Jak organizm alarmuje, że coś jest nie tak?

Jak organizm alarmuje, że coś jest nie tak?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Już w starożytności medycyna uważnie analizowała proste sygnały, które wysyła organizm, alarmując w ten sposób, że wewnętrzna równowaga została zachwiana. W dzisiejszych czasach, chociaż wiedza medyczna mocno ewoluowała i specjalistyczne maszyny potrafią zdiagnozować z niezwykłą trafnością wiele chorób, lekarze wciąż korzystają i wyciągają wnioski z oznak, jakie wysyła nasze ciało. Jak organizm daje nam znać, że coś jest nie tak, dowiesz się w poniższym artykule.

Medycyna chińska i inne orientalne sztuki uzdrawiania są świetnym przykładem leczenia na podstawie wsłuchiwania się i interpretowania sygnałów jakie, śle organizm. Ważne są nawet najmniejsze odchylenia od normy. Dzięki takiemu systemowi ostrzegawczemu nasze ciało w porę daje nam znać o nieprawidłowościach, na które należy odpowiednio zareagować, co niejednokrotnie uchroni nas przed zapadnięciem na poważne schorzenia. W ten sposób wiele chorób jest diagnozowanych na czas. Wspomóż więc swój organizm i naucz się odpowiednio interpretować sygnały, które Ci wysyła!

Jak organizm alarmuje?

Mocz

2#:Mocz-organizm.jpg

Poprzez kolor i zapach moczu można zorientować się, kiedy coś niedobrego dopada organizm. Należy zwrócić na niego szczególną uwagę, aby w razie problemów móc zareagować w porę. Barwa moczu zdrowego człowieka powinna być jasnożółta i mieć charakterystyczny, niezbyt mocny zapach.

  • barwa – poprzez jego kolor możemy określić codzienny stopień hydratacji ciała. Jasny kolor moczu świadczy o tym, że organizm jest odpowiednio nawadniany, natomiast gdy jest gęsty, a jego barwa jest ciemnożółta, oznacza to, że nie dostarczyliśmy odpowiedniej ilości płynów lub nerki, które to odpowiadają za usuwanie szkodliwych substancji wraz z moczem funkcjonują nieprawidłowo.
  • częstość oddawania moczu — zbyt częste oddawanie moczu jest objawem cukrzycy lub infekcji dróg moczowych. Również ma miejsce przy nadmiernym spożywaniu alkoholu, ciąży i osłabieniu mięśni.
  • zapach — intensywny zapach moczu także mówi o tym, że coś może być nie tak. Jeżeli mamy do czynienia z częstym jego oddawaniem, dodatkowo jego barwa jest ciemna, a zapach jest zbyt silny, należy udać się do lekarza specjalisty.
  • krew w moczu — świadczy o chorobie nerek lub dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną są kamienie nerkowe.

Przybranie na wadze lub jej utrata bez wyraźnej przyczyny

Drastyczne wahania masy ciała, zarówno nagła jej utrata, jak i szybkie przybranie na wadze przydarza się wielu osobą i najczęściej związane jest z praktykowaniem nieprawidłowej diety i stylu życia. Jednak nigdy zjawisko to nie powinno być lekceważone, ponieważ może świadczyć o tym, że organizm przestał funkcjonować prawidłowo.

  • gdy nagle przybywa nam kilogramów może to być znak, że zaburzona jest praca tarczycy, doszło do retencji płynów, są to początki problemów z sercem lub nerkami, czy też ciąża. Z drugiej strony, gdy masa ciała zaczyna spadać bez konkretnej przyczyny, jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to oznaka rozwijającego się nowotworu

Problemy skórne

3#:Rak skory-organizm.jpg

Skóra jest nie tylko naszym największym organem, ale również tym, który narażony jest na wiele czynników zewnętrznych, które w różny sposób na nią oddziałują. Ważne jest, aby regularnie ją obserwować, ponieważ odzwierciedla ona to, w jakim stanie jest nasz organizm i na podstawie jej wyglądu można zidentyfikować różne problemy, które wewnątrz go dotykają.

  • w momencie, gdy zaobserwujemy zmiany koloru skóry, pojawienie się nowych plam czy pieprzyków, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który wykona odpowiednie badania i wykluczy poważne schorzenia, na przykład raka skóry.

Problemy z paznokciami

Są nie tylko częścią naszego wizerunku, ale wszelkie ich zmiany i modyfikacje mogą świadczyć o wielu różnych schorzeniach. Poprzez ich wygląd łatwo stwierdzić czy organizm funkcjonuje prawidłowo.

  • blady kolor paznokci – gdy tracą one połysk, stają się jasne i matowe może to świadczyć o zbyt niskiej ilości czerwonych krwinek i niedokrwistości. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem i uzupełnić dietę w produkty bogate w żelazo.
  • popękane i łamliwe paznokcie – ten objaw może świadczyć o problemach z tarczycą.
  • pofałdowane i pożółkłe paznokcie – to przypadłość, która mówi nam o obecności grzybów, które mogą rozprzestrzenić się na całą płytkę paznokcia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.