Osteoporoza - jak z nią walczyć?

Czy wiedziałaś, że picie dużych ilości mleka nie musi pomagać na osteoporozę? Dowiedz się, co skutecznie pozwala walczyć z tych schorzeniem.
Osteoporoza - jak z nią walczyć?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Osteoporoza to schorzenie, które dopada wiele osób. Tyczy się to zwłaszcza kobiet po menopauzie. Jednakże mogą się one zastanawiać, dlaczego brakuje im wapnia, skoro piją mleko każdego dnia oraz biorą nawet suplementy diety z wapniem.

W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Dodatkowo zaoferujemy zdrowe alternatywy, które dostarczą Twojemu organizmowi wapń w prosty i naturalny sposób.

Osteoporoza – co to jest?

Osteoporoza to choroba, którą charakteryzuje utrata masy kości. Zalicza się do niej również narastającą degeneracją układu kostnego.

Schorzenie to zwiększa wrażliwość kości i w rezultacie występuje większe ryzyko złamań.  Na osteoporozę cierpi więcej kobiet niż mężczyzn. Zdarza się to znacznie częściej po przekroczeniu średniego wieku. Istotne mogą być także czynniki genetyczne oraz dziedziczenie.

osteoporoza na zdjęciu, kobieta u lekarza

Do innych przyczyn zaliczamy:

  • niedożywienie
  • niezbilansowaną dietę
  • niektóre leki
  • siedzący tryb życia
  • problemy hormonalne

Problemem w wykrywaniu choroby jest fakt, że niewiele objawów można wykryć przed wystąpieniem złamania lub odczuwaniem bólu.  Dlatego też należy być czujnym, jeżeli osteoporoza występowała u członków Twojej rodziny.

Czy mleko to dobre źródło wapnia?

Jednym z głównych zaleceń na osteoporozę i niektóre inne choroby jest przyjmowanie wapnia. Od wieków twierdzi się, że w tym celu należy pić codziennie szklankę mleka. Jednakże z upływem czasu osteoporoza przytrafia się coraz częściej. Co gorsza, występuje również w stosunkowo młodym wieku.

Można by powiedzieć, że zmniejszyła się jakość mleka i przetworzone mleko jest znacznie gorsze od oryginalnego. Jednakże produkt ten jest wciąż bogaty w sole wapienne, które dzięki laktozie łatwiej trawić.

Jednakże mówi się, że inne czynniki utrudniają przyswajanie tego minerału – mogą to być proteiny lub nietolerancja laktozy. Dodatkowo wiele osób na nie cierpi, nie wiedząc o tym. Zmniejsza to zdolność ich jelit do asymilowania składników odżywczych.

Mleko a osteoporoza

Coraz więcej badań pokazuje, że regularne spożywanie mleka nie zapobiega i nie zwalcza osteoporozy. Dodatkowo może zwiększyć ryzyko nowotworu jajnika lub prostaty, a także chorób sercowo-naczyniowych.

Dlatego też warto rozważyć przyjmowanie innych źródeł wapnia.

mleko w szklance i dzbanku

Suplementy z wapniem

Kiedy przyjmujesz suplementy diety, Twoje ciało nie zawsze absorbuje je we właściwy sposób. W takim przypadku, jeśli przyjmujesz suplementy wapnia, możesz zwiększyć ryzyko zwapnienia, kamieni nerkowych i problemów z sercem.

Jeśli musisz je brać, spróbuj rozdzielić je na cały dzień. Dodatkowo zawsze próbuj spożywać je z innymi posiłkami. Jednocześnie powinnaś dostarczać organizmowi także witaminy D.

Jednakże być może nie musisz przyjmować suplementów – w takim przypadku polecamy przyjrzenie się produktom, które naturalnie są bogate w wapń.

Naturalne alternatywy z wapniem

Jeśli chcesz aby twoja dieta była bogata w wapń – powinnaś uwzględnić w jadłospisie następujące produkty. Wszystkie nie zawierają laktozy.

produkty bogate w wapń. Mleko roślinne
  • sardynki
  • owoce morza i kawior
  • warzywa (por, brokuł, szpinak)
  • nasiona sezamu (mogą być spożywane surowo, pieczone i tłoczone na zimno)
  • mieszanki orzechów (migdały, orzechy laskowe)
  • owoce suszone (figi, daktyle)
  • rośliny strączkowe (fasolka, soczewica)
  • kminek
  • pietruszka naciowa

Inne czynniki

Jeśli chcesz całkowicie zatrzymać osteoporozę, powinnaś mieć na uwadze inne wpływające na nią czynniki. Pomogą Ci zarówno jej zapobiegać, jak i leczyć.

Oto one:

  • Każdego dnia eksponuj ciało na słońce lub zażywaj suplementy witaminy D3 pod okiem lekarza.

Reguluj poziom hormonów podczas zmian hormonalnych, tj. menopauza. Pozwoli Ci to wyrównać hormony (estrogen dla kobiet i testosteron dla mężczyzn).

  • Unikaj napojów alkoholowych.
  • Zredukuj ilość cukru i słodkich produktów w diecie.
  • Wykonuj średnio intensywne ćwiczenia przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. To bezpośrednio zwiększy siłę Twoich kości.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, Guasti L, Pampaloni B, Gronchi G, Giusti F, Romagnoli C, Cianferotti L, Marcucci G, Brandi ML. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018 Dec 5;10(12):1930. doi: 10.3390/nu10121930. PMID: 30563174; PMCID: PMC6316542.
  • Rozenberg S., Body JJ., Reginster JY., Effects of dairy products consumption on health: benefits and beliefs – a commentaray from the belgian bone club and the european society for clinical and economic aspects of osteoporosis, osteoarthritis and musculoskeletal diseases. Calcified Tissue International, 2016.
  • Zhao JG, Zeng XT, Wang J, Liu L. Association Between Calcium or Vitamin D Supplementation and Fracture Incidence in Community-Dwelling Older Adults: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA. 2017 Dec 26;318(24):2466-2482. doi: 10.1001/jama.2017.19344. PMID: 29279934; PMCID: PMC5820727.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.