/es-US/zx1344.ashx