Osoby niepełnosprawne - 5 zaleceń, jak je prawidłowo traktować

Czy wiesz, jak traktujesz osoby niepełnosprawne? Czy uważasz, że robisz to dobrze? Dziś możesz się nad tym wszystkim zastanowić, a także wziąć pod uwagę kilka wskazówek, jak poprawić kontakty z nimi.
Osoby niepełnosprawne - 5 zaleceń, jak je prawidłowo traktować

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio traktować i zadbać o osoby niepełnosprawne? Ponieważ mają znaczne utrudnienia w porównaniu z resztą ludzi.

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych mówi, że „osoby niepełnosprawne to osoby z upośledzeniami fizycznymi, umysłowymi, intelektualnymi lub sensorycznymi”.

Oto kilka zaleceń, abyśmy mogli zacząć właściwie traktować wszystkie osoby niepełnosprawne.

Zalecenia, jak prawidłowo traktować osoby niepełnosprawne

Czasami myślimy, że wiemy, jak traktować osoby niepełnosprawne, ale w rzeczywistym życiu tak nie jest. Popełniamy wiele błędów, z których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Z tego powodu w Krok do Zdrowia dokonaliśmy wyboru zaleceń, które uważamy za najważniejsze, biorąc pod uwagę to, czym dzieli się z nami portal Obserwatorium niepełnosprawności fizycznej.

Nigdy nie traktuj ich w dziecinny sposób

Jest to niezwykle ważne, aby osoby niepełnosprawne nigdy nie były traktowane w sposób dziecinny. Nie są dziećmi, są dorosłymi z niepełnosprawnością, która może być sensoryczna, to znaczy, że nie widzą ani nie słyszą.

Trudno jest mówić w dziecinny sposób do osób z niepełnosprawnością sensoryczną lub fizyczną. Ale częściej zwracamy się w ten sposób do osób z niepełnosprawnością umysłową lub intelektualną. Tymczasem zawsze należy tego unikać.

Różnice w traktowaniu mogą być odbierane jako obraza.

Z jakiegoś powodu, kiedy rozmawiamy z nimi w ten sposób, myślimy, że dzięki temu zrozumieją nas lepiej. Ale w rzeczywistości doprowadzamy do tego, że czują się źle. Gdybyśmy byli na miejscu tej osoby, z którą rozmawiamy, czy chcielibyśmy, aby w taki sposób ktoś do nas mówił? Odpowiedzią jest najprawdopodobniej głośne „nie”. Więc przestańmy to robić.

Używaj jasnego i prostego języka, kiedy w rozmowie uczestniczą osoby niepełnosprawne

Kolejną fundamentalną rekomendacją dotyczącą postępowania z osobami niepełnosprawnymi jest używanie jasnego i prostego języka.

Istnieją pojęcia, wyrażenia lub sposoby mówienia, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością umysłową lub intelektualną. Dlatego bez używania dziecięcego języka, należy używać krótszych zdań.

Oprócz skracania zdań i upraszczania ich, innym aspektem, którego nie powinniśmy ignorować, jest podawanie przykładów. Pomaga nam to nie tylko w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, ale ogólnie w naszym życiu.

Dzięki przykładom wszystko jest znacznie lepiej zrozumiane i można uniknąć nieporozumień. Dlatego w przypadku osób niepełnosprawnych nie zapomnijmy podawać wielu przykładów.

Ciesz się towarzystwem osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne potrzebują towarzystwa i chcą uczestniczyć w różnych zajęciach, nawet tych codziennych. Dlatego, jeśli sprzątamy kuchnię, nie wahajmy się zaprosić ich do pomocy.

To samo dzieje się, gdy zamierzamy uprawiać sport, idziemy na plażę lub po prostu oglądamy film. To sprawi, że ​​osoby niepełnosprawne poczują się bardzo dobrze, tak samo jak my.

Prawdziwe szczęście wiąże się z autentycznością kontaktów społecznych.

Oprócz cieszenia się ich towarzystwem, nie powinniśmy zapominać o pytaniu ich o opinię, jeśli rozmawiamy z nimi o ważnej sprawie. Oczywiście musimy zawsze szanować opinie, które nam przekazują, ich punkt widzenia jest ważny, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy.

Pokazanie tym ludziom, że mogą nam zaufać, będzie ogromnym plusem. Poczują się wysłuchani i zobaczą, że ich opinie są uzasadnione i ważne dla innych.

Zachowuj się naturalnie, traktując osoby niepełnosprawne

Ostatnim z zaleceń dotyczących postępowania z osobami niepełnosprawnymi jest działanie w sposób naturalny.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, kiedy ktoś traktuje nas inaczej. Kiedy ktoś zwraca się do nas protekcjonalnie, nie traktując poważnie, i chce jak najszybciej zakończyć rozmowę, aby wyjść…

Takie podejście w ogóle nie pomoże osobom z jakimś rodzajem niepełnosprawności, sprawi, że poczują się źle, a ich samoocena może się pogorszyć.

Tylko dlatego, że dana osoba jest niepełnosprawna, nie oznacza, że ​​musimy ją traktować inaczej. Ponownie, najlepsze, co możemy zrobić, to postawić się na jej miejscu. Czy chcielibyśmy, aby ktoś traktował nas inaczej tylko dlatego, że jesteśmy niepełnosprawni?

Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, być może powinniśmy zacząć być bardziej świadomi naszego sposobu działania, aby następnie zacząć go zmieniać. Mamy wiele wyuczonych wzorców zachowań, które nie są poprawne.

To tylko niektóre z rekomendacji, które mogą się przydać, by nie tylko zacząć lepiej traktować osoby niepełnosprawne, ale także zastanowić się nad pewnymi postawami, które mamy i które powinniśmy zmienić.

Czasami wszystko zaczyna się od nieświadomości, od tego, czego nauczono się z braku empatii i współczucia dla drugiego człowieka. W Krok do zdrowia mamy jednak nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny dla wielu osób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez, J. I., & Garaigordobil, M. (2007). Discapacidad motriz: autoconcepto, autoestima y síntomas psicopatológicos. Estudios de Psicología28(3), 343-357.
  • Rosato, A., & Angelino, M. A. (Eds.). (2009). Discapacidad e ideología de la normalidad. Noveduc Libros.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.